Domowe środki czystości. Ich wpływ na nasze zdrowie

Domowe środki czystości. Ich wpływ na nasze zdrowie

Domowe środki czyszczące sprawiają, że kuchnie i łazienki się błyszczą, a słońce prześwieca przez szyby. Regularne sprzątanie niszczy drobnoustroje w miejscu przygotowywania posiłków i uwalnia dom od pleśni, grzybów, kurzu oraz innych alergenów wywołujących astmę i katar sienny.

Środki czyszczące mogą szkodzić zdrowiu osób, które ich używają.Niektóre wydzielają trujące opary albo po połknięciu są trujące. Zastosowane niewłaściwie lub rozlane powodują oparzenia albo są łatwopalne i mogą spowodować pożar. Środki czyszczące wylane do kanału ściekowego zanieczyszczą wody gruntowe.

Wiele środków czyszczących poza substancjami myjącymi zawiera też amoniak, doskonale usuwający tłuszcz i brud. Z amoniakiem należy się obchodzić ostrożnie. Jego opary podrażniają oczy i płuca. Rozlany na skórze powoduje pokrzywkę, zaczerwienienie albo oparzenie.

Ilość amoniaku w większości środków czyszczących nie stwarza poważnego zagrożenia, trzeba jednak ściśle przestrzegać instrukcji użytkowania i przechowywania. Nie wolno mieszać amoniak z chloranem, aktywnym składnikiem wybielaczy chlorowych, ponieważ powstaje zabójczy gaz chloraminowy.

Chlorowe wybielacze też mają wady. Niektórzy są bardzo wrażliwi na ich opary. Po dostaniu się do oka wywołują silne podrażnienia. Pozostawiają zaczerwienioną, swędzącą skór. Wymieszane z octem albo z niektórymi środkami do czyszczenia toalet, wytwarzają trujący gaz chlorowy, który przy wdychaniu w dużych ilościach może doprowadzić do zgonu.

Składnikiem wielu środków do czyszczenia piecyków i toalet jest ług (wymieniany na etykietach jako wodorotlenek potasu). Ług pali skórę przy dotknięciu, podrażnia górne drogi oddechowe przy wdychaniu, a po połknięciu uszkadza przełyk i żołądek. W niektórych środkach można znaleźć niewielkie ilości formaldehydu, substancji podejrzewanej o działanie rakotwórcze oraz drażniące oczy, skórę i górne drogi oddechowe.

Rozsądne zakupy

Kupuj mniej trujące zamienniki popularnych środków myjących. Czytaj etykiety. Produkty zawierające chlor, amoniak oraz destylaty ropy naftowej powinny być oznaczone:

  • Szkodliwy – co oznacza, że produkt może spowodować oparzenie skóry lub oczu. Prz połknięciu uszkodzi żołądek i przełyk.
  • Wybuchowy – oznacza, że pojemnik może wybuchnąć po podgrzaniu albo przebiciu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*