Przepis | Strona główna | Blog | Dlaczego warto jeść posiłki o stałych porach?
Dlaczego warto jeść posiłki o stałych porach?

Dlaczego warto jeść posiłki o stałych porach?

Celem tego artykułu jest wyjaśnienie, dlaczego ważne jest, aby jeść o stałych porach. Omówimy wszystko, począwszy od metabolizmu, po zachcianki żywieniowe, a nawet to, jak jedzenie o stałych porach może pomóc Ci schudnąć!

Zdrowsze odżywianie

  • Konsekwencja w jedzeniu pomaga organizmowi wiedzieć, kiedy musi być gotowy do jedzenia.
  • Kiedy jesz o stałych porach, twoje ciało ma większe szanse na strawienie pokarmu bez uczucia nadmiernej pełności lub głodu.
  • Jedzenie o stałych porach daje więcej energii na inne czynności w ciągu dnia, jak również poprawia jakość snu w nocy, co jest ważne dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia!

Twój metabolizm działa lepiej

Twój metabolizm jest jak silnik w samochodzie. Działa najlepiej, gdy jest używany konsekwentnie i wydajnie, ale może zostać uszkodzony przez nieregularne użytkowanie. Jeśli jesz o regularnych porach, Twój organizm może trawić jedzenie bardziej efektywnie, ponieważ wie, o której godzinie może spodziewać się jedzenia. Jeśli jesz o nieregularnych porach, Twój organizm musi pracować ciężej, aby strawić jedzenie – a czasem nawet zmagazynować jego część w postaci tłuszczu do późniejszego wykorzystania.

Jeśli brzmi to znajomo, nie martw się! Istnieje wiele sposobów, aby upewnić się, że Twój metabolizm pozostaje zdrowy:

Łatwiejsze kontrolowanie swojej wagi

Jedzenie o stałych porach pomaga kontrolować wagę.

Jedzenie o tej samej porze każdego dnia pomoże Ci poczuć się mniej głodnym i mniej skłonnym do przejadania się. Daje to również szansę Twojemu metabolizmowi na dostosowanie się do regularnego harmonogramu, dzięki czemu może on spalić więcej kalorii w ciągu dnia.

Lepszy poziom energii na treningi

Stałe pory posiłków pomagają również uniknąć zachcianek żywieniowych. Jeśli jesteś przyzwyczajony do jedzenia o 8 rano, 12 wieczorem i 6 wieczorem, to jest mniej prawdopodobne, że będziesz czuł się głodny podczas przerwy na lunch lub po obiedzie niż ktoś, kto je kiedy chce.

Kiedy jesz regularnie w ciągu dnia, łatwiej jest Twojemu organizmowi utrzymać zdrową równowagę składników odżywczych – a to pomaga utrzymać wysoki poziom energii na treningach. Stały strumień paliwa pomaga utrzymać stabilny poziom cukru we krwi, dzięki czemu glukoza (główne źródło energii w organizmie) przepływa swobodnie przez cały organizm, nie ulegając w żadnym momencie awarii. Oznacza to również, że mniejszy nacisk kładzie się na trawienie, ponieważ nie ma zbyt wiele jedzenia przetwarzanego na raz; kiedy trawienie zwalnia z powodu braku składników odżywczych, takich jak białko lub błonnik w tym, co jemy – lub po prostu dlatego, że zjedliśmy zbyt dużo w czasie – nasze ciała produkują więcej kortyzolu, który został powiązany z przyrostem masy ciała!

Brak zachcianek żywieniowych i skoków cukru

Jedząc o stałych porach, unikniesz pokusy przekąszenia niezdrowego jedzenia. Dodatkowo, będziesz mniej skłonny do jedzenia cukru lub śmieciowego jedzenia, ponieważ nie pasuje ono do Twojego planu posiłków.

To prawda, że niektórzy ludzie uważają, że zdrowe jedzenie, takie jak owoce i warzywa, jest smaczniejsze, gdy spożywa się je w dziwnych godzinach (np. między posiłkami). Jednak nie dotyczy to wszystkich: niektórzy ludzie czują się bardziej energiczni jedząc zbilansowane posiłki w regularnych odstępach czasu w ciągu dnia.

Jedzenie o stałych porach pozwala Twojemu organizmowi pracować nad najważniejszym zadaniem – trawieniem

Jedzenie o stałych porach pozwala organizmowi pracować nad swoim najważniejszym zadaniem – trawieniem.

Trawienie to proces rozkładania żywności na mniejsze części, które mogą być wchłonięte przez organizm. Wymaga on dużo energii i czasu, co oznacza, że musisz upewnić się, że dajesz swojemu organizmowi wystarczająco dużo paliwa, aby miał on wystarczająco dużo energii na ten proces. Rodzaj i czas jedzenia również wpływa na trawienie; jeśli zjesz coś zbyt ciężkiego przed snem, może to zająć więcej czasu, aby twój żołądek prawidłowo strawił i może spowodować dyskomfort podczas próby zaśnięcia.

Tempo metabolizmu wpływa na to, jak szybko nasz organizm rozkłada składniki odżywcze z pożywienia na energię, którą możemy wykorzystać w ciągu dnia (1). Jeśli jemy zbyt wiele kalorii na jednym posiedzeniu lub nie jemy wystarczająco dużo w ciągu dnia (np. pomijamy śniadanie), spowalnia to nasz metabolizm, ponieważ nasze ciała starają się ciężej niż zwykle nie tylko trawić, ale także przechowywać nadmiar kalorii jako magazyn tłuszczu!

Jedzenie o stałych porach pozwala Twojemu organizmowi pracować nad swoim najważniejszym zadaniem – trawieniem. Oznacza to, że będziesz mieć więcej energii, lepszą koncentrację i będziesz w stanie utrzymać się w zdrowym przedziale wagowym.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*