Jak założyć ogródek na balkonie? Porady ogrodnika

Jak założyć ogródek na balkonie? Porady ogrodnika

Nie każdy ma tyle szczęścia, że przed domem ma sporą działkę, na której może uprawiać warzywa i kwiaty. Na szczęście też nie każdy aspiruje do mieszkania w takim domu. Jeśli cieszy cię korzystanie z uroków centrum miasta, ale też dysponujesz małym balkonem spokojnie możesz zostać szczęśliwym posiadaczem ogródka.

Donice i skrzynie

Wszystko zależy od tego, czy ogródek ma być praktyczny, czy raczej dekoracyjny. Sama doniczka potrafi przecież mieć bardzo wiele urody, tyle że będzie zwykle dość droga w zakupie. Tymczasem, ze względów praktycznych bardziej istotny jest jej kształt i pojemność. Jeśli chcemy podjąć próbę uprawy warzyw warto, aby donica miała przynajmniej 40 cm głębokości.

Uchroni to korzenie przed przemarzaniem i zapewni odpowiedni poziom wilgoci. Ważne, aby doniczki i skrzynie były dość ciężkie, po to, aby nie przewrócił ich wiatr. Wystarczy odrobina umiejętności stolarskich, aby wykonać proste skrzynki drewniane, które wystarczy wyizolować agrowłókniną i wypełnić ziemią. Takie skrzynki można umieścić na stelażu naściennym, piętrowo, aby zyskać dużo miejsca na uprawy.

Dobór podłoża

Najważniejsze jest prawidłowe odprowadzanie wody. Rośliny w skrzynkach czy doniczkach trzeba podlewać nieco częściej niż te, które uprawiamy w gruncie. Początkujący ogrodnicy często rąbią to zbyt gorliwie i wody jest po prostu za dużo. Aby tego uniknąć trzeba dno skrzyń i donic wypełnić warstwa kamyków czy żwirku, a dopiero na tę izolację wsypać ziemię. Zupełnie wystarczająca będzie zwykła ziemia uniwersalna, zasilona kompostem. Najlepiej, aby pochodził on z własnego kompostownika.
Rośliny

Gdy tylko przygotujemy donice, możemy zając się właściwym doborem roślin. Możemy skorzystać z gotowych sadzonek, ale też pokusić się o przygotowanie własnej rozsady. Wystarcz kilka pojemników po jogurtach, w które wysiejemy kupione w sklepie nasionka. Po czterech, pięciu tygodniach, najlepiej w połowie maja będziemy mogli posadzić roślinki w doniczkach na balkonie. Idealne będą takie rośliny, które mają krótki okres wegetacji i są niewielkie, Sprawdzą się pomidory koktajlowe, sałata, rzodkiewka czy pnące fasole i groszki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*