Różnokolorowe, przyozdobione wzorami jajka to jeden z symboli Wielkanocy. Nic w tym dziwnego, Wielkanoc to święta rodzącego się życia, a jajko niezmiennie z kojarzone jest z życiem.
Kolorowe jajka przyozdobione w koszykach zielonym bukszpanem cieszą oczy i przypominają o rodzącej się za oknami przyrodzie. Tradycyjne pisanki pełniły nie tylko rolę dekoracyjną, ale też symboliczną. Kolorowym jajkiem w czasie Wielkanocy obdarowywano małe dzieci, a szczególnie chrześniaków, co miało być wróżba pomyślności.
Pisanka wyrażano także uczucia. Panny pracowicie malowały jajka, aby obdarować nimi kawalerów, wyrażając swoje zainteresowanie. Jeśli kawaler uczucie odwzajemniał mógł to wyrazić w drugi dzień świat Wielkanocnych, oblewając pannę wodą.
Przygotowanie pisanek nie musi być skomplikowane, chociaż te tradycyjne, pisane zrobić trudno. Pamiętać trzeba jeszcze o jednym drobiazgu. Jeśli pisankę wykonamy na gotowanym jajku będzie ona mało trwała, trzeba ją zjeść w święta Wielkanocne. Dopiero opróżnienie jaka z zawartości, wykonanie wydmuszki, gwarantuje nam większą trwałość.
Nazwa pisanka, związana jest z techniką wykonania – na jajku piszemy woskiem wzór, a potem jajko farbujemy. W ten sposób miejsce po wzorze z wosku pozostaje w kolorze jajka, a pozostała część farbowana jest na określony kolor. Barwę uzyskać można za pomocą naturalnych środków. Łupiny cebuli zafarbują jajko na kolor brązowy, świeży owies na kolor zielony, łupiny orzecha włoskiego na ciemny brąz, a burak na różowo.
Gdy jajka malujemy z dziećmi i boimy się, by nie oparzyły się wrzątkiem, możemy do farbowania użyć kolorowej bibuły. Moczymy ją, owijamy nią ugotowane jajko, zawijamy w woreczek i czekamy, aby obeschło. Jeśli na takim kolorowym jajku nie narysujemy wzoru uzyskamy kraszankę, czyli po prostu jednobarwne jajko.
Za pomocą szpilki czy końca żyletki możemy delikatnie wyskrobać wzór na powierzchni, będziemy mieć wtedy nie pisankę ale skrobankę. Równie tradycyjną metodą było oklejanie jajka sitowiem, wycinanką czy kolorową włóczką. To proste techniki, ale wymagające skrupulatności i pracochłonne. W sprzedaży znajdziemy gotowe kalkomanie do nalepiania na jajka, które na pewno rozweselą nasz świąteczny stół.