Mity na temat przedsiębiorczości

Mity na temat przedsiębiorczości

Przedsiębiorczość jest nieodłącznie związana z podejmowaniem ryzyka. W wyobraźni wielu osób, przed wyruszeniem na przygodę trzeba czekać na odpowiedni moment, a więc na sprzyjający wiatr. Jednak w tym momencie zamknięcia, katastroficzne wiadomości zniechęcą Cię do podjęcia próby uruchomienia projektu.

Świat przedsiębiorczości wciąż podlega pewnym z góry przyjętym ideom. Wpływają one na wielu ludzi, niekoniecznie będąc bliskie rzeczywistości. Profil starszego przedsiębiorcy, absolwenta, nastawionego na pieniądze jest w tym sensie podważany przez historie sukcesu liderów, którzy łamią te kody. Oto spojrzenie na te uprzedzenia.

Mity na temat przedsiębiorczości

Trzeba mieć wykształcenie, żeby być przedsiębiorcą.

Czy można zostać kierownikiem bez ukończenia szkoły biznesowej lub inżynierskiej? Wiele osób uważa, że jest to wyzwanie nie do wykonania. Pomyśl jeszcze raz, stopnie naukowe w żaden sposób nie gwarantują sukcesu Twoich projektów. Na przykład, zapewniają one prawdziwe podstawy w zarządzaniu, marketingu lub negocjacji, ale nie zapewniają kluczy do sukcesu przedsiębiorczości. Bycie menedżerem wymaga cech, których nie da się nabyć w szkole. Ambicja i motywacja są unikalne dla każdej osoby i to właśnie one dają Ci największą szansę na sukces. Wielu przedsiębiorców podważyło te uprzedzenia, udowadniając, że dyplomy nie są niezbędnym elementem sukcesu.

Przedsiębiorcy są motywowani tylko przez pieniądze.

Gdyby pieniądze były tak łatwe do zdobycia przy zakładaniu firmy, mało kto by nie próbował. Rozpoczęcie działalności gospodarczej wymaga przede wszystkim posiadania odpowiedniego wkładu własnego w celu uzyskania kredytu w banku, co często oznacza zainwestowanie własnych oszczędności. Wówczas będziesz musiał spłacić pożyczkę, jednocześnie generując obroty wystarczające na życie. Pierwsze kilka lat jest najtrudniejsze i zazwyczaj nie zarabia się tyle, ile się zainwestowało (czas, wysiłek, nakład pracy). Kiedy przechodzisz od bycia pracownikiem do bycia menedżerem, Twoje wynagrodzenie jest redukowane na rzecz Twojej firmy.

Jest to konieczne poświęcenie, jeśli wiesz, że większość firm walczy o przetrwanie w ciągu pierwszych pięciu lat. Z drugiej strony, pieniądze nie wystarczą, aby zmotywować przedsiębiorcę. Z reguły przedsiębiorcy wprowadzają swój pomysł w życie z przekonaniem, że podejmują wyzwanie, a swoją motywację wykorzystują w pracy na rzecz swojego biznesu. Czasami nawet czują, że zmieniają lub pomagają światu wokół siebie. Oczywiście, ideałem dla niego i jego firmy jest to, że jest ona rentowna i cieszy się minimalnym wzrostem.

Nie mogę działać globalnie

Niektórzy ludzie, zwłaszcza z małych miasteczek, uważają, że nie dla nich jest podbijanie rynków. Ale czym się różni przedsiębiorca z Pcimia Górnego od przedsiębiorcy z Warszawy? Tylko adresem. A naszym zdaniem to jest mit, że przedsiębiorcy z Warszawy mają jakąś przewagę nad przedsiębiorcami z innych, mniejszych miast. uważamy, że wręcz mają bagaż za sobą – bagaż dużych kosztów w stolicy.

Dodatkowo, duża część społeczeństwa uważa, że z perspektywy Polski nie są w stanie podbijać rynków europejskich i globalnych. A w dzisiejszych czasach mogą bardzo łatwo zdobyć europejskie rynki swoją innowacyjnością albo obejść wszelkie ograniczenia zakładając np. firmę w USA. Dziś firmę w Stanach Zjednoczonych można założyć w jeden dzień za kilkaset dolarów. Usługi takie świadczą takie kancelarie jak Delaware24 czy też USAcorp – największe w Polsce firmy zakładające spółki w USA od wielu lat.

Dobry pomysł wystarczy, by założyć firmę.

Niektórzy ludzie uważają, że wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć działalność gospodarczą, to innowacyjny pomysł. Ale dobrych pomysłów nie brakuje. Jednak to nie wszystko. Potrzeba dużego zaangażowania w projekt biznesowy. Nakład pracy towarzyszący temu “dobremu pomysłowi” jest znaczny: biznesplan, badanie rynku, finansowanie, gorączkowy tryb życia. Pomysł musi zostać przetestowany, zatwierdzony i wdrożony we właściwym czasie, we właściwym miejscu i przez właściwą osobę: nie zależy to tylko od Ciebie!

Przedsiębiorczość to sprawa rodzinna.

Wiele osób uważa, że przedsiębiorczość jest sprawą rodzinną. Kiedy twoi rodzice zakładają firmę, możesz uczyć się od nich o różnych aspektach biznesu, jego zaletach i wadach, co wykuwa twoje doświadczenie. Ale chęć bycia przedsiębiorcą zależy od każdego z osobna, a brak przedsiębiorczych rodziców nie jest przeszkodą w osiągnięciu sukcesu. Smykałka do biznesu nie jest przekazywana w rodzinie, można ją nabyć poprzez ambicję lub jest po prostu wrodzona u niektórych. Zawsze pamiętaj, że przygoda z przedsiębiorczością kształtuje Cię dzień po dniu!

Młodość jest hamulcem dla przedsiębiorczości.

Inni uważają, że młodość jest synonimem braku doświadczenia i że w związku z tym jest hamulcem przedsiębiorczości. Z góry założona idea, która jest daleka od rzeczywistości. Młodość wiąże się z kreatywnością i entuzjazmem, a ryzyko jest mniejsze niż w przypadku, gdy masz już pracę lub dużą odpowiedzialność. Zacznij wcześnie. Kiedy jest się młodym, ma się dużo więcej swobody i mniej odpowiedzialności. Kiedy już zasmakujesz komfortu bycia pracownikiem, kiedy zaczniesz piąć się po szczeblach kariery i założysz rodzinę, jest już za późno. Podejmowanie ryzyka w tym momencie staje się bardzo trudne.

Młodość nie przeszkadza w stworzeniu doskonałego projektu przedsiębiorczego, wręcz przeciwnie, pozwala włożyć całą swoją energię w projekt, który wybrałeś i który odpowiada Twoim przyszłym pragnieniom. Nie należy postrzegać młodości jako ułomności, bo siłą rzeczy ma się inne atuty, takie jak dynamizm czy kreatywność.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*