Przepis | Strona główna | Blog | Jak założyć ogródek na balkonie? Porady ogrodnika
Jak założyć ogródek na balkonie? Porady ogrodnika

Jak założyć ogródek na balkonie? Porady ogrodnika

Nie każdy ma tyle szczęścia, że przed domem ma sporą działkę, na której może uprawiać warzywa i kwiaty. Na szczęście też nie każdy aspiruje do mieszkania w takim domu. Jeśli cieszy cię korzystanie z uroków centrum miasta, ale też dysponujesz małym balkonem spokojnie możesz zostać szczęśliwym posiadaczem ogródka.

Donice i skrzynie

Wszystko zależy od tego, czy ogródek ma być praktyczny, czy raczej dekoracyjny. Sama doniczka potrafi przecież mieć bardzo wiele urody, tyle że będzie zwykle dość droga w zakupie. Tymczasem, ze względów praktycznych bardziej istotny jest jej kształt i pojemność. Jeśli chcemy podjąć próbę uprawy warzyw warto, aby donica miała przynajmniej 40 cm głębokości.

Uchroni to korzenie przed przemarzaniem i zapewni odpowiedni poziom wilgoci. Ważne, aby doniczki i skrzynie były dość ciężkie, po to, aby nie przewrócił ich wiatr. Wystarczy odrobina umiejętności stolarskich, aby wykonać proste skrzynki drewniane, które wystarczy wyizolować agrowłókniną i wypełnić ziemią. Takie skrzynki można umieścić na stelażu naściennym, piętrowo, aby zyskać dużo miejsca na uprawy.

Dobór podłoża

Najważniejsze jest prawidłowe odprowadzanie wody. Rośliny w skrzynkach czy doniczkach trzeba podlewać nieco częściej niż te, które uprawiamy w gruncie. Początkujący ogrodnicy często rąbią to zbyt gorliwie i wody jest po prostu za dużo. Aby tego uniknąć trzeba dno skrzyń i donic wypełnić warstwa kamyków czy żwirku, a dopiero na tę izolację wsypać ziemię. Zupełnie wystarczająca będzie zwykła ziemia uniwersalna, zasilona kompostem. Najlepiej, aby pochodził on z własnego kompostownika.
Rośliny

Gdy tylko przygotujemy donice, możemy zając się właściwym doborem roślin. Możemy skorzystać z gotowych sadzonek, ale też pokusić się o przygotowanie własnej rozsady. Wystarcz kilka pojemników po jogurtach, w które wysiejemy kupione w sklepie nasionka. Po czterech, pięciu tygodniach, najlepiej w połowie maja będziemy mogli posadzić roślinki w doniczkach na balkonie. Idealne będą takie rośliny, które mają krótki okres wegetacji i są niewielkie, Sprawdzą się pomidory koktajlowe, sałata, rzodkiewka czy pnące fasole i groszki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*