Jak skutecznie walczyć z nadciśnieniem?

Jak skutecznie walczyć z nadciśnieniem?

Młodzi ludzie często nie zwracają wystarczającej uwagi na ciśnienie. Nie wiedzą, jakie jest właściwy poziom ciśnienia krwi, ani czy ich ciśnienie jest odpowiednie. W domach młodych osób nie znajdziesz takiego urządzenia jak ciśnieniomierz. Ten stan jednak ulega zmianie wraz z upływem lat. Starsi ludzie zaczynają wyraźniej odczuwać związek między ciśnieniem krwi a ogólnym samopoczuciem. Czasami trzeba wcześniej zająć się tym problemem, jeśli u osoby zdiagnozowano chorobę sercowo-naczyniową .

W szczególności osoby ze zdiagnozowanym nadciśnieniem muszą monitorować poziom ciśnienia krwi i unikać okoliczności, które powodują jego „skok”. Możesz być zaskoczony, jak duże znaczenie w programie profilaktyki i leczenia nadciśnienia tętniczego ma prawidłowe odżywianie. Musisz wiedzieć, które pokarmy obniżają wysokie ciśnienie krwi, a z których powinieneś zrezygnować, jeśli masz problemy z utrzymaniem odpowiedniego poziomu ciśnienia.

Jak skutecznie walczyć z nadciśnieniem?

Znaczenie żywienia dla nadciśnienia tętniczego

Osoby z chorobami nadciśnieniowymi powinny nie tylko monitorować stan organizmu jako całości, ale także kontrolować swoje odżywianie. Niewłaściwie dobrana dieta może wywołać przyspieszony rozwój choroby. Najczęściej osoby cierpiące na nadciśnienie umierają z powodu niewydolności nerek lub serca, a także nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Spożywanie pokarmów obniżających wysokie ciśnienie krwi pomaga w prawidłowym metabolizmie, normalizacji tempa krzepnięcia krwi, zwiększeniu produkcji serotoniny i dopaminy oraz uelastycznieniu ścian naczyń krwionośnych.

Jak sprawić, by Twoja dieta była zdrowsza?

Niektóre choroby zmuszają do przestrzegania ścisłej diety, ale jest to głównie charakterystyczne dla chorób żołądkowo-jelitowych. Wysokie ciśnienie krwi nie oznacza radykalnej zmiany diety, ale warto przestrzegać kilku zasad.

Dodawaj mniej soli do jedzenia

Ta rada jest szczególnie istotna dla tych, którzy lubią mocno solone potrawy. Sól zatrzymuje płyny w organizmie, ale nawet jeśli jest to zaletą w czasie upałów i może uchronić Cię przed odwodnieniem, to w życiu codziennym grozi obrzękiem tkanek wokół naczyń włosowatych. Nie oznacza to, że musisz całkowicie zrezygnować z soli i przejść na bezsmakowe pożywienie. Sól pomaga wydobyć bogactwo smaku potraw, dzięki czemu można bezpiecznie spożywać do 5 gram soli dziennie . To niewiele, ale mogą w tym pomóc naturalne przyprawy, takie jak koperek czy pietruszka, a także sok z cytryny.

Staraj się minimalizować spożycie tłuszczów zwierzęcych

Prawdopodobnie słyszałeś o cholesterolu, który zakłóca prawidłowy przepływ krwi i może prowadzić do powstawania zakrzepów krwi. Główną przyczyną powstawania blaszek cholesterolowych jest odkładanie się nadmiaru cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych. Jednak najbardziej niebezpieczny dla organizmu jest tak zwany „zły cholesterol”. Dostawcami „złego cholesterolu” do organizmu są głównie kiełbasy i przetworzone sery, a także tłuste wędliny i produkty mleczne o wysokim udziale masowym tłuszczu . Tutaj również możesz pamiętać o wyrobach cukierniczych, zwłaszcza z dużą ilością ulubionego kremu.

Możesz, a nawet musisz się rozpieszczać, ale lepiej z umiarem i mądrze. W miarę możliwości wybieraj naturalne słodycze i pokarmy, naucz się odróżniać „zły” cholesterol od „dobrego”.

Pamiętaj o znaczeniu magnezu i potasu

Magnez i potas są niezbędne dla organizmu. Biorą udział w wielu procesach, m.in. pomagają w szybkim usuwaniu nadmiaru płynu z tkanek, zmniejszają napięcie ścian tętnic, łagodzą skurcze mięśni gładkich oraz zapobiegają gromadzeniu się cholesterolu na ściankach naczyń włosowatych. Możliwe jest uzupełnienie poziomu potasu i magnezu w organizmie za pomocą kompleksów witaminowych, ale lepiej zacząć od diety i włączyć pokarmy bogate w te substancje. Na przykład warto zwrócić uwagę na grykę, szpinak, wodorosty, fasolę, otręby, owoce kandyzowane, jabłka i wiele innych produktów, które można znaleźć w zwykłych sklepach.

Unikaj alkoholu, nikotyny i kofeiny oraz pij dużo płynów

Lekarze dają takie zalecenia nie tylko w związku z nadciśnieniem. Alkohol i nikotyna nie działają korzystnie na organizm, a u pacjentów z nadciśnieniem zwiększają również częstość akcji serca. Odpowiednia podaż płynów jest niezbędna do utrzymania optymalnego poziomu gęstości krwi. Gdy w organizmie nie ma wystarczającej ilości płynu, wzrasta gęstość krwi, a elastyczność naczyń krwionośnych zmniejsza się, co powoduje wzrost ciśnienia i może prowadzić do nieprzewidywalnych konsekwencji dla osób z chorobami układu krążenia.

Jako pomocną wskazówkę, dietetycy często zalecają osobom z nadciśnieniem przestrzeganie ogólnych wytycznych dotyczących zbilansowanej diety obejmującej pokarmy obniżające nadciśnienie. Utrata wagi powinna być również przyjemnym bonusem.

Skorzystaj z naszych instrukcji:

  • Jedz warzywa do każdego posiłku . Niech porcja warzyw będzie mała, ale powinna być.
  • Zastąp wysokokaloryczne desery i przekąski owocami . Formy mogą być różne: owoce świeże, mrożone, suszone, a nawet konserwowe.
  • Zmniejsz spożycie masła i tłustych produktów mlecznych . Nie musisz całkowicie eliminować tych pokarmów z diety, po prostu przyucz się jeść połowę swojej zwykłej porcji masła i wybieraj niskotłuszczowe produkty mleczne.
  • Wybierz płatki zbożowe jako dodatek. Większość zbóż jest bogata w zdrowy błonnik i mikroelementy. Lepiej też wybrać chleb żytni niż pszenny, a słodkie wypieki warto zastąpić samymi owocami.
  • Jeśli to możliwe, zastąp dania mięsne rybami. Uważaj na wielkość swoich porcji, lepiej jeść nie więcej niż 180 gramów mięsa lub drobiu dziennie.
  • Nie przekraczaj dozwolonego dziennego spożycia soli. Ponieważ żywność zwykle zawiera wystarczającą ilość soli, nie należy jej uzupełniać słonymi przekąskami lub produktami, takimi jak frytki, grzanki i krakersy. Orzechy mogą stać się pożywną i zdrową przekąską, a lekki głód można zaspokoić przy pomocy jagód, warzyw i owoców.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*