Jak robić tanio i oszczędnie zakupy?

Jak robić tanio i oszczędnie zakupy?

Przez ostatnie miesiące mogliśmy zaobserwować niespotykany od dawna wzrost poziomu inflacji, który dotknął praktycznie wszystkie dziedziny gospodarki. Jedzenie, usługi, materiały budowlane, paliwo… Lista jest długa. W tym trudnym okresie wiele osób zadaje sobie pytanie: jak ograniczyć wydatki, aby odciążyć budżet gospodarstwa domowego?

Prawdopodobnie masz świadomość, że wydatki na jedzenie stanowią bardzo duży procent twojego budżetu – niektóre rodziny porównują tę kwotę do wysokości opłat za mieszkanie! Można zatem wywnioskować, że próby oszczędzania powinno się rozpocząć właśnie od zrewolucjonizowania sposobu wydawania pieniędzy na jedzenie. Dlatego przygotowaliśmy proste porady jak robić tanio zakupy, aby ułatwić ci spożywczą rewolucję! Przeczytaj i przekonaj się, które z nich będą dla ciebie najbardziej skuteczne.

Jak robić tanio i oszczędnie zakupy?

Planuj posiłki

Najbardziej podstawowym sposobem na oszczędzanie podczas zakupów jest zaplanowanie posiłków na kilka najbliższych dni, z uwzględnieniem śniadań, obiadów, kolacji i ewentualnych przekąsek, a następnie zrobienie na tej podstawie listy zakupów. Dzięki temu unikniesz lekkomyślnego kupowania produktów, które akurat wpadną ci w oko. Pamiętaj jednak, że kluczem do sukcesu jest twoja samodyscyplina na zakupach – nie daj się skusić promocjom i ładnie wyglądającym opakowaniom!

Wykorzystuj to, co już masz

Tworząc plan posiłków na najbliższe dni postaraj się uwzględnić to, co już masz w domu – szczególnie produkty o krótkim terminie przydatności, takie jak warzywa, owoce, nabiał i wędliny, a także te w otwartych opakowaniach. Dzięki temu kwota na paragonie w danym tygodniu będzie niższa, a jedzenie które już masz nie zepsuje się i nie trafi do kosza.

Korzystaj z promocji

Przed zakupami przejrzyj gazetkę danego sklepu z aktualnie obowiązującymi promocjami. Jeśli wiesz, że używasz dużych ilości danego produktu, możesz kupić zapasy na dłuższy czas. Pamiętaj jednak, aby kupować w ten sposób produkty, których termin przydatności pozwoli na ich swobodne skonsumowanie. Dzięki temu jednorazowo wydasz więcej pieniędzy na zakupy, jednak z perspektywy kilku tygodni suma wydatków okaże się mniejsza.

Kupuj przecenione produkty

Kolejnym sposobem na oszczędzanie podczas zakupów jest wybieranie produktów z kończącym się terminem przydatności, które zostały znacznie przecenione. Obniżka cen jest też często spowodowana uszkodzonymi opakowaniami, nawet gdy sam produkt wciąż jest dobry do spożycia. W wielu popularnych sklepach znajdują się kosze lub lodówki z takim jedzeniem – jeśli nie możesz ich znaleźć zapytaj obsługę. Możesz również zasugerować taki sposób sprzedawania jedzenia w swoim lokalnym sklepie osiedlowym lub warzywniaku. Poza oszczędnością pieniędzy, metoda ta jest bardzo ekologiczna i wpisuje się w filozofię zero waste.

Nie rób zakupów gdy jesteś głodny

Badacze udowodnili, że głodni ludzie robiący zakupy w sklepach spożywczych są bardziej podatni na reklamy oraz skłonni do impulsywnego podejmowania decyzji o zakupie dodatkowych produktów. Dlatego, poza przygotowaniem listy zakupów, postaraj się wybierać na zakupy niedługo po posiłku. Da ci to pewność, że zrealizujesz w pełni swój plan. Z drugiej strony, jeśli najesz się zbyt mocno przed zakupami, możesz wykazywać skłonność do rezygnowania ze swoich planów i, na przykład, pomijania części produktów z listy, twierdząc, że i tak ich nie zjesz.

Aplikacje do ratowania jedzenia

Coraz więcej osób używa aplikacji pozwalających na kupienie jedzenia które zostało po całym dniu sprzedaży w lokalach takich jak: restauracje, bary, kawiarnie, piekarnie, sklepy spożywcze oraz wiele innych. Zwykle są to zestawy produktów, których wartość przeceniono nawet o siedemdziesiąt procent. Należy jednak pamiętać, że zawartość takiej paczki jest owiana tajemnicą aż do momentu jej otworzenia. Jedną z popularniejszych aplikacji tego typu jest Too Good Too Go, działająca na każdym smartfonie.

Jedz sezonowo

Na cenę jedzenia wpływa koszt jego wyprodukowania i transportu. Dlatego nie dziwi fakt, że zimą pomidory kosztują ogromne pieniądze, a do tego nie smakują jak te rosnące na polu. Aby zatroszczyć się o stan swojego portfela postaraj się jeść sezonowo, czyli wybierać warzywa i owoce które akurat dojrzewają w klimacie, w którym mieszkasz. Wiosną i latem kupuj dużo truskawek, malin, jagód, porzeczki, młodych ziemniaków, zielonych warzyw oraz inne świeże produkty, które można dostać na lokalnym bazarze lub w warzywniaku. Za to zimą wybieraj jabłka, mandarynki i warzywa korzeniowe, których cena jest do przyjęcia w porównaniu z ceną zapakowanych w małe, plastikowe pojemniczki szklarniowych truskawek.

Pamiętaj, że poza sklepami spożywczymi pieniądze przeznaczone na jedzenie zostawiasz również w kawiarniach, restauracjach i stołówkach pracowniczych. Weź to pod uwagę planując swoje wydatki i zastanów się, czy jesteś w stanie szykować samodzielnie większej ilości posiłków. A jeśli masz swoje własne pomysły jak zaoszczędzić na zakupach podziel się z nami i innymi czytelnikami w komentarzach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*