Czy picie kawy na czczo może zaszkodzić?

Czy picie kawy na czczo może zaszkodzić?

Kawa to napój cieszący się wielką popularnością i nietrudno znaleźć osoby, które piją ją codziennie. Nic dziwnego, jest aromatyczna, smaczna i ma działanie pobudzające, które zawdzięcza zawartości kofeiny. Jeśli pijesz kawę zaraz po przebudzeniu, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Czy picie kawy na czczo może zaszkodzić?

Pić kawę wprost po przebudzeniu?

Wielu smakoszy sięga po kawę na czczo. Okazuje się, że nie jest to dobry nawyk, a efekt pobudzenia jest znacznie mniejszy. W rezultacie może przyczynić się do problemów gastrycznych. Dzieje się to dlatego, że żołądek znacznie zwiększa wydzielanie soków trawiennych. W ostateczności może to dojść do choroby refluksowej, ale to nie jedyny problem.

Kawa spożywana na czczo może w pewnej mierze ograniczać przyswajanie związków odżywczych (wapnia, witamin z grupy B, żelaza, kwasów tłuszczowych czy witaminy D).

Mało tego, kawa wprost po przebudzeniu działa dużo słabiej. Rano nasz organizm produkuje więcej kortyzolu (tzw. hormonu stresu), który sam w sobie działa pobudzająco. Dlatego nie ma przymusu wspomagania go kawą.

Gdy ją jednak wypijemy, to kofeina w połączeniu z kortyzolem działa o wiele słabiej. Wszystko przez to, że nasze ciało czuje gwałtowne pobudzenie i natychmiast dąży do zrównania takiego efektu. W rezultacie możemy czuć jeszcze większe zmęczenie.

Oszacowano, że kawę najlepiej pić między godziną 13:30 a 17:00. Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie poranka bez kawy, to sięgnijmy po nią przynajmniej godzinę po przebudzeniu i oczywiście po spożyciu pierwszego posiłku. Wypicie napoju o odpowiednim czasie na pewno wpłynie na nas wydajniej, a solidna dawka energii będzie z nami na dłużej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*