Jak nie marnować jedzenia w domu?

Jak nie marnować jedzenia w domu?

Jak nie marnować jedzenia? Coraz częściej zadajemy sobie to proste pytanie. Większość z nas raz na jakiś czas wyrzuca popsutą żywność, której nie zdołaliśmy zjeść na czas. Takie zachowanie jest bardzo nie ekologiczne. Dodatkowo wyrzucając jedzenie do kosza marnujemy nasze ciężko zarobione pieniądze.

Jak nie marnować jedzenia w domu?

Kupuję i nie marnuję!

W sklepach znajdziemy ogromny wybór towarów. Nic dziwnego, że czasami dajemy się ponieść chwili i kupujemy zdecydowanie za dużo. Jak tego unikać. Jest to prostsze niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Po pierwsze zanim wybierzemy się do sklepu dokładnie przejrzyjmy naszą lodówkę i szafki kuchenne. Dzięki temu dowiemy się jakich produktów naprawdę potrzebujemy. Starajmy się zjadać do końca wszystkie zaczęte smakołyki. Nie otwierajmy dwóch dżemów czy serków, bo istnieje duża szansa, że jeden z nich spleśnieje i się zmarnuje. Po przeglądzie naszych kuchennych szafek zróbmy listę zakupów. Dzięki niej łatwiej nam będzie poruszać się po sklepie. Spada prawdopodobieństwo, że kupimy jakieś niepotrzebne rzeczy.

A co z promocjami? Cóż podchodźmy do nich z rozsądkiem. Na zapas warto kupować produkty spożywcze, które naprawdę lubimy i które mają długi termin przydatności do spożycia, są to na przykład makaron, ryż pomidory w puszcze, kawa czy herbata.

Planuj i przechowuj

Planowanie posiłków na początku może wydawać się skomplikowane i czasochłonne. Na szczęście po kilku tygodniach nabierzemy odpowiedniej wprawy. Dlaczego warto planować swoje posiłki na cały tydzień. Po pierwsze łatwiej nam będzie ułożyć listę zakupów. Po drugie lepiej będziemy wykorzystywać składniki. Warto też nauczyć się odpowiednio przechowywać poszczególne składniki. Dzięki temu przedłużymy ich świeżość. Zaprzyjaźnijmy się z naszym zamrażalnikiem. To właśnie w nim bez problemu przechowamy nadprogramowe pierogi czy gołąbki.

Kolejny ważny krok, to nauka tego ile jedzenia potrzebuje nasza rodzina. Najlepszym przykładem są przygotowania do świąt. Większość z nas przygotowuje zdecydowanie zbyt dużo jedzenia, które w konsekwencji ląduje w koszu na śmieci. A przecież w trakcie świąt mamy takie same żołądki, wcale nie musimy jeść trzy razy więcej niż zazwyczaj…

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*