Skarby natury. Czystek. Właściwości i zastosowanie

Skarby natury. Czystek. Właściwości i zastosowanie

Czystek jest bardzo popularną rośliną o wielu właściwościach, która znalazła zastosowanie w herbatach, jak również kapsułkach i tabletkach do ssania. Dobroczynny wpływ czystka na nasz organizm przeważa nad właściwościami zielonej herbaty. Roślina ta występuje przede wszystkim w basenie Morza Śródziemnego i na Wyspach Kanaryjskich.

Czystek działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Napar z czystka pomaga zwalczyć infekcje, pozbyć się szybciej przeziębienia i grypy. Wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego. Wzmacnia organizm i oczyszcza go z toksyn i metali ciężkich.

Regularne picie herbaty z czystka ma pozytywny wpływ na kondycję naszej skóry i zapobiega pojawianiu się zmarszczek. Zauważono również pozytywne efekty spożywania czystka w przypadku leczenia trądziku i egzemy.

Czystek wykazuje działanie antyalergiczne. Zmniejsza poziom złego cholesterolu, ochrania naczynia krwionośne, przyczynia się do rozpuszczania zatorów i zakrzepów. Jest więc pomocny przy chorobach układu krążenia.

Bardzo korzystnie na nasze zdrowie wpływają także inhalacje z czystka. Sprawdzą się zwłaszcza w okresie zwiększonej zachorowalności oraz w przypadku nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. Polecane są również płukanki z czystka. Możemy płukać jamę ustną, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu i wybielić płytkę nazębną oraz skórę głowy, co pomoże w walce z łupieżem. Drobne rany zagoją się szybciej, jeśli będziemy przemywać je naparem z czystka.

Niektóre substancje zawarte w czystku działają odstraszająco na owady, komary i kleszcze. Dla lepszego efektu można spryskać się kilkoma kroplami naparu zmieszanymi z olejkiem miętowym lub herbacianym.

Czystek nie ma natomiast właściwości odchudzających, choć trochę przyspiesza przemianę materii i zmniejsza obrzęki, to nie ma większego wpływu na utratę wagi.

Efekty działania herbaty z czystka zauważymy po około miesiącu. Konieczne jest jednak regularne stosowanie, najlepiej codziennie. wybrać herbatę, która zawiera duże kawałki liści. Napar możemy przygotować zarówno z suszonych liści, jak i łodyg z liśćmi, za które zapłacimy mniej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*