Strona główna Kuchnie świata Kuchnia amerykańska

Kuchnia amerykańska

Poprzez sformułowanie “kuchnia amerykańska” najczęściej ma się na myśli kuchnię Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej (USA) chociaż równie dobrze można tym mianem nazwać kuchnię na przykład kanadyjską czy brazylijską. Pozostańmy jednak przy tym, że mianem kuchni amerykańskiej nazywamy kuchnię USA.

Kuchnia amerykańska nie jest kuchnią jednolitą. USA to olbrzymi kraj, z różnymi strefami klimatycznymi i różnymi produktami dostępnymi lokalnie. Na zachodnim wybrzeżu i Florydzie podstawą kuchni są ryby, owoce morza i owoce a w częściach centralnych i środkowym zachodzie dania oparte są o wołowinę i kukurydzę. Mimo, że obecnie sprawny transport (w tym transport produktów spożywczych) usprawnia wymianę składników między poszczególnymi regionami USA to nadal duże znaczenie mają lokalne produkty. Również w świadomości mieszkańców, regionalizm jest ważny stąd też popularność takich dań jak na przykład stek z Oklahomy, homar z Maine czy też łosoś z Pacific Northwest. Duże znaczenie miały też wpływy imigrantów. W jednych rejonach osiedlali się Włosi, w drugich Chińczycy, w trzecich Francuzi. Wszyscy ci emigranci przywieźli ze sobą swoją kuchnię, która stała się podwalinami lokalnych przysmaków. przykład choćby hamburgerów czy hot-dogów, które to dania mają swoje korzenie w Niemczech.

Jeśli chodzi o sposób przyrządzania dań, kuchnia amerykańska obecnie w świadomości globalnej kojarzy się z dwom rodzajami czyli grillowanie i przygotowywanie na zasadzie fast food czyli szybkie jedzenie. Najpopularniejsze przysmaki kuchni amerykańskiej (subiektywnie) to: apple pie, brownies, chleb bananowy, cheeseburger, corn dog, hamburger, hot-dog, naleśniki z syropem klonowym, onion ringsy (krążki cebulowe), popcorn, sloppy joe.

Zobacz popularne przepisy kuchni amerykańskiej: