Czy blog kulinarny może być przyjazny dla środowiska? Oczywiście, że tak. Takim blogiem jest właśnie Proste Pesto, gdzie z jednej strony używamy ekologicznych technologii do publikacji naszych artykułów a z drugiej strony publikujemy eco friendly przepisy.
Czy zastanawialiście się kiedyś jak technologia internetowa wpływa na środowisko? Wydaje się, że internet to coś wirtualnego, co nie pozostawia śladu w środowisku, co nie wpływa w żaden sposób negatywnie na nasze otoczenie. Nic bardziej mylnego. Internet oraz korzystanie z internetu pozostawia ślad węglowy w naszym ekosystemie. Jak to możliwe?
Internet a emisja CO2
Podczas korzystania z internetu pozostawiamy tak zwany ślad węglowy. Jeśli przyjrzymy się temu bliżej, wszystko co zużywa energię jest w jakiś sposób zasilane energią. A produkcja energii generuje emisję CO2.
Podczas używania internetu mamy sporą emisję CO2 w trzech miejscach. Pierwszym miejscem jest energia potrzebna do zasilania urządzeń. Oczywistym jest, że telefony komórkowe z których buszujemy po sieci zużywają energię. Także komputery stacjonarne zużywają energię. Drugim miejscem natomiast są serwerownie, które zużywają wielkie ilości prądu do zasilania i emitują wielkie ilości ciepła podczas chłodzenia. Trzecim miejscem jest transfer. Przesył paczek danych jest także energochłonny a przesył odbywa się w dwóch kierunkach: od użytkownika do serwera i z serwera do użytkownika. A za energochłonnością idzie emisja CO2.
Energochłonność serwerowni
Serwerownie, to wielkie bloki specjalistycznych komputerów, które na swoich dyskach zawierają treści strony, które następnie poprzez sieć internetową prezentowane są na finalnych urządzeniach internauty. Serwery te zużywają olbrzymie ilości energii do zasilania się oraz do chłodzenia. Poza tym wytwarzają spore ilości ciepła. To wszystko ma negatywny wpływ na środowisko.
Jak Proste Pesto wybiera serwery?
Naszą witrynę utrzymujemy na serwerach, które w dużej mierze korzystają z energii odnawialnej. Może są droższe, lecz świadomy wybór padł właśnie na tak zasilane serwery. Świadomie wybraliśmy czystszą energię do obsługi naszej strony i lobbujemy wśród innych firm, aby również świadomie wybierały takie serwery.
Szybkość serwerów i transmisji danych
Korzystanie z internetu jest energochłonne. Być może patrząc z punktu widzenia jednego użytkownika, który na stronie spędzi 5 minut, nie jest to duża ilość energii. Spójrzmy jednak na to globalnie. Gdy z danej strony internetowej korzysta 100.000 użytkowników, którzy spędzają na stronie 5 minut, miesięcznie robi się z tego 15.5 miliona minut czyli 260 tysięcy godzin pracy urządzeń elektrycznych (serwerów i urządzeń finalnych). To już jest bardzo duża liczba. A to tylko 100 tysięcy użytkowników, czyli niewiele gdyż największe strony w samym polskim internecie potrafią mieć milion użytkowników.
Jak transfer wpływa na oszczędności?
Zacznijmy od tego jak działa internet. Wchodząc na daną stronę internetową wysyłamy na serwer zapytanie o dostarczenie pewnych informacji (danych). Następnie dane w postaci paczek dostarczane są poprzez sieć do naszego urządzenia. wygląda to mniej więcej tak:
Wyobraźmy sobie, że wspomniane paczki danych to zwykłe paczki, cargo, dany towar, który trzeba przesłać. Wyobraźmy sobie, że przesyłane są ciężarówkami. Do przesyłu towaru ciężarówką potrzebna jest energia. Podobnie do przesyłki informacji przez sieć – też jest potrzebna energia. I ma wielkie znaczenie, czy wysyłamy 1000 kilogramów (1000 kilobajtów) czy 500 kilogramów (500 kilobajtów). Potrzebna energia do przesyłu spada o połowę.
