Przepis | Strona główna | Blog | Sprawdzamy jak jest. Picie wody. Mity i półprawdy
Sprawdzamy jak jest. Picie wody. Mity i półprawdy

Sprawdzamy jak jest. Picie wody. Mity i półprawdy

Pamiętasz, jak mówiono Ci, że należy pić 2 litry wody dziennie? A co, jeśli była to tylko półprawda? Sprawdź, czy dalej wierzysz w te mity związane z piciem wody, a jeśli się do nich stosujesz, koniecznie popraw swoje nawyki!

Picie wody – jak i ile?

Pij 2 litry wody dziennie. Każdy słyszał to zdanie kilka razy w naszym życiu. Niestety to zagadnienie jest trochę bardziej skomplikowane. Ilość wody, jaką przyjmujemy, powinna być zależna od pogody oraz naszej wagi ciała. Przyjęło się bowiem, że tak naprawdę powinniśmy pić 30 ml wody na kilogram masy ciała u dorosłego człowieka. Zapotrzebowanie to może być jednak większe, jeśli uprawiamy wysiłek fizyczny. Zależy ono też od naszej płci i klimatu, w jakim żyjemy. Powinniśmy pić więcej wody podczas upałów, aby się nie odwodnić.

Zawartość wody w organizmie

Na biologi w gimnazjum czy szkole podstawowej mówiono nam, że człowiek składa się w 70-75 procentach z wody. To nie do końca prawda. Wszystko zależy od tego, w jakim wieku się znajdujemy. U noworodków aż 80% ich ciała składa się z wody, u dzieci 75%, a u dorosłego 60-75 procent. Jak nie trudno się domyślić, najmniej wody znajduje się w ciałach seniorów, jest to zaledwie 50%.

Przedawkowanie wody

Jak wszystko, wodę też można przedawkować, a nawet śmiertelnie się nią zatruć. Dzieje się tak dlatego, że woda oczyszcza nasz organizm i wypłukuje z niego wiele substancji, także potrzebnych nam minerałów, często niezbędnych do poprawnego funkcjonowania. Głównie chodzi tu o sód, przez którego niedobory grozi nam nawet śmierć.

Objawami przedawkowania wody, inaczej zatrucia wodnego, są między innymi: nudności, wymioty, brak moczu, problemy z ciśnieniem i osłabieniem.

A co z odwodnieniem?

Odwodnienie jest równie groźne dla naszego organizmu, co zatrucie wodne. Występuje, gdy przyjmujemy za mało płynów i nie zaspokajamy potrzeb naszego organizmu. Jego objawami są: ból głowy, problemy z oddawaniem moczu, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, sucha skóra oraz suche oczy.

2 komentarze

  1. cytrynkowelove

    Woda z cytrynką i miętą to zbawienny napój

  2. bardzo ciekawy post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*