Przepis | Strona główna | Mięsne | Przepis jak zrobić idealny stek z patelni
Przepis jak zrobić idealny stek z patelni

Przepis jak zrobić idealny stek z patelni

Stek jest królem talerza. Najszlachetniejsze gatunki mięs stosowane w przygotowaniu steków i ściśle określone zasady przyrządzania sprawiają, że stek zawsze smakuje idealnie. Z jednej strony przygotowanie dobrego steku jest banalnie proste a z drugiej strony nie należy do łatwych. Jak to możliwe? W przygotowaniu steku jest kilka zasad o których należy pamiętać. W przeciwieństwie do innych dań, stek nie lubi eksperymentów kulinarnych. I to właśnie sprawia, że części kucharzy steki nie podchodzą. Jak więc przygotować idealny stek? Jaki jest najlepszy przepis na stek? Jakimi zasadami kierować się w przygotowaniu steku? Wszystko wyjaśnimy w tym przepisie, lecz zacznijmy od krótkiego wstępu.

Czym jest stek? W nomenklaturze kulinarnej jest to kawałek mięsa krojonego w poprzek włókien mięśniowych lub w przypadku steku rybnego w poprzek kręgosłupa. Czyli teoretycznie stekiem może być wiele gatunków mięsa. W potocznym języku mianem steku określa się jednak mięso wołowe czyli befsztyk.

Befsztyk jest to więc potrawa ze smażonego, pieczonego lub grillowanego mięsa wołowego. Na steki najczęściej wybiera się polędwicę lub karkówkę. Kroi się je w w poprzek włókien mięśniowych. Jeśli natomiast chodzi o stopień wysmażenia to stek może być wysmażony całkowicie, średnio lub nawet być surowy w środku czyli krwisty. Wyróżnia się też specjalnie przyrządzone różne rodzaje befsztyków takie jak châteaubriand, medalion, filet mignon lub T-bone. Do krojenia steków używa się specjalistycznych sztućców takie jak sztućce WMF – w takich sztućcach noże i widelce są bardzo ostre, co ułatwia krojenie mięsa.

Soczysty stek wołowy na wyciągnięcie ręki

Soczysty stek wołowy na wyciągnięcie ręki

4 z 28 głosów
Autor: Martyna Pietruszka Danie: StekKuchnia: AmerykańskaTrudność: Łatwe
Porcje

1

porcje
Przygotowanie

30

min.
Smażenie

5

min.
Kalorie

270

kcal

Cała trudność w przygotowaniu steku polega na tym, aby przestrzegać kilku zasad. Jeśli będziemy się ich trzymać, stek zawsze wyjdzie idealnie.

Tryb gotowania.

Dłuższe podświetlenie ekranu

Składniki:

  • 1 szt. 1 mięsa na stek grubości 3cm (antrykot lub rostbef)

  • 1 łyżka 1 oleju rzepakowego


Sposób przygotowania:

  • Mięso przed przystąpieniem do gotowania wyciągnij z lodówki i umyj oraz dokładnie wytrzyj ręcznikiem papierowym.
  • Odstaw na pół godziny aż mięso osiągnie temperaturę pokojową. Gdy mięso już będzie miało temperaturę pokojową ponownie dokładnie osusz ręcznikiem papierowym, żeby nie pryskało na patelni.
  • Dobrze rozgrzej żeliwną patelnię z łyżką oleju. Nie dawaj więcej oleju, gdyż mięso wypuści własne soki.
  • Połóż stek na patelni i smaż nie ruszając (podnosząc, zaglądając itd) według upodobań. Aby uzyskać stek krwisty, smaż 3 minuty z każdej strony. Stek średnio wysmażony to czas smażenia 5 minut z każdej strony. Stek wysmażony smaży się 7 minut z każdej strony.
  • Po usmażeniu stek musi odpocząć przed podaniem. Połóż go na talerzu, przykryj go drugim talerzem i zaczekaj 5 minut. Po tym czasie można podawać.
  • Stek można podać z frytkami, talarkami, ziemniaczkami pieczonymi i innymi dodatkami według uznania. Do steków używaj specjalnych sztućców. Sztućce do steków marki WMF (https://www.garneczki.pl/marka/wmf/) są idealne do krojenia steków. Są bardzo ostre, delikatnie ząbkowany nóż i ostry widelec. Sztućce takie oferuje sklep Garneczki.pl.

Instagram @proste.pesto

Obserwuj @proste.pesto i oznaczaj nas #proste.pesto

Facebook ProstePesto

Follow us on Facebook



9 komentarzy

  1. Poważnie takie mięso bez grama przypraw jest jadalne ? Szkoda byłoby mi mięsa na ten przepis

  2. Co to znaczy dobrze rozgrzej patelnie ? Do czerwoności ? Jaka temperatura oleju ? Artykuł o niczym .

    • Dla tych co mają termometry do mierzenia temperatury patelni: rozgrzej do temperatury 153,5 stopni Celsjusza liczonych na poziomie morza przy ciśnieniu 996 hPa. Nie mniej nie więcej.
      Dla tych wszystkich co nie mają termometrów do mierzenia temperatury patelni: dobrze rozgrzać patelnie.
      Co znaczy dobrze rozgrzana patelnia? Takie podstawowe rzeczy opisaliśmy w osobnym artykule, ale zapewne każdy wie, że znaczy to tyle, że olej na niej zmienia napięcie powierzchniowe a upuszczona kropla wody nie pływa a od razu skwierczy (między wodą a olejem/patelnią tworzy się para wodna przez co woda nie dotknie oleju/patelni.
      Nie trzeba mieć do tego termometru bo robi się to intuicyjnie i mało kto wie, że właśnie jest to 153,5C

  3. Ani słowa o soli czy innych przyprawach. Przepisy na stronie może i ciekawe, ale strasznie niedopracowane. Czasami brakuje podstawowych informacji.

    • Nie ma napisane nic o soli i przyprawach bo steku się nie soli i nie przyprawia.

      Jak w przepisie (jakimkolwiek) nie wspominamy o jakimś dowolnym składniku i w sposobie wykonania nie mówimy o tym składniku to po prostu go nie używamy.

      • Widać że ktoś tu nie ma pojęcia o gotowaniu. Każdego steka się soli i pieprzy i to naprawdę dużo aby dać mu smak. Pozdrawiam

        • W życiu nie pieprzymy mięsa przed smażeniem (!) to największy błąd, gdyż pieprz przypala się a przypalony pieprz zmienia smak.
          Odnośnie soli, tak istnieje szkoła dopuszczająca solenie mięsa przed grillowaniem. Dotyczy to jednak tylko grillowania a nie smażenia, gdyż podczas smażenia tłuszcz, na którym smażymy wypłukuje sól i nie mamy kontroli nad tym, ile zostanie jej na mięsie. A jeśli już mówimy o soleniu przed grillowaniem, to faktycznie dopuszcza się ale standard jest inny

  4. Bardzo dobre mięso można dostać o dziwo w kauflandzie. Warto poszukać. Czasami nawet coś z dziczyzny

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*