Niedobór witaminy B12. Jak się chronić?

Niedobór witaminy B12. Jak się chronić?

Witaminy z grupy B odgrywają bardzo ważną rolę w naszym organizmie, a ich niedobory mogą mieć poważne konsekwencje. Co warto wiedzieć o witaminie B12 i problemach związanych z jej niedoborem?

Witamina B12 to dość specyficzna witamina, która występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego. Oznacza to, iż osoby na diecie wegańskiej muszą sięgać po suplementy diety, w których ta substancja pojawia się w większych ilościach. Witaminę B12 można znaleźć też w takich produktach spożywczych, jak mięso, wędliny, mleko i jego przetwory. Witamina B12 pojawia się też w jajach oraz w mięsie skorupiaków, dobrym jej źródłem może się też okazać drób.

Witamina B12 jest substancją bardzo ważną dla ogólnego stanu zdrowia każdego z nas. To dzięki tej witaminie nasz organizm może w prawidłowy sposób gospodarować białkami, tłuszczami i węglowodanami, to dzięki niej proces syntezy aminokwasów przebiega w odpowiedni sposób. Witamina B12 jest jednocześnie substancją bardzo ważną dla naszego układu nerwowego, krwiotwórczego i pokarmowego. Niedobory tej witaminy mają zatem poważne konsekwencje.

Takie objawy, jak problemy z koncentracją czy zbyt szybkie męczenie się powinny skłonić nas do wprowadzenia zmian w swej diecie lub do sięgnięcia po te suplementy diety, w których witamina B12 pojawia się w większych ilościach. Niepokojącym symptomem są też bóle głowy oraz bladość skóry. Problemów takich nie można lekceważyć, gdyż skutkiem dłuższych dolegliwości tego typu może się okazać większa skłonność do rozwoju depresji, więcej problemów związanych z zaburzeniami nastroju oraz ogólne osłabienie sprawności umysłowej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*