Zasady zachowania się przy stole

Jak zachować się przy stole?

Należy wiedzieć, że pewnych reguł zachowania trzeba przestrzegać, niezależnie od tego, czy konsumujemy posiłek w gronie najbliższych, czy też uczestniczymy w oficjalnym przyjęciu. Zobacz pełną listę zasad zachowania się przy stole.

Przy stole siedzimy prosto i nie opieramy się łokciami o blat. Należy również pamiętać o tym, aby nie trzymać na nim nadgarstków. Nie rozpoczynamy spożywania posiłku, dopóki wszyscy nie dostaną na talerze swoich porcji. Sygnał, że możemy przystąpić od jedzenia, daje gospodyni i to ona dyktuje tempo spożywania posiłku. Podobnie jest z alkoholami, tyle że w tym przypadku sygnał do rozpoczęcia daje gospodarz. To on powinien pierwszy sięgnąć po kieliszek. Serwetkę rozkłada się i umieszcza na kolanach (nie zawiesza się przy szyi). Używa się jej nie tylko po zakończeniu posiłku, ale również po każdej potrawie, a także za każdym razem, kiedy zamierzamy sięgnąć po kieliszek z wodą albo winem. W ten sposób unikamy pozostawienia śladów jedzenia na szkle.

Jak zachować się przy stole?

Pamiętajmy też, aby po zakończeniu posiłku nie zgniatać serwetki, lecz złożoną kładziemy po prawej stronie talerza. Nóż i łyżkę trzymamy w prawej ręce, a widelec w lewej, chyba że do jedzenia (na przykład dań mącznych) używa się widelca, to wtedy trzymamy go w prawej. Sztućce chwytamy mniej więcej w połowie rączki. Nóż natomiast trzymamy tak, aby koniec palca wskazującego wspierał się na uchwycie, na wysokości mniej więcej jednej trzeciej ostrza. Palec absolutnie nie może dotykać ostrza. Potrawy kroimy na kawałki takich rozmiarów, aby nie sprawiały nam najmniejszych problemów przy wsadzaniu ich do ust. Nóż służy jedynie do krojenia i nie wolno wkładać go do ust. Należy jednak pamiętać również o tym, aby posługiwać się nim tylko przy potrawach, które wymagają krojenia, a więc w wypadku klusek, ziemniaków, warzyw czy sałaty. Widelec oraz łyżkę kierujemy do ust, lekko unosząc przy tym łokieć. Pochylanie się nad talerzem jest nieeleganckie. Przy jedzeniu zupy, aby uniknąć wylewania jej, nie powinniśmy nabierać pełnej łyżki.

Niedopuszczalne jest dmuchanie. Jeżeli zupa jest za gorąca, musimy po prostu poczekać, zanim uniesiemy łyżkę do ust. Równie nieprzyzwoite jak dmuchanie jest przechylanie talerza, żeby zjeść zupę do końca, nie wspominając już o siorbaniu, czy innych odgłosach. Absolutnie nie wolno jednocześnie mówić i jeść. Kiedy na moment przerywamy jedzenie, aby powiedzieć kilka słów, można trzymać sztućce w ręce, ale nie wolno ich kierować ostrzem czy zębami w górę. Kiedy na nieco dłużej przerywamy jedzenie, wtedy krzyżujemy je na talerzu, kładąc widelec ząbkami w dół. Po skończeniu dania sztućce układamy na talerzu obok siebie – widelec ząbkami w dół, nóż skierowany ostrzem ku środkowi talerza.

Jeżeli z jakiś powodów nie możemy spożyć potrawy do końca, pozostawienie jej na talerzu nie będzie uznawane za karygodne uchybienie etykiecie, natomiast należy jednak brać to pod uwagę przy nakładaniu jedzenia. Lepiej więc jest nałożyć go mniej, a potem albo dać się namówić gospodyni an dokładkę, albo o nią poprosić. Pamiętajmy, aby zachować jednak we wszystkim umiar, nadmierne łakomstwo bowiem może wydać się nieapetyczne. Podobnie jak nieapetyczne jest usuwanie przy stole resztek jedzenia z zębów, czy to za pomocą wykałaczek, czy w inny sposób. W trakcie posiłków nie palimy papierosów, nawet pomiędzy serwowaniem kolejnych dań. Zapalić możemy dopiero przy kawie, i to tylko za zgodą gospodyni czy gospodarza. A poprawianie przy stole makijażu albo fryzury jest bardzo nieeleganckie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*