Fasola

Fasola to rodzaj roślin jednorocznych i bylin należący do rodziny bobowatych. Naturalnie występuje w Ameryce Południowej i Północnej. W Europie i Polsce najważniejsze znaczenie użytkowe mają dwa gatunki-fasola zwykła i wielokwiatowa.

Fasola jest bogata w potas, wapń i fosfor. W przeciwieństwie do grochu nie zawiera sodu. Ma lekkostrawną skrobię i substancje hamujące rozrost tkanek nowotworowych, a także rozpuszczalny błonnik, który pomaga usuwać z organizmu nadmiar cholesterolu. Fasola w 100g zawiera ok. 127 kcal. Znajdziemy w niej również witaminę C, tiaminę, ryboflawinę, niacynę, witaminę B6, kwas foliowy, witaminę A, E oraz K. Posiada dużo potasu, wapnia i fosforu. Niektóre jej gatunki mają również żelazo, selen i cynk.

Stosowanie fasoli w codziennej diecie może mieć pozytywny wpływ na zdrowie i pomoże osiągnąć efekty takie jak: zwiększenie odporności, poprawienie metabolizmu, lepszą pracę układu pokarmowego, regulację pracy układu moczowego, oraz zapobieganie przedwczesnemu starzeniu się skóry z powodu nadmiernej ekspozycji słonecznej. Wadą fasoli jest to że powoduje wzdęcia i gazy. W Polsce najbardziej znanym posiłkiem z białej fasoli jest zupa fasolowa lub fasolka po bretońsku.

Co przygotować z fasoli?