Detoks po świątecznym ucztowaniu

Detoks po świątecznym ucztowaniu

Podczas gdy posiłki bożonarodzeniowe i sylwestrowe mogą być smaczne dla ducha i kubków smakowych, są one mniej sprzyjające naszemu ciału. Na początku stycznia organizm musi wyzdrowieć z odświętnych ekscesów i odzyskać swoją witalność.

Nasz układ trawienny potrzebuje odpoczynku, a my pomożemy mu odzyskać energię na początku roku! Kilka małych porad detoksykacyjnych wystarczy, aby pomóc Ci łatwo odzyskać równowagę i w ten sposób wyeliminować toksyny nagromadzone w organizmie.

Detoks po świątecznym ucztowaniu

1. Nawadnianie

Woda to najważniejsza wskazówka dla oczyszczenia naszego organizmu po nadmiernej uczcie. W ten sposób wymieniamy szampana na wodę. Ma ona tę zaletę, że stymuluje pracę nerek i pomaga wyeliminować toksyny. Dlatego też wskazane jest picie wody wysokiej jakości w małych ilościach przez cały dzień. Należy go pić schludnie, jako herbatę ziołową lub z sokiem z cytryny, aby zróżnicować przyjemności. Oczywiście unikamy alkoholu, kawy i napojów gazowanych!

Można też postawić na soki detoksykacyjne i napoje energetyczne. Wskazane jest, aby przed śniadaniem uprzywilejować ich spożywanie na pusty żołądek. Możesz kupić gotowe do spożycia napoje lub przygotować je samemu. Detoksykacja nie oznacza restrykcyjnej diety! Jest to po prostu kwestia powrotu do zrównoważonej diety.

2. Zdrowa żywność

Uważaj, detoksykacja nie oznacza restrykcyjnej diety! Jest to po prostu kwestia powrotu do zrównoważonej diety. Podstawową zasadą jest więc odkładanie świątecznych przysmaków do szafki i spożywanie maksymalnie zdrowych pokarmów, aby odpocząć od układu pokarmowego. Należy jeść więcej warzyw i owoców. W ten sposób unika się produktów mięsnych i mlecznych, które są trudniej strawne.

Nie należy zapominać, że trawienie zaczyna się w ustach, dlatego niezbędne jest dobre przeżuwanie, zwłaszcza surowych warzyw, które mogą być trudniej strawne niż potrawy gotowane.

Zaczynasz posiłek od kilku surowych warzyw, bogatych w wodę i witaminy. Można kontynuować z talerzem zbóż (ryż, komosa ryżowa, itp.) i roślin strączkowych (soczewica, fasola nerkowa, itp.). Kombinacja ta jest bogata w białko pochodzenia roślinnego i pozwala na zmniejszenie zużycia białka pochodzenia zwierzęcego.

Na koniec, interesujące jest posypywanie potraw świeżymi lub suszonymi ziołami aromatycznymi (pietruszka, bazylia, kolendra, cząber, tymianek, pokrzywa itp.), ponieważ są one bardzo pożywne i dzięki różnym smakom pomagają zmniejszyć spożycie soli i cukru.

3. Sport

Nic dziwnego, że sport jest Twoim najlepszym sprzymierzeńcem do eliminowania toksyn z Twoich mięśni i napełniania się energią! Aby wrócić do formy, warto zdecydować się na energiczny spacer lub bieg, jazdę na rowerze, rozciąganie i wzmacnianie mięśni. Idealna byłaby również klasa jogi. Uważaj, aby nie przesadzić z intensywnością. Nie zaczynaj intensywnego treningu, jeśli nie ćwiczysz dłużej niż kilka tygodni.

4. Sen

Jeśli w czasie wakacji noce mogły zostać skrócone przez długie posiłki, powrót do snu dostosowanego do Twojego biologicznego rytmu zoptymalizuje Twoją energię w ciągu dnia.

Rzeczywiście, na początku stycznia nasze ciało cierpi i tylko czeka na wyzdrowienie! Dla przypomnienia, oczyszczanie ciała odbywa się w nocy. Dlatego ważne jest, aby szanować swoje godziny snu i budzenia. Szczególnie ważne jest, aby wieczorem wsłuchać się w pierwsze oznaki zmęczenia i szanować je podczas snu. Szczególnie, że sen wzmacnia układ odpornościowy, pomaga w walce z nadwagą, stresem i niskim morale oraz dodaje energii. Zrozumiałeś to, ten miesiąc stycznia musi być zatem przerywany dobrymi nocami, między 7 a 8 godzinami minimum, aby przynieść ci wszystkie korzyści!

5. Relaks

Zgodnie z twoimi pragnieniami i tym, co lubisz, zarezerwuj trochę czasu na aktywność tylko dla siebie. Sauna lub przyjemna gorąca kąpiel i pielęgnacja ciała dla jednych, chwila czytania z herbatą ziołową i zabawy dla innych, najważniejsze to rozkoszować się sobą.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*