Przepis | Strona główna | Blog | Łosoś bardzo odżywczy i smaczny
Łosoś bardzo odżywczy i smaczny

Łosoś bardzo odżywczy i smaczny

Ryby są najcenniejszym pokarmem, lecz wciąż za mało w naszym kraju ich spożywamy. Przekładamy mięsa czerwone nad drób i ryby. Dużo ryb konsumują np. Japończycy i to oni właśnie mogą poszczycić się zdrowiem i długowiecznością. Mimo tego, iż prowadzą pracowite i pełne stresu życie, to dożywają w zdrowiu późnego wieku. Bo nierzadko nawet ponad stu lat.

Łosoś bardzo odżywczy i smaczny

Na przeciw wychodzi nam rynek i zachęca do nabywania ryb. Na rynku jest wiele różnego rodzaju ryb i są dostępne przez cały rok. Wobec czego każdy może wybrać taki towar, jakiego potrzebuje.

Jedną z najchętniej konsumowanych ryb jest łosoś. Łosoś szlachetny żyje w Atlantyku, w Morzu Północnym, w Morzu Białym, a także w Bałtyku. Żyje również w rzekach Ameryki Północnej.

Łosoś jest rybą drapieżną. Posiada wielką głowę i dobrze uzębioną paszczę. Na ciele ma drobne, ale mocno osadzone łuski. Może on posiadać do 150 centymetrów długości i ważyć nawet do 24 kilogramów.

Mięso z łososia jest niezwykle wartościowe, gdyż posiada bardzo dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, jak kwas palmitoleinowy, oleinowy, cetolowy, ikozenowy, linolowy, aktadekatetraenowy, arachidonowy, cerwonowy, rtmnodonowy, dokozapentaenowy.

Łosoś należy do ryb średnio kalorycznych. W 100 gramach mięsa z łososia mieści się około 180 kalorii. Bardziej kaloryczna od niego jest np. makrela. Łosoś ma dużo cennego białka, gdyż 19, 9 g. Oraz tłuszczu, bo 13, 6 g. I sporo wody, bo aż 65, 5 g.

Bardzo chętnie spożywany jest łosoś wędzony. I tu miła niespodzianka dla osób będących na diecie odchudzającej, bądź osób dbających o stałą wagę ciała. Czyli tych ludzi, którzy są po kuracji odchudzającej i chcąc utrzymać osiągniętą wagę. Wobec czego zmuszeni są zwracać nieustanna uwagę na to, co jedzą. W takim przypadku każdy kęs ma znaczenie.

Wiadomość ta jest dobra również dla osób, którzy nigdy nie mieli problemu z wagą i nadal nie zamierzają jej mieć. Osoby te mogą pozwolić sobie na dowolną ilość łososia, gdyż łosoś wędzony w 100 gramach posiada tylko 94 kalorie. Łosoś wędzony nie zawiera węglowodanów. Ma niewiele tłuszczu, gdyż tylko 0, 5 grama na sto gram mięsa wędzonego. Za to sporo cennego białka, bo 22, 1 grama. Łososia można spożywać także z puszki, jako konserwę rybną. Albo jeść paprykarz z łososia, który jest łagodny i bardzo smaczny.

Kalorie dań z łososia

  • Łosoś w sosie własnym posiada około 132 kalorii.
  • Łosoś w sosie pomidorowym na 100 g. ma niecałe 150 kalorii.
  • Paprykarz z łososia 166 kalorii.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*