Dieta ciężarnych – produkty zabronione

Dieta ciężarnych – produkty zabronione

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety – czas wielu trosk i radości, oczekiwania i niepewności, wielu wyrzeczeń i lęków. Choć jeszcze niedawno lista „zabronionych” produktów, które pod żadnym pozorem nie mogły być spożywane przez kobietę ciężarną, była całkiem długa, dziś coraz częściej mówi się o zaledwie kilku grupach niewskazanych produktów, które mogą – lecz wcale nie muszą – być niebezpieczne dla zdrowia matki i dziecka.

Dieta ciężarnych – produkty zabronione

Kontrowersje wokół mięsa w ciąży

Wybierając jakiekolwiek produkty mięsne należy kierować się zasadą, że w ciąży całkowicie zabronione jest spożywanie surowego mięsa. Dotyczy to zarówno wołowiny (tatar, mało wysmażone steki), jak i ryb oraz owoców morza. W surowym mięsie mogą znajdować się liczne bakterie i pierwotniaki, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia dorosłego człowieka, jednak mogą być niezwykle niebezpieczne dla rozwijającego się w łonie matki płodu. Wyróżnić tu można choćby słynną toksoplazmozę, za którą jeszcze niedawno obwiniano… koty. W rzeczywistości koty faktycznie mogą przenosić toksoplazmozę, jednak zarażenie bezpośrednio od zwierzęcia jest wyjątkowo trudne, a większość kobiet ciężarnych ma styczność z pierwotniakami właśnie poprzez spożycie surowego mięsa lub niedomytych warzyw.

A co z produktami mięsnymi? Większość kiełbas i szynek możesz bezpiecznie spożywać w ciąży. Zrezygnuj natomiast z produktów suszonych lub wędzonych „na zimno” i dokładnie sprawdzaj etykiety. W ciąży nie powinnaś spożywać m.in. surowych kiełbas (np. chorizo, kiełbasy bałkańskie), salami i szynek dojrzewających (np. szynka parmeńska) serwowanych na zimno. Zrezygnuj także z ryb wędzonych na zimno. Dobra wiadomość jest taka, że wystarczy krótkie podgrzanie wyrobów mięsnych, by pozbyć się bakterii i pierwotniaków, w tym tych wywołujących niebezpieczną toksoplazmozę. Możesz więc bez problemu pozwolić sobie na makaron z sosem z wędzonym łososiem lub pizzę z ulubionym salami.

Sery pleśniowe i nabiał w ciąży

Podobna zasada determinuje zakup nabiału – w ciąży musisz zadbać, by wszystkie spożywane produkty mleczne były wykonane z mleka pasteryzowanego. Pasteryzacja zabija powiem wszelkie bakterie i pierwotniaki, które stanowiłyby zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Zrezygnuj więc ze świeżego, wiejskiego mleka i serów niewiadomego pochodzenia, które – choć często doskonałej jakości – mogą być produkowane z mleka niepasteryzowanego. Większość nabiału, który dostępny jest w polskich sklepach i marketach, jest jednak całkowicie bezpieczna dla zdrowia matki i dziecka. Jeśli jednak wciąż masz obawy przed zjedzeniem ulubionego sera typu camembert pamiętaj, że zawsze możesz poddać go dodatkowej obróbce termicznej.

Warzywa i owoce w ciąży

Niegdyś lista zalecanych i zabronionych produktów w diecie ciężarnej była bardzo długa. Być może zdarzy Ci się usłyszeć, że w ciąży nie powinnaś jeść grzybów, truskawek, arbuzów, kapusty czy innych warzyw i owoców. Powodów tego typu twierdzeń było bardzo wiele: niektórzy wierzyli, że dieta przyszłej mamy wpływa na wystąpienie alergii u dziecka, inni zaś uważali, że dziecko może być nawet narażone na niebezpieczeństwo po spożyciu przez ciężarną dużej ilości pikantnych przypraw. Dziś wiadomo, że dieta przyszłej mamy nie ma wpływu na występowanie alergii i nietolerancji, zaś wskazane jest spożywanie dużej ilości różnorodnych warzyw i owoców, które dostarczają niezbędnych dla rozwoju płodu witamin i minerałów. Grzyby i pikantne potrawy są niewskazane u kobiet, które borykają się z problemami wzdęć, a także cierpiące na hemoroidy – mogą jednak zaostrzać objawy schorzeń, nie stanowią zaś żadnego niebezpieczeństwa dla dziecka. Pamiętaj jednak, by wszystkie warzywa i owoce dokładnie myć przed spożyciem, a jeśli to możliwe także wyparzać lub obierać – pozwoli to na pozbycie się bakterii i pierwotniaków, które mogą znajdować się na skórkach roślin.

Napoje zakazane w diecie w ciąży

Oczywiście, w ciąży należy całkowicie zrezygnować z alkoholu – zarodek „chroniony” jest przed czynnikami zewnętrznymi przez pierwsze dwa lub trzy tygodnie życia płodowego, jednak później rozwijający się płód jest wyjątkowo wrażliwy na wszelkie czynniki teratogenne, w tym alkohol, narkotyki i nikotynę. Spożywanie alkoholu nawet w niewielkich ilościach może mieć zgubne skutki, powodować liczne wady rozwojowe, a nawet śmierć dziecka.

Choć o zgubnym wpływie alkoholu wie większość kobiet, zdecydowanie więcej kontrowersji narosło wokół kawy. Faktem jest, że duże dawki kofeiny są niewskazane w ciąży – wynika to przede wszystkim z częstych problemów z ciśnieniem u kobiet ciężarnych. Wysokie ciśnienie w ciąży jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić nawet do przedwczesnego porodu. Nie oznacza to jednak, że musisz całkowicie zrezygnować z kawy na pełne dziewięć miesięcy. Jeśli nie masz problemów z ciśnieniem możesz wypijać jedną lub dwie filiżanki słabej kawy dziennie.

W ciąży staraj się unikać przede wszystkim słodkich, gazowanych napojów. Nie stanowią one bezpośredniego niebezpieczeństwa dla dziecka, mogą jednak powodować problemy trawienne oraz zawierają dużą ilość niezdrowego cukru. Pamiętaj również, że niewskazane są duże ilości ziół w ciąży, głównie z powodu braku badań nad skutkami ich spożywania.

Podczas tych dziewięciu miesięcy ciąży kieruj się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Pamiętaj, by nie spożywać surowych produktów odzwierzęcych oraz niemytych warzyw i owoców, zrezygnuj z alkoholu i staraj się, by Twój jadłospis był zdrowy i pełnowartościowy. To z pewnością wystarczy, by zagwarantować bezpieczeństwo nienarodzonemu dziecku, a Tobie przyniesie wiele korzyści zdrowotnych.

Przyda ci się na później. Karmienia dziecka w zależności od wieku

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*