Przepis | Strona główna | Blog | Otyli i szczupli na świecie. Jak to jest w innych krajach
Otyli i szczupli na świecie. Jak to jest w innych krajach

Otyli i szczupli na świecie. Jak to jest w innych krajach

Niewielu jest na świecie ludzi, którzy pragnęliby być otyli. Można pokusić się o stwierdzenie, że 99,9 % populacji świata chce posiadać szczupłą sylwetkę. Pragnienie to dotyczy obydwu płci bez wyjątku i każdej grupy wiekowej. Człowiek szczupły jest sprawny, posiada więcej siły i energii niż ten z nadwagą. Uskarża się też na mniej dolegliwości a zwłaszcza tych związanych z otyłością, jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, dolegliwości wątrobowe, żółciowe oraz bóle stawowe i ból kręgosłupa.

Otyli i szczupli na świecie. Jak to jest w innych krajach

Gdy jesteśmy grubi

Zbyt duża masa ciała uniemożliwia poruszanie się i życie na tak zwanych pełnych obrotach. Człowiek otyły, to człowiek niepełnosprawny, gdyż wielu rzeczy nie może wykonać samodzielnie i potrzebuje kogoś do pomocy. Trudnością jest nawet zasznurowanie butów. Nie mówiąc o przemieszczaniu się, o poważnej zadyszce lub wejściu po schodach.

Otyłość jest niepełnosprawnością zafundowaną sobie na własne życzenie. Gdyż tylko ułamek procenta ludzi na świecie jest otyłych z powodu chorób i przyjmowanych leków. Reszta otyłej populacji chorobliwą nadwagę zawdzięcza złej diecie i małej aktywności fizycznej. I dopóki na stałe nie zmienią się ich nawyki żywieniowe oraz styl życia nie ma mowy o schudnięciu i utrzymaniu należytej wagi.

Chorzy z otyłości Amerykanie

Niezdrowa kuchnia preferowana wśród wielu ludzi w wielu krajach na świecie jest kuchnią zabójczą dla ich zdrowia, gdyż odznacza się tłustymi i niezdrowymi produktami, które nie wnoszą do organizmu odżywczych składników a tylko zbędne kalorie, które zamieniają się w fałdy i kilogramy. Kuchnia oparta na szybkich daniach, jaką na przykład preferuje się w Stanach Zjednoczonych doprowadza do tego, że społeczeństwo amerykańskie w większości ma nadwagę.

Otyłość w USA każdego roku jest przyczyną zgonów 400 tysięcy mieszkańców Ameryki. Według naukowców epidemia otyłości jest jednym z najbardziej skomplikowanych problemów zdrowotnych w Unii Stanów Ameryki. Przyczynia się do tego tak zwane śmieciowe jedzenie, które obfituje puste kalorie, dużo soli, cukru i tłuszczu. Zdaniem naukowców zmiana stylu odżywiania wymaga edukacji i restrykcyjnych nakazów, zakazów oraz ograniczeń.

Bo otyłość jednej osoby obciąża wszystkich wokół fizycznie, umysłowo i finansowo. Z powodu chorobliwej otyłości członka rodziny cierpi nie tylko on sam, lecz cała rodzina oraz domowy budżet i gospodarka kraju.

Badania wskazują też na to, że za dziesięć lat połowa społeczeństwa amerykańskiego będzie otyła, jeżeli nie zmieni stylu życia i sposobu odżywiania.

Szczupli Japończycy

Wśród społeczeństwa japońskiego trudno wypatrzeć ludzi otyłych a nawet ludzi z nadwagą, gdyż zdecydowana większość Japończyków to ludzie szczupli. Dlatego Japończycy rzadziej chorują i łatwiej pokonują choroby oraz są długowieczni. Stulatek w Japonii, to dziś wcale nie wyjątek, gdyż w tym kraju na milion mieszkańców przypada ponad 450 osób, które skończyły sto lat.

Naukowcy uważają, że sekret zdrowia i długowieczności tkwi w diecie i w stylu życia Japończyków będących ciągle w ruchu. Dieta japońska jest wzorcowa, gdyż opiera się na zdrowych i niskokalorycznych produktach, małych porcjach, lecz to wcale nie znaczy, że ludzie chodzą głodni. Jest wprost przeciwnie, gdyż żołądek przeciętnego Japończyka nie jest rozciągnięty i wystarczy mu niewielka porcja, aby go zapełnić.

Przy tym jedzenie jest smaczne i urozmaicone, co zapewnia sytość na długi czas. W Japonii jada się mało mięsa, lecz za to dużo brązowego ryżu, warzyw, ryb i owoców morza, jak krewetek, małż, ośmiornic.

Czy Polacy są otyli?

Polska pod względem wagi ciała coraz mniej ma się czym szczycić, gdyż zajmuje 5 miejsce w Europie pod względem otyłości. Nadwagę posiada co trzeci Polak a co czwarty ma początki chorobliwej otyłości. Niemalże połowa Polaków ma nieprawidłową wagę ciała i z każdym rokiem liczba ludzi z nadwagą wzrasta.

Przez otyłość wiele traci z życia osoba otyła, traci najbliższe otoczenie i także państwo traci miliardy, gdyż człowiek otyły nie jest wydajny zawodowo a jego leczenie pochłania sporo z budżetu państwa.

Gdy szybko nie dojdzie na świecie do zmiany stylu życia i odżywiania, to otyłość przez następne 2-3 dekady zbierze ogromne żniwo. W 36 najbardziej rozwiniętych krajach świata otyłość sięga połowy populacji. Szacuje się, że gdy nie będzie zahamowany wzrost otyłości, to otyłość w ciągu 20-30 lat pochłonie na świecie nawet 90 milionów istniej ludzkich.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*