Ile urządzeń można podłączyć do routera WiFi?

Ile urządzeń można podłączyć do routera WiFi?

Tablety, smartfony, konsole wideo, laptopy, odkurzacze-roboty, sprzęt do automatyki domowej, Smart TV…mamy w domu coraz więcej urządzeń, które do funkcjonowania wymagają łączności. Dlatego nasz router WiFi staje się coraz bardziej “nasycony” ze względu na rosnącą liczbę podłączonych urządzeń, które musi “obsługiwać”. Jaką więc maksymalną liczbę urządzeń może obsłużyć nasz router, aby działał prawidłowo? Podpowiemy poniżej.

Ile urządzeń można podłączyć do routera WiFi?

Router w naszym domu ma maksymalną zdolność do zarządzania jednoczesnymi połączeniami, dodatkowo i w przeciwieństwie do sieci firmowych, czy publicznych, internet stacjonarny posiada zazwyczaj jeden punktu dostępowy (router), dzięki czemu wszystkie urządzenia są podłączone do tego samego routera i połączenia nie są “rozproszone”.

Teoria mówi, że standardowy router może obsłużyć maksymalnie 254 jednoczesne połączenia (przewodowe lub bezprzewodowe). Wynika to z prostej matematyki, jeśli użyjemy typowej maski podsieci 255.255.255.0 i odejmiemy IP używane przez sam router. Istnieją jednak routery, które pozwalają nam zmienić tę maskę podsieci, a tym samym zwiększyć maksymalną liczbę podłączonych urządzeń, ale w warunkach domowych te 254 urządzenia są więcej niż wystarczające.

Jak na razie teoria teorią, jednak “realna” przepustowość jaką może obsłużyć router, jest znacznie niższa. Większość producentów zaleca aby nie mieć podłączonych jednocześnie więcej niż 16 urządzeń do routera przez WiFi, co nie oznacza, że nie możemy tego zrobić, jednak z pewnością pojawią się problemy z niższą wydajność i słabszą prędkością.

Ponadto, normalne jest, że router ma domyślnie ustawiony maksymalny limit podłączonych urządzeń, aby uniknąć problemów z nasyceniem. Limit ten można jednak zmienić poprzez domyślną bramę dostępową routera 192.168.1.1. (wpisując tę liczbę w przeglądarce). W tym celu, gdy już znajdziesz się w lokalnej konfiguracji routera, musisz poszukać opcji Wireless-“Advanced Options”. W tej sekcji znajdziesz sekcję o nazwie “Maximum Clients”, którą możesz zmodyfikować, aby zwiększyć tę liczbę.

Prędkość Internetu również ma znaczenie

Z drugiej strony należy też wziąć pod uwagę, jaką internet stacjonarny ma prędkość łącza, czy jest to 20Mb, 100Mb, 300Mb, 600Mb, od tego będzie zależała wydajność urządzeń podłączonych do routera. Warto pamiętać, że sposób eksploatowania Internetu także ma wpływ na wydajność – w tym znaczeniu przeglądanie strony internetowej to nie to samo co oglądanie filmów na Youtube, czy pobieranie dużych plików.

Trzeba również sprawdzić maksymalną prędkość obsługiwaną przez router (można to sprawdzić w Internecie) i pamiętać, że musi on podzielić prędkość pomiędzy liczbę podłączonych urządzeń. Dlatego w połączeniu z routerem, który obsługuje 300Mb i ma podłączonych 10 urządzeń, średnia prędkość jaką może zaoferować będzie wynosić około 30Mb na podłączone urządzenie (300/10=30). Jednak większość osób korzysta ze swojego połączenia sieciowego tylko sporadycznie, dlatego router przekazuje swoje dostępne pasmo do urządzeń, które go potrzebują. Na koniec należy zauważyć, że prędkość transmisji danych WiFi zawsze będzie niższa niż ta, którą można uzyskać przez kabel Ethernet.

Materiał powstał przy współpracy z https://fastinternet.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*