Przepis | Strona główna | Blog | 7 produktów spożywczych, które zadbają o włosy
7 produktów spożywczych, które zadbają o włosy

7 produktów spożywczych, które zadbają o włosy

Wiemy, że jedzenie jest bardzo ważne, a właściwe odżywianie naszego organizmu jest jednym z kluczy do utrzymania dobrego zdrowia fizycznego. Żywność dostarcza nam składników odżywczych, które pomagają nam utrzymać nasze narządy, paznokcie, skórę i dbać o włosy. Składniki odżywcze takie jak węglowodany, tłuszcze i białka, ale także witaminy i minerały biorą udział w wielu funkcjach organizmu. Niektóre witaminy mają właściwości antyoksydacyjne (np. B2 i E), inne pomagają zwalczać zmęczenie i znużenie (m.in. witamina C, B6 i B12).

Dbałość o włosy: niezbędne składniki odżywcze.

Jakie składniki odżywcze pomogą Ci zadbać o Twoje włosy? Odpowiedź leży w 4 składnikach odżywczych: cynku, miedzi, selenie i biotynie.

 1. Cynk. Cynk jest minerałem biorącym udział w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie. Jego rola w normalnym metabolizmie makroskładników odżywczych, jego wkład w normalne funkcje poznawcze, lub utrzymanie kości, są przykłady. Cynk przyczynia się do utrzymania dobrej kondycji włosów, więc włączenie pokarmów bogatych w ten składnik może być świetnym pomysłem.
 2. Miedź. Miedź, oprócz tego, że nadaje nazwę kolorowi włosów, jest kolejnym minerałem, który odgrywa ważną rolę w dobrym samopoczuciu naszych włosów. W szczególności, miedź przyczynia się do prawidłowej pigmentacji naszych włosów, ponieważ jest niezbędna do syntezy melaniny, naturalnego pigmentu odpowiedzialnego za nadanie ciemnego koloru. Barwnik ten służy jako filtr chroniący tkanki przed promieniowaniem ultrafioletowym, dlatego utrzymanie odpowiedniej pigmentacji jest ważne w pielęgnacji włosów.
 3. Selen. Niedobór tego minerału wiąże się z pogorszeniem stanu włosów, co może prowadzić do ich wypadania lub przerzedzenia. Dodatkowo, zapewnienie prawidłowego spożycia tego minerału w naszej diecie nie tylko pomoże nam w utrzymaniu pięknej grzywy, ale również przyczynia się do prawidłowego utrzymania paznokci.
 4. Biotyna. Ta witamina z grupy B, oprócz tego, że przyczynia się do dobrego utrzymania włosów, bierze udział w ciekawych funkcjach, takich jak prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i prawidłowe funkcje psychologiczne.
7 produktów spożywczych, które zadbają o włosy

Żywność, która zadba o Twoje włosy.

Aby zadbać o nasze włosy, potrzebujemy pokarmów bogatych w składniki odżywcze, które pomogą im odzyskać lub zachować cały swój blask. Oto kilka przykładów.

 1. Kiełki pszenicy. Dostarcza nam dużych ilości cynku (59,2 g na 100 g produktu), a także zawiera miedź (0,8 mg) i selen (79,2 μg). Jest bardzo uniwersalnym składnikiem, z którym możemy przygotować chleb, klopsiki, a nawet pyszne smoothie!
 2. Ziarna słonecznika. Mogą dodać chrupiący akcent do naszych sałatek i kremów, dostarczając nam bardzo interesujących ilości cynku (5,1 mg), miedzi (1,8 mg) i selenu (53 μg) na 100 g.
 3. Nasiona sosny. Nasiona te dostarczają 6,5 mg cynku i 1 mg miedzi w 100 g. Można je dodawać zarówno do słodkich, jak i wytrawnych przepisów.
 4. Jajko. Dwa jajka w rozmiarze L (około 50 g każde) zawierają znaczne ilości selenu (31,7 μg), a także biotyny (10 μg).
 5. Wołowina. Zawiera białko o wysokiej wartości biologicznej, zawiera 3,8 mg cynku i 25,9 μg selenu na 100 g.
 6. Orzechy włoskie. Orzechy włoskie są interesującym pożywieniem do pielęgnacji włosów ze względu na zawartość cynku i selenu. Mają one również inne ciekawe właściwości, takie jak pomoc w poprawie elastyczności naczyń krwionośnych.
 7. Parmezan. Ten słynny włoski ser ma długą historię i zawiera dwa razy więcej cynku (5,3 mg) i miedzi (0,2 mg na 100 g) niż inne sery, takie jak Brie czy ser pleśniowy.

Na koniec, pamiętaj, że stres może również wpływać na nasze włosy, jak również na nasz stan emocjonalny.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*