Prawidłowe BMI, czyli jakie? Oblicz na kalkulatorze BMI!

Prawidłowe BMI, czyli jakie? Oblicz na kalkulatorze BMI!

Wahania wagi zdarzają się z wielu powodów w różnych okresach życia. Przebyta choroba, ciąża, zmiana diety – wszystko to wpływa na zwiększanie lub zmniejszanie masy ciała. Drobne wahania nie zawsze są powodem do obaw. Jeśli jednak chcesz się upewnić, czy z Twoją wagą wszystko jest w porządku, oblicz wskaźnik masy ciała na kalkulatorze BMI.

Wahania wagi można najszybciej zauważyć po ubraniach, gdy trudno dopiąć ulubione spodnie lub przeciwnie – trzeba mocniej zacisnąć pasek. Czasem słyszymy komentarze od zatroskanych bliskich: „schudłaś ostatnio” lub od niezbyt uprzejmych koleżanek: „trochę Ci się przytyło”. Skąd jednak wiedzieć, czy mimo wahania Twoja waga mieści się w normie? Czy należy od razu biec do dietetyka, by rozwiać wątpliwości? Czy masa Twojego ciała jest prawidłowa, możesz w kilka chwil sprawdzić samodzielnie. Jak? Poznaj kalkulator BMI.

Czym jest BMI?

Wskaźnik BMI (Body Mass Index) pokazuje relację masy ciała do wzrostu danej osoby. Za jego pomocą można określić, czy waga jest prawidłowa. Jeśli waga danej osoby jest poniżej odpowiedniego poziomu BMI, oznacza to, że ma ona niedowagę i powinna podjąć kroki zmierzające do zwiększenia masy ciała. Jeśli zaś wskaźnik przekracza normę, wskazuje na nadwagę lub otyłość, które w dłuższej perspektywie mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Wskaźnik masy ciała opracował w 1832 roku belgijski uczony Adolf Quetelet. Przeprowadzając badania medyczne, odkrył zależności między wagą człowieka a jego wzrostem podniesionym do kwadratu.

Wskaźnik BMI jest stosowany wyłącznie w przypadku osób dorosłych. Normy wagi dzieci określa się za pomocą siatek centylowych.

Jak obliczyć BMI?

BMI można obliczyć za pomocą wzoru matematycznego. Wagę wyrażoną w kilogramach należy podzielić przez wzrost wyrażony w metrach do kwadratu.

Na przykład, jeśli ważysz 78 kg i masz 172 cm wzrostu, obliczasz BMI w ten sposób:

78/1,72²=78/2,9584=26,3656

Oznacza to, że Twoje BMI w zaokrągleniu wynosi 26.

Jeśli nie chce Ci się liczyć samodzielnie, możesz skorzystać z kalkulatora BMI online. Wystarczy podać swoją wagę i wzrost i kliknąć „oblicz”. Wskaźnik liczy się tak samo, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Co oznacza wynik BMI?

Wyniki BMI interpretuje się zgodnie ze standardowymi kategoriami wagi ustalonymi przez Światową Organizację Zdrowia.

Klasyfikacja masy ciała na podstawie BMI:

  • poniżej 18,5 – niedowaga
  • 18,5-24,9 – prawidłowa waga
  • 25-29,9 – nadwaga
  • 30-34,9 – otyłość I stopnia
  • 35-39,9 – otyłość II stopnia (duża)
  • powyżej 40 – otyłość III stopnia (chorobliwa)

Jeśli Twoja masa ciała mieści się między 18,5 a 24,9 według wskaźnika BMI, oznacza to, że wszystko jest w porządku. W przypadku niedowagi lub nadwagi, a tym bardziej otyłości należy podjąć odpowiednie kroki, by osiągnąć prawidłową masę ciała. W ustaleniu odpowiedniej diety pomoże dietetyk.

W przypadku odchyleń od normy w masie ciała warto udać się do lekarza, by zbadać, czy problemy z wagą nie są przyczyną lub wynikiem niektórych chorób, takich jak anemia czy cukrzyca.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*