Gwiazdka w USA tak jak w Polsce?

Gwiazdka w USA tak jak w Polsce?

My Polacy na ogół lubimy Amerykanów. Podziwiamy ich zmysł biznesowy, wzajemną bezinteresowną pomoc wobec siebie, a także ich przywiązanie do kraju, do tradycji, jak i umiłowanie swobody. Ciekawi nas styl życia ludności amerykańskie, a jest on różny, gdyż Stany Zjednoczone są państwem wielonarodowościowym. I mieszkańców Ameryki różni wiele czynników, jak narodowość, wyznanie, obyczaje, status materialny, poziom wykształcenia i wiele innych jeszcze czynników. W tym tekście będzie mowa o średnio zamożnych Amerykanach wyznania Chrześcijańskiego.

Gwiazdka w USA tak jak w Polsce?

W Polsce, czy w Ameryce wszędzie panują zwyczaje Bożonarodzeniowe, choć czasem różniące się od siebie. Różnorodność dotyczy wystroju domów, sposobu świętowania, jak i tego, co jemy podczas wigilii i w Świąt Bożego Narodzenia.

Jak zachowują się i co jedzą Polacy, to wszyscy wiemy, a jak jest z Amerykanami?

Jedno jest pewne, że Święta Bożego Narodzenia jednakowo uroczyście są celebrowane. Tak się dzieje w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych oraz na całym świecie. W USA na czas świąteczny dekorowane są domy zewnątrz i wewnątrz, dekorowane są bardzo bogato również ulice i budynki użyteczności publicznej i oczywiście sklepy. Dekoracje pojawią się już na początku grudnia i zaczyna się gonitwa za choinkami, prezentami, ozdobami, światełkami i pomysłami na ich zainstalowanie, itd.

Co znajduje się na świątecznym stole w USA?

Głównym daniem świątecznym w Stanach Zjednoczonych jest pieczony indyk z żurawiną, chlebem i warzywami, albo pieczona kaczka, bądź gęś. Na świątecznym stole nie może również zabraknąć pieczonej szynki podawanej również z warzywami i sosem pieczeniowym. W niektórych stanach pojawia się dziczyzna, przepiórki, ostrygi, krewetki i ryby. Na amerykańskim stole pojawiają się też pieczone ziemniaki, ryż, pieczone warzywa, bułeczki oraz chleb kukurydziany. A na deser ciasto czekoladowe, pudding, ciasto kokosowe i placek dyniowy. Wszystko popija się drinkami i grzanym winem. Często też podobnie, jak i w Polsce na stole wigilijnym i świątecznym można spotkać nowe potrawy pochodzące z kuchni różnych krajów, gdyż ludzie pragną kosztować także nieznanych im dań i rozkoszować się ich smakiem.

A jak przedstawia się stół wigilijny w Stanach Zjednoczonych?

W USA Święta obchodzone są bardzo hucznie i rodzinne, lecz istnieją pewne różnice pomiędzy poszczególnymi stanami. Wiele osób w Stanach Zjednoczonych w ogóle nie organizuje kolacji wigilijnej. Uroczyście obchodzone jest dopiero Boże Narodzenie, to znaczy tylko 25 grudnia. Natomiast w wigilię spożywana jest zwyczajna kolacja. Oczywiście nie dotyczy to Polaków mieszkających za oceanem. Polacy nie wyobrażają sobie Bożego Narodzenia bez tego wspaniałego oczekiwania, czyli bez wigilii, na której jest opłatek, typowo polskie i postne dania wigilijne, są kolędy i oczywiście prezenty.

Więcej ciekawostek o USA i Stanach Zjednoczonych znajdziecie na blogu serwisów Usacorp.pl i Delaware24.pl.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*