Jako bardzo powszechna choroba, egzema dotyka ponad 5% dorosłych i ponad 25% dzieci. Ta szeroko rozpowszechniona choroba skóry może prowadzić do powikłań, takich jak bezsenność, alergiczny nieżyt nosa lub nawet zapalenie spojówek, jeśli nie jest leczona w odpowiednim czasie. Leczenie farmakologiczne może bez wątpienia pomóc. Ale nawet jeśli jest to rzadkie, nie można wykluczyć pewnych skutków ubocznych.
Dlatego właśnie naturalne środki zaradcze są w centrum uwagi i stanowią alternatywę jakościową. W tym celu fitoterapia oferuje cztery interesujące rośliny, które ratują lub przynajmniej łagodzą przypadki egzemy.
Egzema – co to jest?
Egzema to stan skóry określany przez różne objawy, takie jak swędzenie, zaczerwienienie lub pęcherze. Ten stan skóry nie jest zaraźliwy, ale osoby z egzemą doświadczają nieprzyjemnych, a nawet bolesnych doznań. Choroba ta może pojawić się na każdym rodzaju skóry, niezależnie od wieku danej osoby.
Istnieje jednak kilka rodzajów egzemy. Jedną z nich jest atopowe zapalenie skóry, które wynika z predyspozycji genetycznych lub czynników środowiskowych, takich jak słońce. Inna forma, egzema kontaktowa, występuje, gdy czynniki mogące wywołać alergię wchodzą w nawracający kontakt ze skórą.
Rośliny, które łagodzą skutki egzemy.
Lukrecja.
Lukrecja jest rośliną zielną, wieloletnią, silną w łagodzeniu wyprysków i innych chorób skóry. Uważa się, że jego właściwości pochodzą od środków zapalnych, które zawiera. Aby z tego skorzystać, należy nałożyć na naskórek maści lub kremy na bazie lukrecji. Wystarczające jest stosowanie dwa razy dziennie na obszarach dotkniętych chorobą. Możliwe jest również uzyskanie korzeni lukrecji i wykonanie wywaru do nałożenia na skórę.
Rumianek.
Rumianek rzymski oprócz zastosowania kulinarnego, wykorzystywany jest również do celów leczniczych. Używana od tysięcy lat, ta woda kwiatowa jest sprzymierzeńcem skóry, ponieważ ma zdolność łagodzenia podrażnień naskórka przy jednoczesnym jego oczyszczaniu. Pochodzi to z jego przeciwzapalnych i ściągających cnót. Aby cieszyć się jego zaletami, woda kwiatowa rumianku lub hydrolat rumianku może być stosowana w postaci nierozcieńczonej na każdym z leczonych fragmentów skóry.
Pokrzywa.
Pokrzywa, jako roślina wieloletnia, ma ząbkowane liście, które mogą żądlić. Dlatego większość ludzi trzyma się z daleka. Źle, bo za tym groźnym aspektem kryją się różne korzyści terapeutyczne. Roślina ta stosowana jest jako środek łagodzący podrażnienia skóry. Pokrzywa ta, oprócz tego, że jest rośliną o wielu zaletach leczniczych ma również właściwości remineralizujące.
W tym przypadku spowoduje to detoksykację organizmu z każdej przyczyny, która może prowadzić do pojawienia się alergii. Aby w pełni wykorzystać jego cnoty, używa się go w formie wywaru. Stosować 1 lub 2 łyżki stołowe na 1 litr wody. Wymieszajcie to wszystko razem, a następnie podgrzejcie. Gotuj przez około dziesięć minut przed wypiciem herbaty ziołowej. Pokrzywa nie leczy egzemy w zastosowaniach wewnętrznych, ale będzie idealna jako podstawowy zabieg oprócz pielęgnacji skóry.
Fiołek.
Płatki fiołków są polecane przy schorzeniach skóry. Cechują się antyoksydacyjnymi właściwościami. W walce z egzemą korzystnie wpływa witamina E, która występuje w tej roślinie. Aby go użyć, wystarczy przygotować napar i podać sobie jako okład, który trzeba będzie nasączyć płynem, a następnie zastosować w miejscach dotkniętych chorobą. Należy pamiętać, że w celu przygotowania naparu wystarczy łyżeczka w filiżance wody. Doprowadzić napar do wrzenia przez 10 minut.
Nie spodziewałabym się że wśród roślin znajdzie się lukrecja i pokrzywa