Przepis | Strona główna | Blog | Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Kuchnia jest pomieszczeniem ważnym i bardzo potrzebnym. Gdy przychodzi do podjęcia decyzji remontowych wiele osób ma problem z rozstrzygnięciem czy postawić na kuchnię otwartą czy zamkniętą. Oczywiście nie ma jednej słusznej recepty dla wszystkich, bo charakter kuchni zależy od ilości miejsca, domowników oraz panujących zwyczajów.

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Oddzielna kuchnia zamknięta

Jeszcze kilkanaście lat temu oddzielna kuchnia była wyborem dominujących i mało kto wyobrażał sobie, że może być inaczej. Na taką kuchnie powinny decydować się przede wszystkim te osoby, które nie lubią aby postronni widzieli co dzieje się w kuchni. Są osoby, które gotują bardzo dużo, intensywnie korzystają z kuchni i niekoniecznie zależy im na tym, żeby cały czas była ona uporządkowana.

Oddzielna kuchnia, która posiada drzwi dobrze sprawdza się tam, gdzie jest wielu domowników. Dzięki temu, że kuchnię można zamknąć nie przedostają się nigdzie zapachy i przede wszystkim, domownicy nie muszą znosić hałasów dochodzących z kuchni. Są także osoby, które lubią gotować w samotności a taką kuchnię w razie potrzeby można zamknąć. Ponadto są sytuacje, kiedy kuchni zamkniętej nie można przerobić na otwartą bo nie pozwala na to dany typ budownictwa.

Kuchnia otwarta

Kuchnie otwarte stały się bardzo modne w ostatnich latach a model ten szczególnie chętnie lansują deweloperzy. W pewnych warunkach otwarcie kuchni jest koniecznością. Dotyczy to przede wszystkim bardzo małych kuchni, bez okna. Jeśli ktoś wejdzie w posiadanie takiego mieszkania starego typu, może wyburzyć dwie ściany i zyska więcej miejsca do pracy w kuchni a i całe pomieszczenie stanie się bardziej przestronne. Równie często z konieczności robi się kuchnię w aneksie gdy całe mieszkanie jest bardzo małe i nie ma miejsca na pełnowymiarową kuchnię.

Zaletą kuchni otwartych są duże możliwości aranżacyjne. Taką wnękę można naprawdę ciekawie i praktycznie zagospodarować z pomocą mebli na wymiar. Z kuchni otwartej będą zadowoleni przede wszystkim rodzice małych dzieci, którzy w czasie gotowania mogą cały czas mieć na oku swoje maluchy. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku osób, które lubię stale mieć kontakt z innymi domownikami. Kuchnie otwarte tworzą także osoby, które lubią gotować wspólnie ze swoimi gośćmi.

Często wymienianą wadą kuchni otwartych jest fakt, że goście w salonie widzą wnętrze kuchni, która może być nieposprzątana. Można ten problem zminimalizować poprzez stworzenie kuchni częściowo otwartej. Pomiędzy kuchnią a salonem można postawić barek z hokerami. Na części przestrzeni może też być ściana albo duże drzwi przesuwne i wtedy w razie potrzeby kuchnia może być przysłonięta.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*