Problemy z trawieniem? Niezdrowy styl życia, wiek czy zmiany wewnętrzne mogą prowadzić do dyskomfortu trawiennego, z którego wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy. Dlatego dziś dajemy Ci kilka wskazówek, jak poprawić trawienie. Ponieważ dzięki niewielkim zmianom i dodatkowej pomocy pochodzenia naturalnego można w krótkim czasie przywrócić prawidłowe trawienie.
- Nie możemy sobie wyobrazić lepszego sposobu na przywrócenie trawienia na właściwe tory niż powrót do ćwiczeń fizycznych. Pamiętajmy, że zdrowie naszego układu pokarmowego zależy w dużej mierze od ruchliwości jelit. Codzienna aktywność fizyczna pomaga nam w dobrym trawieniu, a ponadto sprzyja wielu innym procesom zachodzącym w naszym organizmie, poprawiając nasze zdrowie.
- Nasza druga wskazówka, jak poprawić trawienie, dotyczy unikania dużych posiłków. Korzystniej jest jeść pięć mniejszych posiłków dziennie, niż ograniczać się do dwóch lub trzech bardzo dużych, ponieważ przeciąża to układ trawienny, powodując dyskomfort w postaci wzdęć, gazów lub złego trawienia.
- Następnie postaraj się stosować zrównoważoną dietę bogatą w błonnik. Nierozpuszczalne włókna są w stanie zatrzymać wodę w naszym jelicie grubym, ułatwiając wypróżnienia i zapobiegając dyskomfortowi, takiemu jak gazy czy zaparcia. Dlatego naszym drugim zaleceniem, jak poprawić trawienie jest próba włączenia błonnika do wszystkich posiłków, aby zapewnić, że spożywasz wystarczająco dużo, aby Twoje trawienie było bardziej regularne i lżejsze.
- Nie zapominaj o owocach i warzywach każdego dnia. Zawierają błonnik, wodę, minerały i witaminy, czyli wszystko, czego potrzebuje Twój organizm, aby być pełnym składników odżywczych i mieć dobre trawienie.
- Czy wiesz, że oliwa z oliwek poprawia wchłanianie minerałów i wspomaga pracę trzustki? Dlatego warto włączyć go do swojej diety, zarówno na surowo (ma działanie przeczyszczające), jak i w postaci gotowej. Jeśli cierpisz na zgagę, oliwa z oliwek pomoże Ci jej uniknąć, podobnie jak suplementy diety, odpowiednie na te okazje, kiedy zgaga jest najsilniejsza i musisz jak najszybciej odzyskać uczucie ulgi w żołądku.
- Pij dużo wody! To nie jest tylko wskazówka, jak poprawić trawienie, ponieważ woda jest niezbędna we wszystkich aspektach naszego życia. Upewnij się, że pijesz od półtora do dwóch litrów dziennie, ponieważ jest to niezbędne, aby zapobiec zaparciom i przyspieszyć trawienie.
- Unikaj tłustych potraw lub ogranicz ich spożycie, nie tylko po to, by zaoszczędzić sobie nadmiaru kalorii, które dodają do organizmu, ale także po to, by nie dopuścić do tego, by Twoje trawienie było bardziej obciążone.
- Zredukuj swoje przepisy do niezbędnego minimum, tzn. gotuj potrawy w prosty sposób (grillowane, gotowane na parze, pieczone itp.), unikając gotowych dań i innych ultraprzetworzonych produktów, które zawierają duże ilości tłuszczu i soli.
- Problemy z gazami? Ostatnia wskazówka, jak poprawić trawienie, związana jest ze sposobem jedzenia: żuj powoli, bez pośpiechu, aby uniknąć połykania zbyt dużej ilości powietrza. Unikaj gumy do żucia, picia przez słomkę i nadużywania napojów gazowanych lub słodyczy, ponieważ zachęcają one do produkcji gazu podczas trawienia.
Jak złagodzić objawy zgagi?
Czy często cierpisz na zgagę i chciałbyś się jej pozbyć? Nauczenie się, jak zapobiegać zgadze, może być czasem trudne, ponieważ istnieje wiele czynników, które ją wywołują, a ich zidentyfikowanie może być prawdziwym wyzwaniem.
Kiedy pokarm trafia do żołądka, usta znajdujące się najbliżej przełyku zamykają się, aby zapobiec ponownemu wydzielaniu soków żołądkowych podczas trawienia. Zdarzają się jednak sytuacje, w których usta nie zamykają się prawidłowo i dochodzi do zjawiska, które znamy aż za dobrze — refluksu. Refluks ten powoduje uczucie pieczenia w gardle lub klatce piersiowej, co nie jest tożsame ze zgagą. Z kolei zgaga znajduje się w żołądku i jest spowodowana nadmiarem kwasu w sokach żołądkowych, co powoduje dyskomfort w jamie brzusznej. Prawdopodobnie znasz to uczucie, ponieważ, nawet jeśli zdarza się to sporadycznie, wszyscy go doświadczyliśmy. Ponadto, istnieją inne powiązane objawy, takie jak powolne trawienie, nudności, gazy i gorzki smak w ustach. Znajomość różnic i umiejętność ich dobrego rozpoznania jest niezbędna, aby móc zastosować odpowiednie leczenie w każdym przypadku.
Jak powstrzymać zgagę.
Zgaga staje się przeszkodą w codziennym życiu, ponieważ może pojawić się w każdej chwili. Co więcej, jeśli występuje często, może prowadzić nawet do raka przełyku. Dlatego dziś chcemy porozmawiać o tym, jak powstrzymać zgagę za pomocą kilku prostych nawyków.
Wszystko, co wiąże się z naszym dobrym samopoczuciem, opiera się na zdrowej diecie, a zgaga nie jest tu wyjątkiem. Dlatego naszą pierwszą radą jest stosowanie zrównoważonej diety, takiej jak dieta śródziemnomorska, pozbawionej ciężkich posiłków i bogatej w pokarmy wspomagające trawienie. Ponadto należy uważać na niektóre pokarmy, takie jak: owoce cytrusowe, mięta, ostre sosy i przyprawy, pomidory i ich pochodne, słodycze, czekolada, kawa, alkohol i czarna herbata. Wszystkie te produkty są nadmiernie kwaśne dla naszego żołądka, zwłaszcza jeśli jest on wrażliwy i cierpi na częste zgagi.
Ważnym czynnikiem są również nasze nawyki przy stole, gdy zastanawiamy się, jak ograniczyć zgagę. Są to małe gesty, które można zastosować w praktyce za każdym razem, gdy siadamy do stołu, takie jak powolne żucie, bez pośpiechu i jedzenie co najmniej dwie godziny przed pójściem spać, aby uniknąć refluksu w porze snu. Pomogą Ci one nie tylko zwalczyć zgagę, ale również uniknąć nadwagi, która również wywołuje zgagę.
Czy regularnie przyjmujesz leki? Jeśli tak, to jeśli szukasz sposobu na zwalczenie zgagi, możesz przed lekami zażyć preparat chroniący żołądek. Inne sposoby na uniknięcie zgagi to picie mleka, orzechów lub herbat ziołowych.