Rolady śląskie z buraczanymi kluseczkami śląskimi, sosem własnym i modrą, czerwoną kapustą. Danie obiadowe na niedzielę, bardzo dostojne. Śląskie rolady gotują się długo bo ponad 2 godziny, ale to tylko czas gotowania. Samo zwinięcie rolad idzie sprawnie, jeśli tylko mamy do dyspozycji wykałaczki lub nitkę do szycia. Imponującym połączeniem są niezwykłe okrąglutkie kluseczki ziemniaczane, które swoją barwę zawdzięczają dodatkowi gotowanego buraka. Całość uzupełnia zarówno smakowo, jak i kolorystycznie czerwona modra kapusta zasmażana.
Rolady śląskie z boczkiem i ogórkiem kiszonym
4
porcje20
min.2
godz.20
min.180
kcalTradycyjne rolady śląskie z mięsa wołowego. Roladki nadziewane ogórkiem kiszonym, boczkiem i marchewką duszone w sosie.
Dłuższe podświetlenie ekranu
Składniki:
4 plastry 4 wołowiny
1 1 ogórek kiszony
1 1 cebula
2 2 marchewki
kilka kilka słupków boczku parzonego
musztarda sarepska, miodowa lub stołowa
sól i mielony pieprz, ziarna czarnego pieprzu
50 ml 50 oleju rzepakowego
woda do podlewania sosu
1 łyżka 1 mąki pszennej
100 g 100 kwaśnej śmietany 18 %
Sposób przygotowania:
- Kawałek mięsa przekrój na 4 plastry, rozbij cienko tłuczkiem do kotletów. Niekiedy w sklepach można kupić już rozbite płaty mięsa na rolady, polecam skorzystać z takiej opcji. Plastry mięsa oprósz solą i mielonym pieprzem z obu stron. Następnie wewnętrzną stronę (tą na którą będziesz układać farsz do środka) posmaruj warstwą musztardy.
- Ogórki, 1 marchewkę i boczek pokrój w podłużne słupki, pół cebuli pokrój w piórka. Przygotowane składniki wypełnienia ułóż na jednym krótszym boku plastra mięsa, po czym zawiń w roladę (jak krokiety, by nadzienie nie wysunęło się bokiem). Całość zepnij wykałaczkami lub obwiąż szczelnie nitką (może być zwyczajna nitka do szycia).
- Na głębokiej patelni rozgrzej niewielką ilość oleju rzepakowego. Ułóż na niej rolady, obsmaż na rumiano z każdej strony początkowo na większym ogniu, bez przykrycia. Na dnie patelni powinien zbierać się skarmelizowany tłuszcz (nie myl ze spalenizną), który później będzie niezbędny do wykonania sosu!
- Po początkowym podsmażeniu i zamknięciu porów mięsa, wrzuć na patelni resztę marchewki i pokrojonej cebulki, pozostałych po nadziewaniu rolad. Wlej 100 ml gorącej wody, patelnię przykryj pokrywką i gotuj przez 20 minut (co kilka minut przewracaj rolady na drugi boczek i uzupełniaj ewentualne ubytki wody).
- Dolej większą ilość wody i gotuj rolady do miękkości pod przykryciem przez 120 minut. Co jakiś czas odkryj pokrywkę i przewróć roladki na drugą stronę i uzupełnij wodę. Ugotowane rolady wyjmij na osobny talerz i przystąp do przygotowania sosu.
- Zgromadzony na patelni skarmelizowany płyn wraz z rozgotowanymi warzywkami przetrzyj przez sitko pozbywając się farfocli, po czym przelej go z powrotem na patelnię, dodaj 1 łyżkę całych ziaren czarnego pieprzu i dalej podgrzewaj. Do naczyńka z 100 g kwaśnej śmietany dodaj łyżkę mąki i rozmieszaj dokładnie rózgą kuchenną, po chwili dodaj chochelkę gorącego sosu z patelni, ponownie zamieszaj i mieszaninę mączną wlej na patelnię. Podgrzewaj i mieszaj kilka minut aż sos zagęści się. Pod koniec dopraw do smaku solą i mielonym pieprzem.
- Roladki możesz przełożyć z powrotem do gotowego sosu i podgrzać w każdej chwili. Możesz też serwować je na elegancko: nagie rolady śląskie ułożyć na talerzu wraz z kluskami śląskimi, natomiast sos serwować osobno w sosjerce.
Instagram @proste.pesto
Obserwuj @proste.pesto i oznaczaj nas #proste.pesto
Facebook ProstePesto
Zobacz ProstePesto na Facebooku