Wiele z najczęściej występujących chorób i schorzeń jest spowodowanych niezdrowym stylem życia. Siedzący tryb życia, palenie papierosów, spożywanie alkoholu czy niezrównoważona dieta to tylko niektóre z głównych przyczyn. Kiedy mówimy o zdrowym odżywianiu, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko to, co, to znaczy, że nie tylko jakość i sposób przyrządzania jedzenia, które spożywamy, mają na to wpływ. Sposób, w jaki się odżywiamy, jest również ważny i niezbędny, aby uniknąć problemów fizycznych i chorób.
Style odżywiania.
Styl odżywiania to sposób, w jaki odnosimy się do jedzenia. Innymi słowy, każdy z nich zależy od bodźców, które służą jako bodziec do jedzenia, niezależnie od wewnętrznych sygnałów naszego organizmu, takich jak głód czy sytość.
Pierwszym stylem odżywiania jest styl restrykcyjny, który często kojarzony jest z surowymi dietami i zakazami. Drugi styl odżywiania to styl emocjonalny, czyli sposób radzenia sobie z emocjami poprzez jedzenie. Wreszcie mamy do czynienia z jedzeniem zewnętrznym, kiedy potrzeba jedzenia jest wywoływana przez elementy zewnętrzne: zapach, kolor lub po prostu dlatego, że przed nami stoi talerz.
Z pewnością możesz utożsamiać się z jednym (lub wszystkimi) z tych stylów jedzenia, ale z pewnością rzadko zatrzymywałeś się, by pomyśleć, że jesz tylko dlatego, że masz przed sobą talerz lub że ten szczególny zapach obudził w tobie potrzebę jedzenia. Celem mindfoodness jest uświadomienie Ci tego typu zachowań, tak abyś mógł postępować zgodnie z nimi.
Co to jest mindful eating?
Mindful eating jest adaptacją Mindfoodness. Podobieństwo do terminu mindfulness nie jest przypadkowe, w zasadzie można powiedzieć, że mindful eating to zastosowanie mindfulness do jedzenia. Jeśli mindfulness głosi samoświadomość i potrzebę zwracania pełnej uwagi na każdą chwilę, mindful eating mówi o potrzebie zwracania uwagi na to, co jemy i jak jemy.
Emocje mają wiele wspólnego ze sposobem, w jaki jemy, jak wyjaśniliśmy w poprzednich postach, podobnie jak w przypadku zachcianek żywieniowych. Stany stresu i niepokoju nie tylko skłaniają nas do spożywania bardziej kalorycznych pokarmów, ale także sprawiają, że jemy szybciej, bez prawidłowego żucia i bez zwracania uwagi na jedzenie.
Komponent emocjonalny jedzenia ma istotne znaczenie, więc jeśli będziemy go świadomi i postaramy się unikać niektórych szkodliwych zachowań, do których nas skłania, możemy uniknąć wielu problemów trawiennych i żywieniowych. To właśnie sprawia, że mindfoodness jest świetnym narzędziem do poprawy naszych nawyków żywieniowych.
W skrócie można powiedzieć, że mindful eating lub mindfoodness to zmiana sposobu, w jaki wchodzimy w interakcję z jedzeniem, czyniąc to z bardziej emocjonalnego punktu widzenia. To nie jest dieta, ani nie zakazuje, ani nie zachęca do żadnego konkretnego jedzenia, nie stara się sprawić, byśmy schudli lub pracowali z żywieniowego punktu widzenia, po prostu stara się sprawić, byśmy jedli dobrze z mentalnego i emocjonalnego punktu widzenia.
Świadome odżywianie: korzyści.
W dzisiejszych czasach wszyscy prowadzimy życie w bardzo szybkim tempie. Wszystko odbywa się w pośpiechu i pod presją zegara, który nieustannie czai się w powietrzu. Przynosimy też cały ten stres do stołu, powodując, że jemy w pośpiechu, nie myśląc o tym, co wkładamy do ust i nie zadając sobie pytania, czy nasze ciało naprawdę potrzebuje każdego kęsa, który bierzemy. Robimy to tylko po to, aby mieć to jak najszybciej za sobą i przejść do następnej rzeczy.
