Przepis | Strona główna | Materiały zlecone | Czego nie wiedziałeś o klockach LEGO?
Czego nie wiedziałeś o klockach LEGO?

Czego nie wiedziałeś o klockach LEGO?

Ulubione klocki wszystkich dzieci, pedagogów, nauczycieli i terapeutów kryją w sobie nie tylko walory edukacyjne, kreatywne oraz rozwojowe – przez cały okres ich produkcji zdążyły stać się również nieograniczoną kopalnią ciekawostek i niewyobrażalnych rekordów. Czy jest więc coś, czego nie wiedziałeś o klockach LEGO?

Plastikowe klocki stworzone przez… stolarza

Twórca LEGO nazywał się Ole Kirk Christiansen, mieszkał w Billund w Danii i był stolarzem. Miał czterech synów i to właśnie dla nich zaczął tworzyć pierwsze drewniane zabawki. Ich pomysłowość oraz perfekcyjne wykonanie przykuły uwagę innych dzieci, dlatego Ole zdecydował się założyć fabrykę o dumnej nazwie LEGO, będącą zbitką wyrazów leg godt, co w języku duńskim oznacza baw się dobrze. Jak to się więc stało, że dzisiejsze klocki są wykonywane wyłącznie z plastiku? 

Chociaż już niedługo po tym jak firma zaczęła odnosić pierwsze międzynarodowe sukcesy, zaczęto eksperymentować z plastikiem, drewno zostało nim całkowicie zastąpione dopiero w 1960 roku. Przyczyna? Pożar! Kiedy spłonęła część budynku produkująca zabawki z drewna, plastik został uznany za bezpieczniejszy surowiec – i to właśnie w takiej formie klocki LEGO są znane do dzisiaj. 

Bo wszystkie klocki LEGO to jedna rodzina

Dosłownie! Na czym dokładnie polega ich pokrewieństwo? W 1958 roku po wprowadzeniu specjalnego patentu założono, że wszystkie powinny do siebie pasować. I pasują do dzisiaj! To stwarza możliwość tworzenia nieskończonej liczby konstrukcji, które można bezproblemowo wymieniać pomiędzy posiadanymi zestawami. 

Ponadto nawet większe klocki, takie jak LEGO Duplo, podlegają tej zasadzie. Jeżeli w domu mamy więc fana Harrego Pottera korzystającego z niesamowitych zestawów świata magii, dostępnych np. na: https://www.mediaexpert.pl/zabawki/lego/klocki-lego-harry-potter, oraz młodszego wielbiciela nieco mniej skomplikowanych konstrukcji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyli oni swoje wspólne, zabawowe siły.

Największe LEGO na świecie

1500 kilogramów, ponad milion elementów, dbałość o każdy szczegół. Tak właśnie prezentuje się stadion piłkarski Allianz Arena wykonany w całości z klocków LEGO. Jego skala – 1:50. Jest on jedną z najwierniej oddanych technicznie tego typu konstrukcji, a całość projektu można podziwiać w niemieckim LEGOLANDZIE. 

Ale to nie wszystko! Nie tylko największe, ale też najwyższe zasługuje na szczególną wagę. W Mediolanie zbudowano wieżę z klocków LEGO, która może pochwalić się wysokością 35,05 metra. Została ona bezsprzecznie ogłoszona najwyższą konstrukcją z klocków LEGO na świecie – to w końcu ponad 11 pięter! To niemały spacer, prawda?

Kosmiczne LEGO

Neil Armstrong, Buzz Aldrin, Jurij Gagarin oraz trzy figurki LEGO. To tylko niektóre z osobistości, które miały przyjemność znaleźć się aż w kosmosie! Jak to możliwe? 

Plastikowi pasażerowie sondy JUNO w składzie: 

  • figurki włoskiego astronoma Galileusza
  • figurki rzymskiego boga Jowisza 
  • figurki żony Jowisza, Junony

zostali wystrzeleni w kosmos w 2011 roku przez NASA, z którą firma LEGO ściśle współpracuje nad udoskonalaniem zestawów kosmicznych, które rozbudzają miłość do nauki wśród najmłodszych. Zgrana załoga dotarła na miejsce – na orbitę Jowisza – w 2016 roku, dołączając do dumnej listy kosmicznych odkrywców. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*