Tapioka. Co to takiego jest i jaki jest jej skład?

Tapioka. Co to takiego jest i jaki jest jej skład?

Tapioka – to słowo coraz częściej pojawia się na naszych ustach. W restauracjach i kawiarniach widnieje ono w menu, a my niejednokrotnie pytamy się obsługi (lub zdarzyło nam się zapytać): „Co to właściwie jest tapioka?”

Na wstępie należy więc wyjaśnić, że jest to produkt skrobiowy otrzymywany z rośliny o nazwie maniok. Przyjmuje postać charakterystycznych, białych kuleczek o neutralnym smaku. Stanowi więc idealne uzupełnienie deserów, a nawet obiadów. Tapioka stosowana jest także do zagęszczania zup, a to za sprawą tego, że podczas gotowania zwiększa swoją objętość. Szczególnie upodobali ją sobie weganie i wegetarianie. Dlaczego? Jakie właściwości się za nią kryją?

Przede wszystkim jest lekkostrawna i nie obciąża żołądka. Po jej spożyciu nie powinniśmy doświadczać przykrych dolegliwości, takich jak: uczucie ciężkości, wzdęcia, czy zgaga. Zawarte w niej węglowodany są szybko absorbowane przez układ trawienny.

Nie ma w niej glutenu, to dobra wiadomość dla alergików i ludzi cierpiących na celiakię. Z powodzeniem może zatem być substytutem dla mąki pszennej.

Tapioka jest bogata w witaminę B6, kwasy nasycone i ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu minerały: wapń, żelazo, fosfor, cynk, magnez. Warto więc włączyć ją do swojej codziennej diety, nawet jeśli regularnie jemy mięso.

Uwaga! Ze względu na wysoki poziom glikemiczny niezalecana jest w dużych ilościach diabetykom!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*