Pięć sposobów na skuteczne oszczędzanie prądu

Pięć sposobów na skuteczne oszczędzanie prądu

Nie ma co ukrywać, że rachunek za prąd potrafi być sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Co więcej, wcześniej czy później dotkną nas podwyżki cen. Warto więc nauczyć się kilku sztuczek, które pozwolą sporo zaoszczędzić.

1. Naucz się gotowania

Korzystanie z płyty indukcyjnej, czy elektrycznej wymaga pewnych umiejętności. Przede wszystkim, używaj tylko garnków, które dopasowane są do tego rodzaju kuchenki. Pamiętaj też o właściwym dobraniu rozszerzenia.

Średnica garnka powinna być o dwa centymetry większa od średnicy rozszerzenia płyty. Gotuj pod przykrywką, bo zmniejsza to zużycie prądu o przynajmniej 15%. Pamiętaj też, by nie gotować zbyt dużej ilości wody, a tylko tyle, ile potrzebujesz.

2. Zainwestuj w sprzęt

Zwracaj uwagę na parametry sprzętu, który kupujesz. Wysoka klasa oszczędności energetycznej, szybko się zwraca. Przy zakupie kuchenki elektrycznej, zwracaj uwagę czy jest wyposażona we wskaźnik ciepła resztkowego oraz zmienną wielkość grzejnika.

3. Dbaj o czajnik

Podobnie, jak w przypadku kuchenki, w przypadku czajnika elektrycznego, gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz. Jeśli chcesz ugotować makaron czy warzywa, które wrzucasz na wrzątek, zagotuj wodę w czajniku. Ma on o 20% mniejsze zużycie energii elektrycznej niż płyta. Pamiętaj też o regularnym usuwaniu kamienia i czyszczeniu.

4. Piecz potrawy w określonej kolejności

Staraj się nie otwierać piekarnika w trakcie pieczenia, aby ciepło nie uciekało. Jeśli nie jest to konieczne, nie rozgrzewaj piekarnika przed pieczeniem. Z kolei, gdy planujesz upiec mięso i ciasto, zrób to po kolei. Włóż ciasto do rozgrzanego po mięsie piecyka, jeszcze zanim on ostygnie. Możesz wyłączyć piekarnik na kilkanaście minut wcześniej. Zgromadzone ciepło wystarczy, aby potrawa się dopiekła.

5. Dbaj o lodówkę

Przede wszystkim, dobierz jej wielkość do potrzeb twojej rodziny. Zbyt duża lodówka, która pełni wyłącznie funkcje dekoracyjną, jest zbyt droga w eksploatacji. Staraj się też nie utrzymywać w niej zbyt niskiej temperatury. Każdy stopień mniej pozwala na zaoszczędzenie nawet 5% energii.

Nie wkładaj do lodówki ciepłych potraw, bo do ich schłodzenia także potrzebna będzie większa ilość prądu. Sprzątając, nie zapominaj o regularnym czyszczeniu spirali z tyłu. Brudne i zakurzone, zużywają o 30% prądu więcej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*