Skarby natury. Cząber ogrodowy i jego właściwości

Skarby natury. Cząber ogrodowy i jego właściwości

Warto pamiętać o tym, że jeszcze przed laty cząber ogrodowy cieszył się jeszcze większym poważaniem niż jego górski krewny, a powodem uznania tych gatunków była opinia o ich wpływie na regulację popędu płciowego: o ile cząber górski miał go zmniejszać, to natomiast cząber ogrodowy był uważany za mocny afrodyzjak.

Należy wiedzieć, że chociaż w kuchni jedna i druga roślina jest stosowana równie często, to cząber ogrodowy ma o wiele dłuższy ryt medyczny. Były znane już starożytnym Rzymianom jego właściwości antyseptyczne oraz tonizujące przewód pokarmowy.

Cząber ogrodowy dość często służył jako jeden z pierwszych odświeżaczy powietrza bowiem dym z gałązek wrzucanych do ogniska tworzył aromatyczny środek dezynfekujący. Warto także wiedzieć, że z powodu sporej zawartości ostrych olejków eterycznych, takich jak karwakrol, p-cymen, alfa-thujen i alfa-pinen, roślina ta jest wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym jako dodatek do past do zębów oraz mydeł.

Jeśli chodzi o występowanie to w stanie dzikim cząber rośnie w południowo-wschodniej Europie, jak również w Turcji. Dzisiaj uprawiany jest z nasion w wielu obszarach świata. W warunkach naturalnych dziczeje. Zbieramy całe nadziemne części rośliny lub same wierzchołki pędów w okresie kwitnienia. A jakie jest jej kulinarne zastosowanie? Należy wiedzieć, że od wielu lat roślina ta uznawana jest za wspaniały dodatek i stosowana w wielu kuchniach świata.

Wyróżnia ją ostry smak. Przyprawę, a także surowiec kulinarny stanowią świeże bądź ususzone rośliny. Posiekane liście mogą służyć jako dorodne przybranie zamiast liści pietruszki. Cząber świetnie wpasowuje się do potraw ciężkostrawnych, np. dań z roślin strączkowych, takich jak fasola, groch, soczewica czy bób, dlatego też w niektórych częściach Europy bywa określany jako „fasolowe ziele”. Także można go stosować do wzbogacenia smaku dań z ziemniaków, np. pieczonych oraz jaj.

Dość często jest dodawany do zup, najbardziej pomidorowej czy kartoflanki, oraz do marynat, farszów do drobiu oraz potraw z grzybów. Warto pamiętać o tym, aby cząber wrzucać pod koniec gotowania, ponieważ długo gotowany zgorzknieje nam. Przyprawia się nim sałatki mięsne, gotowane i smażone ryby. Poprawia smak ogórków kwaszonych i warzyw w occie. Udanie komponuje się z potrawami przygotowywanymi z sera, pieczywem z oliwkami oraz daniami jednogarnkowymi.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*