Wszystko co trzeba wiedzieć o zdrowej żywności

Racjonalne żywienie i zdrowsze wybory co dnia

Słowem wstępu; czym jest racjonalne i zdrowe żywienie? Czy jest to ciągłe odmawianie sobie przyjemności, a może katowanie samego siebie niską podażą kalorii? Nie, każdy, kto chce się zdrowo odżywiać, powinien zrozumieć, że odżywianie jest jak układanie puzzli, czyli początkowo mamy takie artykuły jak ten, ale wraz ze wgłębianiem się w szczegóły, dowiadujemy się więcej i więcej, aby finalnie po jakimś czasie w pełni zmienić swoje nawyki żywieniowe i tak naprawdę zrobić sobie przysługę.

Na sam początek zmian żywieniowych poleca się zmienić popularne produkty z dramatycznym składem na ich lepsze zamienniki, a dopiero później wkroczyć w jakieś konkretne zmiany, ponieważ o ile możemy iść do dietetyka po dietę, to o tyle nie zbudujemy sobie żadnej świadomości żywieniowej, czyli po osiągnięciu celu najprawdopodobniej rzucimy dietę, a za jakiś czas wrócimy do starych nawyków i starych problemów, dlatego zmieńmy to!

Dużo osób kocha masło orzechowe – w diecie od dietetyka lub z zamiłowania i tutaj pojawia się pierwszy wybór, które kupić? Masło orzechowe Felix jest jednym z najbardziej reklamowanych produktów na rynku, jednak gdy porównamy je z produktem konkurencji, a konkretniej z masłem orzechowym GO ON firmy Sante doznamy szoku.

Skład Felix przedstawia się następująco:orzeszki ziemne (87%), dekstroza, olej słonecznikowy, całkowicie utwardzony tłuszcz palmowy, sól, natomiast masło GO ON w składzie posiada tylko prażone orzeszki arachidowe, z zastrzeżeniem, że produkt może zawierać inne orzechy, co do zasady nie zmienia nic, że produkt zawiera tylko orzeszki.

Dochodzimy tutaj do wniosku, że na samym czytaniu etykiet możemy zyskać więcej, niż kupując drogą suplementację, natomiast aby nie być w pełni krytycznym i żeby odbiór tekstu był właściwy, to należy zaznaczyć, że jeżeli dany produkt zawiera gorszy skład, to korzystanie z niego raz na jakiś czas jest w porządku, jeżeli jednak coś pojawia się regularnie w naszej diecie, należy sprawdzić skład i poszukać lepszych alternatyw.

Różnorodność produktów na rynku powoduje, że jeżeli nie jesteśmy świadomi tego, co spożywamy, to z całą pewnością gdzieś znajdziemy lepszy odpowiednik pod względem składu, dla przykładu lubisz pić napoje energetyczne? Zamiast redbulla kup veroni active natural energy-drink, lubisz parówki? Zamiast zwykłych, kup parówki z szynki indyka, lubisz majonez? Nie kupuj słoiczka, wystarczy jajko, sól, pieprz, musztarda, oliwa z oliwek i mamy najzdrowszy majonez śródziemnomorski.

Wszystko zależy od nas, a w czasach takich jak te łatwiej zadbać o budowanie świadomości i nawyków żywieniowych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*