Tak samo jak samochody potrzebują benzyny lub źródła energii elektrycznej do jazdy, tak samo ciało potrzebuje paliwa do wykonywania swoich czynności. Paliwo to nazywane jest energią i jest pozyskiwane poprzez pożywienie. Każdy człowiek jest inny i dlatego ilość potrzebnej energii może się różnić w zależności od stylu życia i fizjonomii.
Jednostką miary energii jest kaloria i szacuje się, że człowiek potrzebuje od 28 do 32 kalorii na kilogram wagi dziennie. Na przykład, dorosła osoba ważąca 65 kilogramów będzie potrzebowała od 1.820 do 2.080 (28×65 lub 32×65) kalorii dziennie, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie energetyczne.
Jednakże, aby obliczyć ilość energii, której dana osoba rzeczywiście potrzebuje, należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak płeć, wiek, wzrost, stan fizjologiczny, rodzaj klimatu, w którym żyje oraz jej aktywność fizyczną. Bardzo ważna jest również znajomość zawodu danej osoby, ponieważ robotnik lub rolnik nie potrzebuje takiej samej ilości jak pracownik biurowy.
Problem braku równowagi energetycznej w naszym organizmie.
Powszechnym zjawiskiem wśród społeczeństwa jest brak równowagi energetycznej, co wcale nie jest korzystne dla naszego organizmu. Ta niestabilność energetyczna prowadzi do nadwagi lub otyłości, albo odwrotnie: niedowagi lub niedożywienia. Kiedy zużycie energii jest wyższe niż jej wydatek, pojawia się pierwsza sytuacja. Z drugiej strony, gdy zużycie energii jest mniejsze niż wydatek energetyczny, występuje druga sytuacja.
Energia jest niezbędna do życia. Siedemdziesiąt procent energii, którą otrzymujemy, zużywamy na oddychanie, pompowanie krwi, myślenie, sen i trawienie, podczas gdy pozostałe 30 procent zużywamy na nasze codzienne czynności, takie jak ćwiczenia fizyczne lub po prostu sprzątanie domu czy chodzenie do pracy.
Wszystko w życiu wiąże się z ruchem fizycznym, który spala kalorie. Zatem im więcej się ruszasz, tym więcej energii potrzebujesz. Jest on pozyskiwany poprzez pożywienie i zużywany poprzez aktywność fizyczną. Dlatego osoba prowadząca siedzący tryb życia musi spożywać znacznie mniej kalorii niż osoba prowadząca bardzo aktywny tryb życia.
Kiedy spożywamy pokarm, nasz organizm zajmuje się jego trawieniem, aby uzyskać niezbędne składniki odżywcze. Kiedy już je posiada, rozprowadza je do różnych części ciała. Cały ten proces nazywany jest “wydatkiem energetycznym związanym z wykorzystaniem pożywienia” i jest realizowany przez układ pokarmowy, który zużywa energię na przetwarzanie pożywienia na składniki odżywcze.
Kiedy dostarczamy naszemu organizmowi więcej energii niż potrzebuje, przekształca on jej nadmiar w rezerwę, popularnie zwaną tłuszczem. Z drugiej strony, jeśli damy mu mniej, organizm wykorzysta te rezerwy, aby zaspokoić swoje potrzeby. Gdyby istniała równowaga energetyczna, nie byłoby potrzeby tworzenia rezerw i nie musielibyśmy się martwić o przechowywany tłuszcz.
Jak uzyskać energię, której potrzebuje Twój organizm.
Aby osiągnąć tę energetyczną harmonię, konieczne jest przeprowadzenie serii praktyk.
- Utrzymuj zdrową i zrównoważoną dietę. Bardzo ważne jest, aby spożywać naturalne składniki bogate w substancje odżywcze, aby nasz organizm nie odczuwał nadmiaru lub braku energii. Zwracaj uwagę na to, ile razy przeżuwasz pokarm, ponieważ ważne jest, aby spożywać pokarm o jak najdrobniejszym stopniu rozdrobnienia, aby lepiej przyswajać składniki odżywcze. Należy również przestrzegać regularnego rozkładu posiłków, aby organizm się do nich przyzwyczaił i unikać podjadania między posiłkami oraz spożywania zbyt obfitych kolacji; lepiej jest jeść sycące, ale lekkie potrawy, aby nie utrudniać trawienia.
- Codziennie uprawiaj aktywność fizyczną. Ćwiczenia wpływają korzystnie na metabolizm oraz regulują poziom tłuszczu i glukozy. Zaleca się poświęcenie 30 minut dziennie na spacer, bieganie lub jakikolwiek rodzaj ćwiczeń aerodynamicznych. Istotne jest, aby utrzymywać wagę odpowiednią do wzrostu i budowy ciała, gdyż zapewni to dobre zdrowie. Aktywność fizyczna, szczególnie w okresie letnim, prowadzi jednak do znacznej utraty minerałów, takich jak potas, wraz z potem. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie tych substancji w pożywieniu, a w razie potrzeby także w suplementach.
Brak energii jest często spowodowany niską podażą magnezu w organizmie, który jest jednym z najważniejszych minerałów biorących udział w produkcji naszego źródła energii. Dlatego, jeśli nie mamy najlepszej diety (ze względu na obecne tempo życia) i jeśli nie ćwiczymy, to normalne jest, że odczuwamy brak energii, osłabienie mięśni, a nawet skurcze.
W obliczu tego uczucia zmęczenia może być wskazane zażycie suplementu magnezu. Pomoże Ci uzyskać codzienny zastrzyk energii, którego potrzebujesz, ponieważ wspomaga odbudowę utraconych minerałów i pomaga utrzymać równowagę elektrolitową. Już jedna tabletka dziennie może zapewnić Ci energię i dobre samopoczucie, których potrzebujesz.