Przepis | Strona główna | Blog | 5 środków czyszczących. Czysty dom niskim kosztem
5 zaskakujących środków czyszczących. Czysty dom niskim kosztem

5 środków czyszczących. Czysty dom niskim kosztem

Troska o czysty dom, samochód czy zadbaną działkę to codzienne wyzwania każdej pani i pana domu. Usuwanie plam i nieczystości nie zawsze musi wiązać się z wydatkami na detergenty, odplamiacze czy specjalistyczne kosmetyki. Część plam czy problematycznych osadów uda nam się usunąć wykorzystując środki, które znajdziemy w każdym domu. A to oznacza oszczędność pieniędzy i czasu – oraz zaskakująco dobry efekt. Sprawdźmy te „magiczne”, a codzienne specyfiki chemii domowej.

1. Cola

Coca-cola czy Pepsi to wysoka zawartość kwasu fosforowego i jego pochodnych, które nadają napojowi charakterystyczny smak. A skoro mowa o kwasie – to dlaczego nie wykorzystać jego właściwości? Cola będzie doskonałym środkiem do odkamieniania czajnika. Wystarczy zostawić napój w czajniku na całą noc, a w przypadku łagodniejszych osadów – doprowadzić colę do wrzenia. Kamień rozpuści się, a jego ewentualne grubsze warstwy łatwiej będzie mechanicznie oderwać.

2. Spirytus

Jeśli po letniej produkcji domowych nalewek zostało nam nieco spirytusu – środek ów przyda się do usuwania plam z mebli i tworzyw skórzanych. Pojawiające się (szczególnie w domach z małymi dziećmi) ślady na meblach z pisaków czy długopisów usuniemy bezproblemowo – spirytus jest bodaj jedynym tego typu rozpuszczalnikiem dla zaschniętych plam. Podobnie będzie ze skórzanymi meblami oraz wszelkimi tkaninami czy tworzywami, w przypadku których chcemy uniknąć niebezpiecznego szorowania powierzchni.

3. Ocet

To popularny środek, który pomoże wyczyścić nam m. in. fugi w łazience i kuchni czy usunąć osad z herbaty na kubkach. W przypadku tych drugich jedynym problemem może być czas oczekiwania na zajście reakcji, która „wybieli” naszą ceramikę. Nieco uciążliwy może być także drażniący zapach octu, niemniej jest on rekompensowany przez skuteczność działania. Niektórzy korzystają z octu nawet przy usuwaniu uciążliwego kamienia w toaletach!

4. Masło

Stara i sprawdzona metoda na piękną karoserię samochodu to masło. W codziennym użytkowaniu, szczególnie latem, trudno jest uniknąć odprysków z asfaltu, które przyklejając się, szczególnie do maski i w okolicach drzwi – szpecą nasz samochód. Jak poradzić sobie z tym problemem? Małe kawałeczki masła w ciepły dzień nakładamy na asfaltowe odpryski, czekamy na rozpuszczenie się masła, za którym idzie… rozpuszczenie asfaltu. Następnie papierowym ręcznikiem delikatnie usuwamy powstałą masę.

5. Gumka do mazania

Na wannach ze stali emaliowanej, ceramice, a nawet na talerzach mogą pojawić się rysy, których nie chce usunąć żaden detergent. To ślady powstałe w wyniku „zadrapania” metalowym elementem. Najlepszym sposobem na usunięcie takiej rysy jest jej… wymazanie. Zwykła szkolna gumka do mazania ściera ów ślad, który w rzeczywistości nie jest rysą w powierzchni, ale nałożoną cienką warstwą pozostałości z metalowego elementu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*