Mindful eating (lub mindfoodness) ma na celu coś zupełnie przeciwnego: rozwinięcie większej samoświadomości i samokontroli w kwestii jedzenia, zwrócenie uwagi na sygnały, które wysyła nam nasze ciało, a których często nie jesteśmy świadomi lub je ignorujemy, aby uczynić akt jedzenia czymś bardziej racjonalnym, a nie tak automatycznym. Korzyści płynących z mindful eating jest wiele i możemy je zauważyć w bardzo krótkim czasie. Niektóre z głównych korzyści płynących z mindfoodness są następujące.
- Pomaga zapobiegać otyłości. Ten sposób odżywiania sprawia, że zwracamy większą uwagę na sygnały głodu, które wysyła nam nasze ciało. Jeśli jemy z myślą o każdej łyżce, możemy dokładnie określić moment, w którym jesteśmy najedzeni i uniknąć przejedzenia. Podobnie, możemy uniknąć głodu emocjonalnego, czyli chęci jedzenia, gdy jesteśmy zdenerwowani lub podekscytowani. Wszystko to oznacza, że jemy dokładnie to, czego potrzebujemy i unikamy nadmiernego spożycia, które może prowadzić do otyłości.
- Poprawia trawienie. Spokojne jedzenie, prawidłowe przeżuwanie pokarmu i duża ilość czasu między kolejnymi kęsami może zapobiec niestrawności i problemom trawiennym. Wiele osób, które skarżą się na problemy z trawieniem, może znaleźć rozwiązanie swoich problemów jedząc w bardziej zrelaksowany i świadomy sposób.
- Unikanie zachcianek. Jeśli zatrzymasz się, aby przeanalizować to, co jesz w ciągu dnia, zdasz sobie sprawę, że wiele z tych spożytych posiłków nie jest związanych z rzeczywistą potrzebą jedzenia, ale są to po prostu pokusy niezwiązane z głodem. Mindful eating pomoże Ci wykryć te potrzeby i trzymać się tego, o co prosi i czego potrzebuje Twoje ciało.
- Optymalizacja ilości. Od najmłodszych lat uczono nas, że niegrzecznie jest zostawiać jedzenie na talerzu, więc większość z nas ma tendencję do kończenia wszystkiego, co przed nami, niezależnie od tego, jak długo byliśmy najedzeni. Powoduje to, że w wielu posiłkach zjadamy o wiele więcej niż nasz organizm naprawdę potrzebuje. Mindful eating pomoże nam wykryć te ilości, dzięki czemu z czasem uświadomimy sobie, ile naprawdę potrzebujemy i unikniemy ciągłego powtarzania tego samego błędu.
Krótko mówiąc, świadome odżywianie pomoże nam uniknąć tych wszystkich złych zachowań związanych ze sposobem odżywiania, które w efekcie końcowym są szkodliwe dla naszego zdrowia. Jeśli zaczniemy od zbilansowanej diety i dodamy do tego właściwy sposób odżywiania, uzyskamy idealne połączenie.
Jak stosować mindfoodness?
Aby zastosować mindful eating w naszym codziennym życiu, konieczne jest zwrócenie uwagi na nasz sposób odżywiania się w sposób holistyczny, czyli uwzględniający czynniki behawioralne, emocjonalne i poznawcze. Tylko dzięki samoświadomości będziemy w stanie wykryć bodźce, które skłaniają nas do jedzenia, sygnały, które wysyła nam nasze ciało i osiągnąć samokontrolę.
Istnieje szereg działań i ćwiczeń, które mogą nam pomóc w osiągnięciu świadomego jedzenia, ale musimy pamiętać, że wymaga to chęci i czasu. Dlatego też musimy zastosować szereg wytycznych, które to ułatwią.
- Musisz nauczyć się oddzielać prawdziwy głód od głodu emocjonalnego.
- Delektuj się i smakuj każdy kęs, ucząc się rozpoznawać sygnały sytości, które wysyła nam organizm.
- Istotne jest, aby jeść bez rozpraszania uwagi, tzn. wyłączony telewizor, telefon komórkowy daleko od siebie i ciągła koncentracja na tym, co jemy.
- Inną dobrą metodą jest zapisywanie wszystkiego, co jesz w dzienniku żywieniowym.
- Istotne jest, aby dobrze przeżuwać każdy kęs i jeść w bardziej zrelaksowany i spokojny sposób.
Uważne jedzenie nie jest czymś, co można osiągnąć w ciągu kilku dni. Ale z czasem i chęcią jest to cel, który można osiągnąć i który może sprawić, że będziesz odżywiać się znacznie zdrowiej, unikając problemów trawiennych i innych dolegliwości.