Poradnik. Zaparcia i codzienna dieta

Poradnik. Zaparcia i codzienna dieta

Częstymi przyczynami zaparć są zbyt niskie spożycie błonnika i płynów oraz zbyt mała aktywność fizyczna. Zaparcie. Częstymi przyczynami zaparć są zbyt niskie spożycie błonnika i płynów pokarmowych oraz zbyt mała aktywność fizyczna. Dlatego pacjenci i mieszkańcy instytucji mogą łatwo nabawić się zaparć. Jest to również powszechne u osób starszych i małych dzieci. W niektórych przypadkach choroba może być przyczyną zaparć.

Błonnik. Różne rodzaje błonnika pokarmowego mają różny wpływ na czynność jelit. Celuloza i hemiceluloza ze zbóż są najbardziej skuteczne przeciwko zaparciom, ponieważ większość z nich przechodzi w niezmienionej postaci do jelita grubego. Błonnik pokarmowy wiąże wodę i łagodzi zawartość jelita i zwiększa objętość. W ten sposób czas przejścia w okrężnicy i odbytnicy ulega skróceniu.

Codzienne odżywianie.

Zaleca się spożywanie chleba, płatków zbożowych, ziaren i mąki z dużym udziałem mąki ogółem (co najmniej 50 procent). Ziemniaki, warzywa i owoce mają również korzystny wpływ na funkcjonowanie jelit. Kwaśne mleko i jogurt są lepsze niż słodkie mleko. Gotowane potrawy z mleka i drobnej mąki mogą wydawać się zatrzymujące.

Dyskomfort przez błonnik?

Zwiększona ilość błonnika pokarmowego może powodować tymczasowe dolegliwości i dyskomfort. Dlatego ilość błonnika pokarmowego powinna być stopniowo zwiększana. Jednocześnie niezwykle ważne jest zapewnienie zadowalającego spożycia płynów. Otręby mogą hamować wchłanianie wapnia, żelaza i innych pierwiastków śladowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci i osób starszych.

Regularne posiłki i nawyki.

Ważne jest również regularne spożywanie posiłków i nawyków jelitowych oraz zapewnienie regularnej aktywności dostosowanej do możliwości danej osoby.

Środek przeczyszczający zwiększający objętość.

W miarę możliwości należy unikać stosowania środków przeczyszczających. Istnieją jednak tak zwane środki przeczyszczające zwiększające objętość lub wypełniające przestrzeń, babka jajowata. Są to produkty z błonnika, które mają taki sam efekt jak błonnik pokarmowy. Dzięki temu, że błonnik wiąże wodę w przewodzie pokarmowym, głównie w jelicie grubym, zawartość jelitowa uzyskuje większą objętość, efekt wypełniania przestrzeni.

Daje to normalny stołek o miękkiej fakturze. Efekt zwykle pojawia się po pewnym czasie (3-5 dni), a regularne stosowanie należy utrzymywać przez kilka tygodni, aby można było oczekiwać normalizacji stolca. Takie środki przeczyszczające nie mają szkodliwych skutków i można je stosować przez długi czas.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*