Cuda natury czyli kilka słów o zastosowaniu jałowca

Cuda natury czyli kilka słów o zastosowaniu jałowca

Jałowiec pospolity (Juniperus communis L.) to gatunek krzewu powszechnie występujący na terenie Europy, Azji, spotykany także na północnych terenach Afryki. Osiąga wysokość do 15 metrów, jego kora jest ciemnoszara, a igły kłujące, zielone i błyszczące. Często jest uprawiany jako roślina ozdobna.

Jałowiec w walce ze słowiańskimi demonami

Jego nazwa pochodzi stąd, że jest to roślina o niewielkich wymaganiach i była w stanie rosnąć na kompletnie jałowych glebach. Mieszkańcy wiosek, którzy obawiali się ataku zmor, strzyg, południc i innych słowiańskich demonów palili gałązki jałowca, aby uchronić się przed ich atakami. Ponadto, w noc andrzejkową panny mogły dowiedzieć się co nieco na temat swojego przyszłego męża. Wystarczyło równo o północy zerwać gałązkę jałowca z lasu, przynieść ją do domu i sprawdzić, czy gałązka jest zielona (taka gałązka wróżyła poślubienie kawalera), zbrązowiała (wdowca), czy też uschnięta (to oznaczało ożenek ze starym dziadem).

Wykorzystanie jałowca w kuchni

Szyszkojagoda jałowca (Juniperi galbalis) jest stosowana od dawna w polskiej kuchni jako przyprawa. Dzięki swoim właściwościom ułatwiających trawienie stanowił niezbędny element biesiad, na których stoły uginały się pod nadmiarem tłustego i ciężkostrawnego jedzenia. Także i dziś jest składnikiem różnych alkoholi, potraw z dziczyzną, pieczeni bigosów, pasztetów, kiszonej kapusty i wielu innych.

Jałowiec i jego rola w lecznictwie

Jako surowiec farmaceutyczny wykorzystywane są również szyszkojagody jałowca, z których pozyskuje przede wszystkim olejki eteryczne (pineny, terpnen-4-ol, mircen, sabinen), flawonoidy, garbniki i żywice. Wykazuje przede działanie moczopędne i antyseptyczne, dzięki czemu stanowi istotny element w walce ze stanami zapalnymi dróg moczowych. Ponadto jest stosowany w takich schorzeniach jak zaburzenia trawienia, bóle reumatyczne, łupież, cellulit.

Bezpieczeństwo stosowania

Ze względu na brak odpowiednich badań jest przeciwwskazany dla kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz dzieci poniżej 18 roku życia. Ponadto, nie powinny stosować go osoby u których stwierdzono ciężkie choroby nerek, w tym śródmiąższowe i odmiedniczkowe zapalenie nerek. W przypadku przedawkowania mogą wystąpić bóle w obrębie układu moczowo-płciowego, białkomocz, krwiomocz, skurcze macicy (choć poronienia należą do rzadkości).

Jeden komentarz

  1. love_nature

    moc natury

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*