Mangan ważny w diecie. Poradnik Proste Pesto

Mangan ważny w diecie. Poradnik Proste Pesto

Tak niewiele o nim wiemy, a okazuje się, że mangan jest niezbędny do prawidłowego rozwoju komórek oraz do prawidłowego procesu wytwarzania krwi. Jest również konieczny do przyswajania tiaminy (witaminy B1), biotyny oraz witaminy C i potrzebny do utrzymania prawidłowej struktury kości.

Bierze też udział w tworzeniu tkanki łącznej. Ponadto odgrywa istotną rolę w wytwarzaniu tyroksyny – głównego hormonu tarczycy. Jest także potrzebny do prawidłowego trawienia i wchłaniania składników odżywczych. Poza tym jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Pomaga przeciwdziałać zmęczeniu. Niebagatelnym jest też fakt, że mangan zapobiega osteoporozie, wpływa na poprawę pamięci i obniża nadmierną pobudliwość nerwową. Pomocny jest także osobom cierpiącym na zawroty głowy. Warto wiedzieć, że mangan łagodzi toksyczne właściwości wielu związków.

Natomiast niedobór tego pierwiastka wywołuje ataksję, czyli brak koordynacji ruchów, co wiąże się też z opóźnieniem fizycznego rozwoju.

Na szczęście mangan występuje w wielu produktach spożywczych. Znajdziemy go w pełnoziarnistych produktach zbożowych, zielonych warzywach, herbacie, żurawinach, orzechach, marchwi, burakach, kalafiorze, groszku, fasoli, ciecierzycy, grzybach, pieprzu, goździkach, maronach (kasztanach jadalnych), pomidorach, cebuli, śliwkach, rabarbarze, winogronach i kakao. Występuje również w mięsie, jajkach, rybach, płatkach owsianych, migdałach, ananasach, morelach, cytrynie i miodzie. Najwięcej jest go w żurawinach, herbacie i pieprzu.

Mangan jest mikroelementem niezbędnym do życia, ale – tak jak niemal ze wszystkim – szkodliwy jest zarówno jego niedobór, jak i nadmiar. Nadmiar może przyczyniać się do rozwoju demencji, schizofrenii oraz choroby Parkinsona, z czego warto sobie zdawać sprawę.

Ogólnie trzeba jednak przyznać, że jest to biopierwiastek niezwykle ważny w przyrodzie oraz niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. W największych ilościach znajduje się w mózgowiu, wątrobie, nerkach i trzustce.

Jest składnikiem wielu enzymów, biorących udział w procesie trawienia węglowodanów, tłuszczów i białek Ponadto stwierdzono, że mangan wpływa na poziom libido, sprawność seksualną i płodność. Jest to zatem fundamentalny pierwiastek życia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*