Jak Proste Pesto oszczędza taką energię?
Oczywiście cieszymy się z długiego czasu, jaki użytkownik spędza na stronie. Znaczy to tyle, że obdarza nas zaufaniem, ceni naszą pracę i przegląda inne zasoby naszej strony. Jednak chcieliśmy to ułatwić i skupiliśmy się na szybkości transferu danych. Z jednej strony treści prezentowane są błyskawicznie, bez konieczności czekania na załadowanie się danych co przekłada się na zadowolenie użytkowników, z drugiej strony wyeliminowało się czas w którym ekran urządzenia jest pusty a użytkownik czeka na załadowanie się strony. Dodatkowo zmniejszyliśmy ilość przesyłanych danych.
A jak to zrobiliśmy? Po pierwsze poprzez optymalizację kodu strony. Wyeliminowaliśmy zasoby, które nie były konieczne do funkcjonowania strony i zmniejszyliśmy kod do minimum. Dodatkowo zoptymalizowaliśmy obrazy występujące na stronie, aby zmniejszyć ich rozmiar i prezentować w odpowiedniej rozdzielczości.
Dodatkowo wprowadziliśmy opcję tak zwaną “lazy loading” czyli zdjęcie ładuje się dopiero, gdy jest potrzebne. Przez to nie ładują się od razu całe zasoby a wyłącznie to co w danej chwili jest potrzebne. Ostatnią funkcją jest wprowadzenie cache, czyli jeśli odwiedzasz nas po raz drugi, trzeci czy któryś z kolei, część zasobów jest już automatycznie załadowanych. Dzięki temu ograniczyliśmy transfer, zużycie energii serwerów i zużycie energii urządzenia użytkownika.
A jak to wygląda na liczbach?
Czy zmiana szybkości ładowania strony z 10 milisekund do 7 milisekund może ratować środowisko? Oczywiście że tak, jeśli mamy do czynienia z setkami tysięcy zapytań miesięcznie i milionami zapytań rocznie.
Dla przykładu, gdy mamy 10.000 użytkowników dziennie, którzy odwiedzają 10 podstron, generują oni 100.000 odświeżeń dziennie. Daje to 3 miliony odświeżeń strony miesięcznie i 36 milionów odświeżeń rocznie.
Skrócenie czasu o 3 milisekundy daje nam średnio jedną sekundę pracy na 35 odświeżeń. Przekłada się to na 48 godzin oszczędności miesięcznie i blisko 600 godzin (25 dni) rocznie. To tak jakby wyłączyć z pracy 6 komputerów PC w biurze (8h pracy) miesięcznie albo 72 komputery rocznie.
Tyle prądu zostanie zaoszczędzonych poprzez zwiększenie szybkości ładowania strony o dwie milisekundy. Nie mówiąc o dodatkowym plusie, czyli zadowoleniu użytkowników. A to wszystko przy małym ruchu 10.000 odwiedzin dziennie gdzie największe serwisy generują milionowy ruch.
A jak to przekłada się na kilowaty i emisję CO2?
Ilość energii zużywanej przez komputer zależy od wielu czynników, głównie od użytych komponentów i samej mocy zasilania. Obciążony komputer zużywa około 300W. Obejmuje to zestaw z monitorem LED. Zużywa 7,2 kWh w ciągu 24 godzin pracy. Powiedzmy, że serwis ma (zgodnie z powyższymi założeniami) 3 miliony odświeżeń. Czyli niewiele jak na strony internetowe. Powiedzmy też, że 1.5 milionów użytkowników odwiedza z komputerów PC i 1.5 milionów użytkowników odwiedza z urządzeń mobilnych (aby uprościć obliczenia).
Średnio użytkownicy komputerów spędzają w witrynie 10 minut. W sumie będzie to 250 godziny. Jeśli komputery tych użytkowników zużywają 300W energii elektrycznej, użytkownicy komputerów będą zużywać 75 kWh.
