Czy warto wybrać kuchnię w stylu góralskim?

Czy warto wybrać kuchnię w stylu góralskim?

Folklor i góralski styl życia interesuje coraz więcej osób, a co za tym idzie, coraz więcej osób chętnie przenosi ich elementy do swojego mieszkania czy domu. Góralskie kuchnie, zaraz po strojach z regionu, to jedne z najbardziej charakterystycznych ich elementów. Jednak kuchnie górali rządzą się swoimi prawami i wcale nie jest powiedziane, że ten styl będzie nam pasował albo że będziemy dobrze się z nim czuli.

Czy warto wybrać kuchnię w stylu góralskim?

Jak wygląda kuchnia góralska?

Kuchnia góralska jest przede wszystkim przestronna, a więc potrzebujemy na nią dużo miejsca. Od razu widać już więc, że niestety nie uda nam się urządzić jej w bloku czy mniejszym domku. Ważne jest też drewno, najlepiej stylizowane na surowe. Drewniane ławy i charakterystyczne krzesła z oparciem z deski i grubymi nogami również świetnie wyglądają. Każdy z nas kojarzy też rzeźbienia w drewnie, najczęściej w postaci dziury na wylot we frontach szafek i oparciach krzeseł. To wszystko sprawia, że możemy poczuć otaczający nas folklor, ale jednocześnie może bardzo mocno nam się przejeść, jeśli sami nie jesteśmy przywiązani do górskich tradycji.

Kiedy lepiej sobie odpuścić?

Nie decyduj się na kuchnię góralską, jeśli masz na nią za mało miejsca. To nie jest też pomysł dla ludzi, którzy na pierwszym miejscu chcą postawić wystylizowanie swojego pomieszczenia w tym stylu, a dopiero na drugim jego praktyczność. Kuchnia góralska nie bez powodu jest duża, przeważnie zawsze coś się w niej dzieje i potrzeba w niej miejsca nie raz na kilku pomocników. Jeśli nie zamierzasz urządzać uczt dla licznych gości, znacznie lepiej może sprawdzić się u Ciebie kuchnia w stylu nowoczesnym. Góralska kuchnia jest też ciężka do wyczyszczenia, głównie dlatego, że nie ma mowy o prostych frontach czy kafelkach na ścianach i na podłodze.

Nie urządzaj w domu muzeum

Kiedy decydujesz się na urządzenie swojej kuchni w stylu góralskim, musisz uważać, aby nie urządzić sobie w domu muzeum. Bardzo często wydaje nam się, że nie tylko będzie to fajnie wyglądać, ale od razu będzie nam się przyjemniej gotować. Tymczasem te kuchnie, które dziś widujemy w regionalnych muzeach, niewiele mają wspólnego z dzisiejszym wystrojem chaty góralskiej. Nowoczesne rozwiązania nie są w nich niemile widziane, a wielkie piece, które swoją w restauracjach są dziś tylko na pokaz, bo mamy lepsze narzędzia, żeby wypiekać chleb. Twoja kuchnia musi być przede wszystkim do użytku, a potem możesz zastanowić się nad nadawaniem jej wyjątkowego wyglądu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*