Przepis | Strona główna | Materiały zlecone | Garnki emaliowane – must have w Twojej kuchni!
Garnki emaliowane - must have w Twojej kuchni!

Garnki emaliowane – must have w Twojej kuchni!

Każda pani domu wie, jak ważne jest odpowiednie wyposażenie kuchni. Jednym z podstawowych akcesoriów, niezbędnych podczas przygotowywania ulubionych dań są garnki i patelnie. Duży asortyment tego typu produktów na rynku może przyprawić jednak o zawrót głowy. Jak nie dać się zwariować? Wystarczy postawić na towar dobrej jakości, pokryty specjalną emalią. Co wyróżnia garnki emaliowe na tle innych oraz dlaczego warto w nie zainwestować? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu. Zapraszamy serdecznie do lektury!

Kilka słów o emalii

Znajdująca się na garnkach emaliowanych powłoka to tak zwana emalia. Powstaje ona z roztopionych i starannie zmiażdżonych drobinek szkła, które zatapia się w wysokiej temperaturze w stali. Dzięki zastosowaniu takiej technologii garnki emaliowane są odporne na uszkodzenia, bezpieczne podczas użytkowania oraz niezwykle estetyczne. Jednak to nie jedyne ich zalety.

Dlaczego warto wybrać garnek emaliowany?

Mimo pojawienia się na rynku akcesoriów ceramicznych i stalowych, garnki emaliowane nie straciły na popularności. Prawdopodobnie wynika to z korzyści, związanych z ich użytkowaniem. Przede wszystkim naczynia pokryte specjalną emalią zapobiegają przenikaniu szkodliwych substancji do pożywienia. Dzięki czemu są bezpieczne dla organizmu. Nie zatruwają go, a także nie powodują zmiany smaku potraw. Ponadto garnki z emalii dobrze przewodzą ciepło i występują w wielu wariantach kolorystycznych.

Garnki emaliowane - must have w Twojej kuchni!

Emaliowane garnki a gotowanie

Gotowanie w garnkach emaliowanych nie różni się zbytnio od przyrządzania potraw w naczyniach z innych tworzyw. Jednak w celu jak najdłuższego zachowania ich w stanie idealnym, zaleca się powolną zmianę temperatur, na przykład po wyjęciu z lodówki, warto odczekać chwilę i nie stawiać zimnego garnka od razu, na włączoną i rozgrzaną kuchenkę. Ponadto warto zadbać o to, aby do czyszczenia powłoki emaliowanej używać jedynie delikatne środki, które nie wykazują agresywnego działania.

Polskie garnki emaliowane dostępne „na sztuki” i w zestawach

Obecnie w sklepach z akcesoriami kuchennymi oraz w dużych hurtowniach można nabyć garnki emaliowane pojedyncze oraz gotowe zestawy. Komplet tego rodzaju naczyń doskonale sprawdzi się w przypadku dużej rodziny, bądź na prezent dla bliskiej osoby. Natomiast dla studenta czy osoby mieszkającej samotnie, lepszym rozwiązaniem będzie z pewnością model uniwersalny, na przykład garnek emaliowany 5l, który można dostać w wielu wariantach kolorystycznych.

Garnki emaliowane na indukcję i kuchenkę gazową

Garnki emaliowane to produkt niezwykle uniwersalny, który znajdzie zastosowanie zarówno na kuchence gazowej, jak i na indukcji. Dlatego niezależnie od posiadanego rodzaju sprzętu, naczynia z emalii są rozsądnym i przede wszystkim tanim wyborem. Ich ceny są na tyle niskie, że dobrej jakości naczynie z emalii można znaleźć w sklepie stacjonarnym lub internetowym już za kilkanaście złotych. W przypadku większych pojemności koszt jest jedynie nieznacznie większy.

Najbardziej ekskluzywne garnki indukcyjne pokryte powłoką emaliową to te malowane ręcznie, które można pamiętać, chociażby z domu swoich dziadków. Obecnie, znaleźć je można w różnorodnych kształtach i kolorach, dlatego nawet w nowoczesnych pomieszczeniach nie powinno być problemu z dopasowaniem ich do wnętrza kuchni. Ponadto warto mieć na uwadze fakt, że w wielu gospodarstwach domowych i słynnych restauracjach stanowią one podstawowy element dekoracyjny.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*