Poradnik. Senior i bezpieczne zakupy online

Poradnik. Senior i bezpieczne zakupy online

Coraz więcej seniorów robi zakupy online. Nie wszyscy jednak są świadomi zagrożeń i pułapek czyhających w sieci. Dobra wiadomość jest taka, że bezpiecznych zakupów senior może się…nauczyć, a zagrożenia prawidłowo rozpoznawać.

Wybór sklepu, czasem prosty, czasem trudny, powinien być przemyślany. Kierujmy się opiniami, ale nie tylko. Powinna nas zainteresować data powstania sklepu, pewniejszy będzie sklep z kilkuletnim doświadczeniem, niż kilkudniowym. Zwróćmy uwagę na domenę internetową danego sklepu. Jeśli nasz program antywirusowy blokuje taką stronę, senior powinien być czujny.

Wybierając sklep, kierujmy się nie tylko jego asortymentem, ale również informacjami o nim. Nazwa sklepu, dane adresowe, numer telefonu, numer NIP – powinny być dostępne i widoczne na stronie. A my możemy sprawdzić, czy taka firma istnieje, wystarczy wpisać numer NIP w rejestrze przedsiębiorców. Można nawet zadzwonić i upewnić się, czy ktoś nie wykorzystuje cudzych danych teleadresowych.

Niewiarygodnie niska cena to czasem niewiarygodne kłopoty. Jeśli pełnowartościowy towar, nierozpakowany i bez wad, jest tańszy o siedemdziesiąt procent, niż w innych sklepach, jest to co najmniej podejrzane, a zakupy niekoniecznie bezpieczne. Warto sprawdzić taką firmę i zastosować się do zaleceń o których mowa była wyżej.

Płacąc za towar wybierajmy sprawdzone metody płatności. Senior, płacąc za zakupy, zazwyczaj wybiera płatność za pobraniem, ponieważ jest to mniej kłopotliwe i bezpieczniejsze – płacimy za towar, który fizycznie otrzymujemy. Jeśli płacimy online, wybierajmy tradycyjny przelew lub sprawdzone serwisy do przelewów.

Gdy mamy telefon sprzedawcy, sprawdzajmy go zawsze na wyszukiwarkach numeru typu https://www.ktoto.info gdzie możemy wpisać dany numer telefonu i sprawdzić opinie o właścicielu numeru. W ten sposób możemy także zweryfikować opinię innych użytkowników.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*