Poradnik. Leczenie kaszlu domowymi sposobami

Poradnik. Leczenie kaszlu domowymi sposobami

Kaszel jest uciążliwy jednak przy wielu chorobach konieczny do oczyszczenia oskrzeli z ciał obcych. Ze środków przeciwkaszlowych powinno się zatem korzystać tylko, gdy jest to konieczne. Leczenie kaszlu najlepiej rozpocząć od leków domowych, oto kilka z nich:

Rzodkiew czarna. Sprawdza się w łagodzeniu dolegliwości związanych z kaszlem, przede wszystkim przy krztuścu. Zawiera ona substancje biologiczne takie jak olejek gorczyczny i rafanol, które mają działanie antybiotyczne, ponadto rozluźniają mięśnie dróg oddechowych. Przepis: Drobno startą rzodkiew zmieszać z drobno pokrojonymi rzodkiewkami i kawałkami ogórka sałatkowego. Taką sałatkę polać marynatą z 1 łyżki stołowej octu winnego i 1 łyżeczki oliwy z oliwek, przyprawić oregano, solą, pieprzem i szczypiorkiem.

Inhalacje z rumianku i tymianku. 2 łyżki rumianku i 2 łyżki tymianku wsypać do 3 litrów gorącej wody i odstawić na 10 minut. Wlać zawartość do dużej miski, nachylić głowę nad parą, nakryć ręcznikiem głowę oraz miskę. Woda nie powinna parzyć w twarz. Oddychać powoli ustami i nosem przez 8 – 15 minut. Taka inhalacja łagodzi ból i hamuje kaszel odruchowy.

Syrop z cebuli. Cebulę drobno posiekać a następnie zasypać 150 g cukru trzcinowego, odstawić na kilka godzin, wycisnąć sok. Co godzinę spożywać 1 łyżkę. Nie wskazany dla chorych na cukrzycę.

Prawoślaz. 1 łyżeczkę korzenia zalać 250 ml zimnej wody i odstawić pod przykryciem na około 2 godziny. Pić gęsty płyn w ilości 3 – 4 filiżanki dziennie. Prawoślaz lekarski wspomaga błonę śluzową oskrzeli, aby nie rozpuścił się śluz występujący w korzeniu konieczne jest przyrządzanie go na zimno.

Syrop i cukierki na kaszel. Z prawoślazu lekarskiego jest dostępny w aptece syrop łagodzący oraz cukierki na kaszel, pobudzające wydzielanie śliny; jest to ważne przy podrażnionej śluzówce gardła. My polecamy Syrop z mniszka lekarskiego o leczniczych właściwościach.

Homeopatia. Leki homeopatyczne wykazują znaczna skuteczność w przypadku kaszlu jednak trzeba dokładnie przeanalizować okoliczności jego występowania.

Piwo. Ciepłe piwo łagodzi kaszel. Podgrzać 1/2 litra piwa, dodać 4 łyżki stołowe miodu i pić na ciepło, najlepiej wieczorem. Nie jest to środek leczniczy dla dzieci.

Koper włoski. Inhalacje koprem włoskim wspomagają prace włosków nabłonka migawkowego oskrzeli. 4 łyżki stołowe nasion kopru włoskiego zalać 3 litrami gorącej wody, odstawić na kilka minut po czym pochylić się nad miską i przykryć głowę ręcznikiem i rozpocząć inhalację parową. Oddychać powoli, głęboko przez około 10 minut.

Nalewka franciszkańska. Wklepujemy nalewkę kilka razy dziennie w plecy kaszlącego; łagodzi to odruch kaszlowy i ułatwia odkrztuszanie.

Balsam na kaszel. Eukaliptus działa wzmacniająco na drogi oddechowe, dlatego jest wskazany przy leczeniu kaszlu. Recepta na balsam: zmieszać 2 g olejku rozmarynowego i eukaliptusowego z 40 g olejku kamforowej albo maści kamforowej. Nacierać klatkę piersiową 2 razy dziennie.

Akupresura. Akupresura wykazuje znaczną skuteczność w kaszlu, bo występuje tu konieczność przerwania odruchu sterowanego przez mózg. Przy ostrym ataku kaszlu wywieramy średnio silny, równomierny nacisk na punkt znajdujący się po między końcami obojczyków nad mostkiem ( Cha-ba-Es)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*