Jak wybrać kuchenkę do gotowania?

Jak wybrać kuchenkę do gotowania?

Kuchenka jest sercem każdej kuchni. Poza tym, zakup kuchenki jest niemałym wydatkiem, ale takie urządzenie powinno posłużyć latami. Dlatego przed zakupem warto dobrze przemyśleć tę decyzję. Nie ułatwia tego fakt, że rynek oferuje szeroką gamę różnego rodzaju kuchenek. Do wyboru są kuchenki gazowe, elektryczne oraz gazowo – elektryczne. Z możliwością zabudowy lub wolnostojące.

Najtańszym rozwiązaniem są kuchenki gazowe wolnostojące. Są nie tylko tanie w zakupie, ale również użytkowaniu. Gaz jest dużo dalszy niż prąd. Dodatkowo, kuchenki te szybko nagrzewają się, dzięki czemu nie dochodzi do straty ciepła.

Jak wybrać kuchenkę do gotowania?

Gaz sprawdza się przy palnikach. Jednak jeśli chodzi o piekarnik nie są one dobrym rozwiązaniem. Ciepło w piekarniach w tego rodzaju kuchenkach rozprowadzane jest tylko od dołu. Dlatego potrawy nie są równomiernie upieczone. Lepszym rozwiązaniem są kuchenki gazowo – elektryczne. Mają one palniki gazowe oraz elektryczny piekarnik. Piekarnik elektryczny ma możliwość ogrzewania potraw z góry i dołu. Dzięki czemu potrawy są pieczone równomiernie. Jednak prąd jest droższy od gazu. Poza tym, konieczne jest doprowadzenie do kuchenki jednocześnie prądu i gazu. Wadą kuchenek gazowych jest również możliwość wycieku gazu np. przy zalaniu palnika. Na szczęście producenci coraz częściej wprowadzają zabezpieczenia uniemożliwiające wyciek gazu oraz uruchomienie palnika przez dzieci.

W przypadku gdy do gotowania używamy elektryczności, wyróżniać można trzy typy powierzchni do gotowania: płyty żeliwne, płyty indukcyjne oraz płyty ceramiczne.

Najtańsze w zakupie są płyty żeliwne. Jednak ich koszty użytkowania są bardzo wysokie. Dzieje się tak, ponieważ płyty te wymagają upływu czasu, aby nagrzały się do pożądanej temperatury. Co wiąże się z dużymi stratami, nie najtańszej energii elektrycznej. Nie są dobrym rozwiązaniem w kuchni, w której gotuje się sporadycznie.

Kuchenka z płytami ceramicznymi jest lepszym rozwiązaniem. Czas jej nagrzewania trwa około 15 sekund. Poza tym, kuchenki tego typu wyposażone są również w strefę szybkiego nagrzewania – miejsce, które nagrzewa się natychmiast. Obniżyć koszt użytkowania takiej kuchenki pomoże również, gotowanie z czujnikiem gotowania na podczerwień. Funkcja ta umożliwia rozgrzanie kuchenki jedynie do wyznaczonej temperatury. Dlatego nie powinno dochodzić do kipienia czy przypalania. Wykorzystanie tej funkcji jest jednak możliwe za pomocą specjalnych garnków ze stali nierdzewnej lub paska z czujnikiem. Sterowanie kuchnią ceramiczną może być mechaniczne lub dotykowe.

Najnowszym i najbardziej popularnym rozwiązaniem w ostatnim czasie są kuchnie indukcyjne. W tego rodzaju kuchenkach ciepło powstaje dzięki indukcji, jedynie na powierzchni styku garnka z płytą grzewczą. Dzięki temu straty ciepła są minimalne. Do tego typu kuchenek niezbędne są specjalne garnki do kuchenek indukcyjnych. Nie ma możliwości gotowania w innych naczyniach.

Wybierając kuchenkę wolnostojąca mamy do wyboru trzy wymiary: 50 cm, 55 cm oraz 60 cm. Decydująca jest tutaj przestrzeń jaką dysponujemy w kuchni. Jeśli jest możliwość lepiej wybrać szerszą kuchnię, wówczas garnki bez problemu się na niej zmieszczą. Nawet jeśli będą wszystkie palniki zajęte. Kuchnie wolnostojące dają również możliwość ich przemieszczania. Wadą ich są natomiast trudności w utrzymaniu czystości w szczelinach pomiędzy kuchnią a innymi meblami kuchennymi.

Kuchenki w zabudowie stanowią uzupełnienie całej zabudowy kuchennej, jednak jest mniejsza możliwość przemieszczania jej.

Decydując się na zakup kuchni warto przeanalizować budżet, potrzeby domowników oraz częstość korzystania z kuchni. Jeśli w domu są dzieci niezbędne będą zabezpieczenia uniemożliwiające np. otworzenie piekarnika czy włączenie palnika. Kuchenka do gotowania jest zakupem, z którego będziemy korzystać latami dlatego warto zdecydować się na taką, która będzie spełniała jak najwięcej naszych oczekiwań.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*