Jak mądrze kupować?

Poradnik ProstePesto. Jak mądrze kupować?

Bardzo trudno robić zakupy w sposób mądry i rozsądny w świecie, w którym żyjemy. Niestety, sprzyja on wręcz nieograniczonemu konsumpcjonizmowi i na każdym kroku zachęca nas do kupowania i gromadzenia przedmiotów, które w większości przypadków są nam do niczego niepotrzebne.

Co ci grozi?

Nie tylko przyczyniasz się do degradacji środowiska i narastających różnic społecznych, ale też i ty indywidualnie możesz sobie narobić bardzo wielu kłopotów. Nadmierna zakupy mogą stać się zachowaniem kompensacyjnym, zaczniesz w ten sposób wynagradzać sobie drobne przykrości i kłopoty.

Nie tylko nie rozwiąże to twoich problemów, ale wręcz grozi ci wpadnięciem w nowe. Możesz uzależnić się od zakupów i wpaść w zakupoholizm. To z kolei zwykle początek rosnącego lawinowo zadłużenia, z którego bardzo ciężko się wyplątać.

Kim jest świadomy konsument?

Świadomy konsument to taki, który świetnie wie, co kupuje i czy dana rzecz jest mu potrzebna. Wie, do czego będzie jej używać i jak często. Jest rozsądny i szanuje środowisko naturalne, a jeśli jakieś rzeczy mu nadmiernie szkodzą, po prostu rezygnuje z ich zakupu.

Dobrze odróżnia rzeczy wartościowe, od tych, które nie mają kompletnie żadnej wartości. Świadomy konsument potrafi też w sposób rozsądny odkładać swoje zakupy, czyli spokojnie czekać, aż uzbiera na nie pieniądze, a nie kupuje za pożyczki czy kredyt.

Jak zostać świadomym konsumentem?

Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Warto kupować produkty Eko, są wprawdzie droższe od zwykłych, ale do ich produkcji nie używa się pestycydów. Wydajesz więcej na jedzenie, ale mniej na późniejsze ratowanie zdrowia. Staraj się także zatroszczyć o środowisko, rezygnując z produktów jednorazowego użytku.

To z kolei oszczędność dla twojego portfela. Jeśli tylko możesz, kupuj produkty lokalne i od lokalnych dostawców. Nie ma potrzeby wspierać kosztownego transportu, a raczej małą gospodarkę i często jednoosobowe działalności. Zdecydowanie częściej docenią one twoje zaangażowanie i w perspektywie możesz liczyć na szereg atrakcyjnych rabatów, które dostają stali i lojalni klienci małych firm.

Kupuj produkty używane i nie wstydź się tego. Dzięki temu oszczędzasz, ale też przedłużysz życie rzeczom. Nie ma konieczności stałej produkcji nowych. Podobnie ważne jest naprawianie i przerabianie rzeczy. To nie tylko świetna zabawa, ale też wyraz troski o środowisko.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*