Kuchnia ukraińska. Co o niej wiemy?

Kuchnia ukraińska. Co o niej wiemy?

Kuchnia ukraińska sięga korzeniami XVIII i XIX wieku, kiedy narodowość ukraińska zaczęła się formować. Jest bogata i zróżnicowana, a swój charakter zawdzięcza wpływom kultur polskich, rosyjskich, żydowskich, mołdawskich, rumuńskich, litewskich, tatarskich oraz ormiańskich. Potrawy tej kuchni charakteryzują się prostotą i niepowtarzalnym smakiem oraz aromatem, a wszystko dzięki temu, że używa się świeżych, marynowanych i wędzonych składników.

Dania zazwyczaj przygotowywane są samodzielnie, z naturalnych i łatwo dostępnych produktów. Podstawą tej kuchni są dania mączne, chleby oraz potrawy oparte na kaszach i warzywach. Ważną rolę odgrywają także ryby i mięso takie jak wieprzowina, wołowina, baranina i drób. Pierwszą tradycyjną potrawą, która reprezentuje kuchnię ukraińską jest oczywiście barszcz ukraiński, który łączy w sobie buraki, słoninę, kapustę i inne jarzyny. Wzbogaca się go bardzo dużą ilością czosnku i śmietany. W Polsce jest coraz bardziej popularny oraz często modyfikowany i wzbogacony o różne składniki. Ciekawostką jest fakt, że występuje na Ukrainie również w wersji zielonej, bez buraków z botwinką i szczawiem. Kolejną zupą która jest równie znana jest kapuśniak zaporoski przyrządzany z kiszonej kapusty na wywarze z wędzonego boczku lub żeberek. Jest smaczny i sycący. Zupa ta podawana jest z ziemniakami lub chlebem.

Ciekawostką może być informacja, że było to jedno z ulubionych dań kozaków ukraińskich. Ostatnią zupą, która jest dobrze znana jest również solianka, którą przygotowuje się z połączenia kwasu chlebowego, wody po kiszonce oraz ogórków kiszonych z dodatkiem śmietany. Jest mocno przyprawiona pieprzem, natką pietruszki i koprem. Podstawą jest bulion przygotowywany z kilku rodzajów składników bazowych np. różnych odmian mięs. Popularnym daniem jednogarnkowym jest zdecydowanie żarkoje, czyli mięso głównie wieprzowe zapiekane jest z ziemniakami i cebulą w glinianym naczyniu. Dodatkiem do niego jest tylko sól, pieprz i liść laurowy, a cały sekret smaku tkwi w sposobie przyrządzania. Trzeba mięso piec długo i powoli w garncu z gliny. Ciekawostką jest fakt, że podawane jest w tych samych garnuszkach w których było zapiekane.

Kolejnym daniem są także kruczenyky, czyli zwijane zrazy z wieprzowiny, które nadziewa się kapustą z boczkiem i zalewa często sosem jarzynowym. Z dań głównych jest jeszcze znany kotlet po kijowsku, który jest bardzo podobny do polskiego de volaille, tylko występuje bez sera i zieleniny i z samym masłem. Kuchnia ukraińska słynie również z różnorodnych pierogów, które wywodzą się z różnych tradycji. Najpopularniejsze są pielmieni, czyli niewielkie pierogi z farszem mięsnym, które mają charakterystyczny okrągły kształt. Słynne są również wareniki, które mają kształt półokręgu. Są bardzo smaczne, występują w różnych wersjach smakowych np. z mięsem, podrobami, z serem, ziemniakami, grzybami, kaszą czy owocami i podawane są z omastami lub kwaśną śmietaną. Te pierogi są najchętniej jedzone i mogą występować jako przystawka, dodatek do innego dania np. zupy lub jako główne danie obiadowe.

Inną ukraińską przystawką, która może być jedzona zarówno na słodko jak i na słono są draniki, czyli placki ziemniaczane. Podawane są często ze śmietaną, a także jako dodatek do gęstych mięsnych sosów. Ulubionym i najbardziej popularnym przysmakiem, który zasługuje na uwagę jest sało, czyli słonina wieprzowa występująca w różnych wersjach np. słonej, duszonej, wędzonej czy słodkiej. Najczęściej podaje się ją z chlebem i musztardą lub ziemniakami. Jest doskonałym dodatkiem do zup i drugich dań lub faszeruje się nią inne mięsa, aby były bardziej soczyste. Trzeba zaznaczyć, że kuchnia ukraińska jest bardzo znana również z pysznych dań na słodko. Najpopularniejszym jest sękacz, który wyglądem przypomina ścięty pień drzewa z sękami. Wyrabiany jest z ciasta biszkoptowo-tłuszczowego, który pieczony jest nad otwartym ogniem na obracającym się rożnie w kształcie drewnianego wałka lub wydłużonego stożka.

Bardzo znanym ukraińskim wypiekiem jest chleb korowaj, znany w Polsce jako chleb weselny czy kołacz. Pełni funkcje obrzędowe i szczególne oraz pieczony był kiedyś w specjalnych piecach. To duży bochenek chleba lub specjalny placek ozdobiony dekoracjami z ciasta. Ciekawostką jest fakt, że przy wypieku korowaja nie mogą być obecni mężczyźni. Ostatnim deserem, który jest warty spróbowania jest kutia, czyli placek z pszenicy i maku z bakaliami i miodem. Jest popularna także we wschodnich terenach Polski serwowana głównie na Wigilię. Jeżeli chodzi o napoje to Ukraińcy bardzo lubią różnego rodzaju kompoty owocowe, które są popularne szczególnie latem, ponieważ wtedy robione są ze świeżych owoców. Jednak na uwagę z całą pewnością zasługuje najbardziej znany w kuchni ukraińskiej kwas chlebowy. Powstaje on podczas fermentacji alkoholowej i kwaśnej fermentacji chleba z dodatkiem cukru lub owoców oraz drożdży. Ma słodko-kwaśny smak pieczonego chleba i bardzo dobrze gasi pragnienie i orzeźwia. Idealnie sprawdza się podczas upałów. Ciekawostką jest to, że można kupić go na ulicy i sprzedawany jest prosto z beczki. Jest napojem narodowym od XVI wieku.

Narodowym trunkiem na Ukrainie jest również horilka, czyli mocny 40% alkohol, który jest destylowany ze zbóż, miodu lub ziemniaków. Czasem można go dostać z różnymi dodatkami, np. pieprzem. Popularne są również miody pitne oraz lokalne wina i piwa. Mimo, że w wielu ukraińskich potrawach widać korzenie innych kultur narodów, to sposób ich przygotowywania jest bez wątpienia charakterystyczny dla tradycji kuchni ukraińskiej. Trzeba przyznać, że kuchnia ukraińska zachwyca zdecydowanie swoją prostotą, smakiem i aromatem. Można powiedzieć, że są to smaki dobrze znane nam jeszcze z czasów dzieciństwa i warto je przygotować we własnej kuchni. Nie należą do wyrafinowanych ale zachwycają w stu procentach swoimi niepowtarzalnymi smakami i aromatami. Kuchnia ukraińska jest naprawdę ciekawą kuchnią i warto poświęcić jej więcej uwagi. Zobacz też Українські рецепти.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*