Wydaje się, że nie ma nic bardziej naturalnego niż karmienie piersią, a jednak często młode mamy przekonują się, że nie jest to takie proste. Użytecznych wskazówek może udzielić położna, pielęgniarka środowiskowa czy po prostu znajome. Kilka dni po porodzie piersi zaczynają już normalną produkcję mleka, może się okazać, że są nabrzmiałe, obolałe, a dziecko ma problemy z przyssaniem się.
Wiele czynników wpływa na sposób jedzenia dziecka i komfort matki. Gdy pojawiają się poważne problemy takie jak, bolesność brodawek czy zablokowane przewody wyprowadzające mleko, dobrze jest znać kilka prostych sposobów praktykowanych od wieków przez karmiące matki.
Jeśli czujesz, że twoje piersi są bardzo pełne, zanim zaczniesz karmić, wyciśnij ręcznie trochę mleka. Naciskaj lekkimi, szybkimi ruchami, kładąc palce nad i pod brodawką. Zmniejszysz w ten sposób ciśnienie w piersi, co pozwoli dziecku łatwiej się przyssać. Jeśli piersi są tak bardzo napełnione mlekiem, że ciśnienie nie pozwala mu wypływać to przyłóż na kilka minut ciepły, wilgotny okład.
Zamocz w ciepłej wodzie flanelowa szmatkę czy cokolwiek, co dobrze nasionka i pozwala utrzymać ciepło. Najlepiej przełożyć taki okład do piersi leżąc w wannie, w ciepłej wodzie. Jeśli dziecko kończy jeść albo zasypia w trakcie jedzenia, a ty ciągle czujesz się “pełna mleka ” – użyj laktatora. Odciągnięcie części mleka zmniejszy napięcie i ciśnienie w piersi. Ale nie ściągaj za dużo i za często, bo to w pobudza gruczoły do produkcji większej ilości pokarmu. Karm jak najczęściej od ośmiu najczęściej od 8 do 12 karmień na dobę jest normą. Zapobieganie to gromadzeniu się w piersiach zbyt dużej ilości mleka. Karm dziecko “na żądanie” , czyli zawsze, kiedy tego chce.
Odpowiednie ułożenie to gwarancja sukcesu – używaj specjalnej poduszki lub podkładki do karmienia, karm dziecko, w cichym i spokojnym miejscu, z lekko przygaszony z oświetleniem. Żeby mieć pewność, że obie piersi traktowane są równo, zawsze zaczynaj kolejne karmienie od tej piersi, na którą skończyło się poprzednie. To ważne, aby za każdym razem zmieniać pierś, od której zaczynasz karmienie – w ten sposób na zmianę opróżniasz się do końca.
Karmienia dziecka w zależności od wieku
- Karmienie dziecka w wieku od 0 do 6 miesięcy
- Karmienie dziecka w wieki od 6 do 12 miesięcy
- Karmienie dziecka w wieku od 12 do 24 miesięcy
Karmienie piersią inaczej
Karmienie piersią jest bardzo ważnym aspektem w życiu młodej mamy. Jest to bardzo stresujący temat, zwłaszcza dla kogoś komu niestety sprawia to trudność lub po prostu nie karmi piersią z różnych przyczyn. Bardzo dużo młodych mam czuje porażkę po każdej nieudolnej próbie karmienia. Problem pojawia się np. przy płaskich brodawkach, dużych piersiach czy po prostu braku umiejętności w przystawieniu dziecka do piersi. Rynek w tych czasach daje kobietom bardzo dużo możliwości.
Gdy zawiedzie doradca laktacyjny o którym warto wspomnieć, kapturki czy inne metody – warto zainteresować się tematem laktatorów. W każdym sklepie z art. dziecięcymi czy nawet aptece możemy zakupić laktator ręczny lub elektryczny. Ceny kształtują się od ok. 30zł do nawet 1500zł. Głównymi ich zaletami są nakładki silikonowe zmniejszające dyskomfort podczas odciągania, regulacja siły ssania oraz stymulacja piersi w pierwszej fazie użycia, która ma na celu wywołać odruch wypływu pokarmu. Bardzo dużo mam korzysta na co dzień z laktatora, jednak jest to w pewnym stopniu temat tabu. Odciąganie pokarmu i podawanie go w butelce jest świetną alternatywą dla karmienia piersią. Nie dość że zaoszczędzimy na sztucznym mleku to dodatkowo damy dziecku to co najlepsze czyli mleko matki. Laktator ręczny przyda się sporadycznie, jego koszt nie jest duży lecz na dłuższą metę jest po prostu nie wygodny, odczują to na pewno nasze nadgarstki.
Dużo lepszym rozwiązaniem jest laktator elektryczny na obie piersi, który ma możliwość działania na baterie. Dodatkową możliwością jest zakup gorsetu który utrzymuje prawidłową pozycję piersi i umożliwia dobre podtrzymanie lejków. Laktatory pojedyncze są równie dobre, jednak ściąganie mleka zajmuje więcej czasu. Podwójny daje nam więcej czasu na poświęcenie go dziecku lub obowiązki domowe. Warto nie rezygnować z karmienia i zainwestować w dobry laktator aby dać swojemu maluszkowi to, co dla niego najlepsze gdy karmienie naturalne z różnych powodów stanie się nie możliwe.