Cuda natury. Lecznicza moc czosnku

Cuda natury. Lecznicza moc czosnku

Chyba nie ma osoby, która nie wiedziałaby, że czosnek jest zdrowy. Coś w tym jest, ponieważ czosnek jest jedną z najzdrowszych roślin na świecie. Jego cenne właściwości odkryto już 5 tysięcy lat temu.

Lecznicze właściwości zostały udowodnione badaniami klinicznymi. Dowiedziono, że w jednym ząbku czosnku zawartych jest mnóstwo substancji leczniczych, takich jak związki flawonoidowe, aminokwasy, saponiny, cukry, witaminy, sole mineralne czy rzadkie mikroelementy ( kobalt, chrom i nikiel). Jednak najważniejszym składnikiem czosnku są olejki eteryczne zawierające siarczki i allicynę, której czosnek zawiera swój intensywny zapach. Najwięcej właściwości leczniczych ma czosnek surowy. Jednak ze względu na negatywny wpływ na żołądek nie jest on zalecany do spożywania w tej postaci. Jest jednak wiele preparatów które nie mają negatywnego wpływu na żołądek i dodatkowo są pozbawione charakterystycznego, nieprzyjemnego zapachu.

Cuda natury. Lecznicza moc czosnku

Od dawna czosnek wraz z mlekiem był stosowany, jako antidotum na przeziębienie. Nic dziwnego. Czosnek wykorzystując lotne związki siarki oraz olejki eteryczne skutecznie wspomaga leczenie infekcji wirusowych oraz chorób układu oddechowego. Warto również profilaktycznie w okresie jesienno-zimowym wprowadzić czosnek do codziennej diety, w celu uniknięcia wszelkim infekcjom.

Czosnek wykazuje również właściwości przeciwzakrzepowe, zapobiegając udarowi oraz zawałowi serca. Czosnek dodatkowo zmniejsza zmiany miażdżycowe. Badania udowodniły, że regularne spożywanie czosnku poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, usprawniając przepływ krwi. Naukowcy udowodnili także, że regularne jedzenie czosnku może obniżyć ciśnienie krwi nawet o 10 procent.

Olejki eteryczne zawarte w czosnku, stanowią naturalny antybiotyk niszczy bakterie, takie jak gronkowiec złocisty czy paciorkowiec. A przy tym nie uszkadza flory bakteryjnej, jak to ma często miejsce przy farmakologicznym antybiotyku.

Właściwości lecznicze czosnku mają zastosowanie również od zewnątrz. Woda, w której wcześniej znajdował się zmiażdżony czosnek pomaga wyleczyć wytryski i zmiany grzybiczne skóry.

Czosnek jest powszechnie dostępną rośliną o wielu właściwościach leczniczych. Warto wprowadzić go do codziennej diety jako dodatek do mięs, zup czy sosów. Jednak w stosowaniu tej rośliny, jak we wszystkim, warto zachować umiar. Ponadto, warto poradzić się lekarza w przypadku stosowania czosnku z innymi lekami.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*