Podobnie użytkownicy urządzeń mobilnych spędzają średnio 10 minut w witrynie, co wraz z identycznymi obliczeniami daje 250 godziny. Jednak telefony komórkowe zużywają mniej energii. Około 0,02 kWh w ciągu 24 godzin. Całkowity pobór mocy przez użytkowników urządzeń mobilnych wyniesie zatem 0.5 kWh.
Podsumowując, użytkownicy zużywają 75.5 kWh energii elektrycznej. I ponownie zwracamy uwagę – to przy niewielkim ruchu 10.000 użytkowników dziennie.
Powyższe to tylko energia elektryczna, którą zużywają w swoich domach. Oprócz energii elektrycznej zużywanej przez użytkowników, energia elektryczna jest również zużywana przez serwery. Szacuje się, że zużycie energii przez serwer daje w sumie 5 kWh dziennie. Łącznie zużycie energii na świadczenie usług na obecnym poziomie wynosi ponad 80 kWh.
Według danych produkcja 1 kWh z węgla emituje 909 gramów CO2, a z wiatru tylko 13 gramów. Przy 85 kWh, możesz wygenerować 73kg CO2 z węgla lub 1 kg ze źródeł odnawialnych.
Proste Pesto jako Eco Friendly Blog Kulinarny
Jak przedstawiliśmy poniżej, znacząco zmniejszyliśmy energochłonność technologii dostarczania treści a obecną energię czerpiemy ze źródeł odnawialnych. Znacząco zmniejszyliśmy także zużycie energii przez naszych użytkowników. Jak jeszcze wpływamy na środowisko?
Promujemy niewyrzucanie jedzenia
Na naszych stronach przedstawiamy wiele przepisów, które nazywamy “czyścicielami lodówek” czyli przepisy na dania, które pomogą nam zużyć to co mamy w lodówce. Takie przepisy sprawiają, że zamiast wyrzucać jedzenie to wykorzystujemy je w oryginalny i unikatowy a co najważniejsze pyszny sposób.
Przedstawiamy też przepisy z zamiennikami. Podpowiadamy co można zastąpić czym, dzięki temu nie musimy kupować wszystkich produktów do danego przepisu a możemy wykorzystać podobne, które już mamy w swojej lodówce.
Gotujemy w sposób Eco
Nasze dania gotujemy w sposób ekologiczny. Korzystamy z kuchenek Electrolux, które w najbardziej ekonomiczny (i ekologiczny) sposób grzeją z użyciem gazu ziemnego. Taki sposób gotowania sprawia, że zużywa się mniej gazu i bardziej efektywnie wykorzystuje się ciepło pod naszymi garnkami.
Nasze produkty kupujemy na lokalnym targowisku. Produkty te są dostarczane przez okolicznych rolników i nie muszą być wożone przez pół europy TIRami. Przez to wykorzystywane produkty zostawiają mniejszy ślad węglowy. Do takich zakupów namawiamy wszystkich. Produkty są pyszniejsze, zdrowsze, lokalne i ekologiczne. Dodatkowo kupując na targowisko wszystko pakujemy we własne płócienne torby a nie plastikowe opakowanie. To jeszcze nie koniec. Odpady w kuchni utylizujemy we własnym kompostowniku a ziemię z kompostownika używamy we własnym ogródku i w kwiatach domowych.
Podsumowanie.
Tak. Interent może być eco friendly. Strony internetowe mogą być w większym bądź mniejszym stopniu eko. To wszystko zależy od administratorów serwisów.
Jednak również bardzo dużo zależy od użytkowników. Podobnie jak z innymi produktami czy też usługami – możemy wybierać te ekologiczne lub te nieekologiczne. Musimy mieć świadomość, że tak samo jest ze stronami internetowymi. Mogą być bardziej ekologiczne i mniej ekologiczne. Wybierajmy więc świadomie. I pamiętajmy:
Proste Pesto to pierwszy (i mamy nadzieję, że nie ostatni) eco friendly blog kulinarny
Wybierajmy więc świadomie, strony z których korzystamy! To przekłada się także na ekologię!