Aby być aktywnym, lepiej się odżywiać, a nawet rozpieszczać swoją skórę. Te gadżety ułatwiają nam osiągnięcie celów związanych z dbaniem o siebie. W ostatnich miesiącach bardziej niż kiedykolwiek wcześniej przywiązujemy wagę do zdrowia, do dbania o nasze dobre samopoczucie. A jedno z pojęć stało się częścią naszego słownictwa: samoopieka. W jedenastu literach podsumowuje potrzebę rozpieszczania się, poświęcania sobie czasu i znajdowania chwil, nawet w rutynie, na zapewnienie zdrowego stylu życia.
Technologia ułatwiła nam podążanie tą drogą, dzięki różnym urządzeniom zaprojektowanym tak, aby pomóc nam dbać o nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne, prawie nie zdając sobie z tego sprawy. Każda potrzeba ma swój idealny gadżet.
Smartwatch.
Wraz z wprowadzeniem telepracy do naszego życia, musimy podjąć wysiłek, aby uniknąć siedzącego trybu życia, zastąpić chwile ruchu, takie jak spacer do biura, na przykład południowym spacerem. Tak zwane wearables, czyli urządzenia technologiczne, które można nosić (najczęściej na nadgarstku), przyczyniają się do osiągnięcia tego celu: zapewniają motywację, pomagając nam stawiać sobie małe codzienne wyzwania, i czuwają nad naszą formą fizyczną, ostrzegając nas, gdy zbyt długo pozostajemy w pozycji siedzącej.
Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z liczeniem kroków lub wyznaczaniem celów fizycznych, opaski na rękę będą najwierniejszymi giermkami. Ci, którzy postawili już pierwsze kroki w tym segmencie technologicznym, znajdą w smartwatchach idealne urządzenie do wykonania skoku (fizycznego i technicznego) do przodu.
Zdrowe środowisko (również w domu).
Jeśli ostatni rok czegoś nas nauczył, to tego, że należy doceniać znaczenie zdrowego środowiska. I jak ta zdrowotność przekłada się na czystość i jakość powietrza. To ostatnie jest szczególnie prawdziwe w przypadku oczyszczaczy, które mogą, diagnozować i raportować w czasie rzeczywistym o gazach i cząsteczkach w pomieszczeniu.
Zrozumieliśmy, jak ważne jest utrzymywanie w czystości tego, czego nie widać, np. powietrza, ale także tego, co czujemy i z czym stykamy się na co dzień, np. kluczy, portfela, telefonu komórkowego czy telefonu stacjonarnego, zabawek dzieci. Aby zapewnić profesjonalne czyszczenie, urządzenia takie skutecznie dezaktywują wirusy, bakterie, pleśń i zarodniki w ciągu kilku minut.
Telepraca i ergonomia dla zdrowia.
Praca w domu przypomniała nam również o potrzebie posiadania odpowiedniej przestrzeni, z krzesłem i monitorem dostosowanym do naszego gustu i ciała. Ergonomia ma zatem zasadnicze znaczenie w telepracy, zarówno dla zapobiegania urazom, jak i dla zapewnienia dobrego samopoczucia.
Jak sprawić, by praca z laptopem była bardziej ergonomiczna? Z pomocą przychodzi podpórka podnosząca ekran (jeśli to możliwe, z funkcją chłodzenia), przydatna zarówno na biurku, jak i na kolanach czy wysokim stole. Oraz przy wsparciu ergonomicznej myszki, która pomoże nam uniknąć kontuzji takich jak zapalenie ścięgien.
Małe, ale ważne.
Technologia, oprócz wielu innych rzeczy, służy ułatwianiu nam codziennych czynności poprzez małe szczegóły, małe wielkie zmiany. A gdyby tak zaraz po przebudzeniu posłuchać ulubionego podcastu, aby z energią rozpocząć dzień? A gdyby przed snem wykonać kilka ćwiczeń medytacyjnych z przewodnikiem? Czy bylibyśmy lepiej zorganizowani, gdyby podczas ścielenia łóżka wirtualny asystent przejrzał nasz plan dnia?
To tylko niektóre z funkcjonalności inteligentnych zegarów stołowych, które mogą również pełnić funkcję centrum dowodzenia dla innych urządzeń domowych, takich jak oczyszczacz powietrza czy robot sprzątający.
Technologia i wellness.
Nie chodzi tylko o organizację pracy i domu: technologia pomaga nam również dbać o naszą skórę. Zgodnie z koncepcją samoopieki, urządzenia do oczyszczania twarzy lub szczoteczki do twarzy znalazły się w wielu kosmetyczkach. Do codziennego użytku, z funkcją masażu i złuszczania, są również doskonałym pretekstem do poświęcenia kilku minut pod koniec dnia. Modele masażerów, z opcjami dla różnych typów skóry (anti-ageing dla skóry mieszanej lub tłustej, dla mężczyzn, z funkcją analizy) są bestsellerami.
Gadżety do zdrowszej kuchni.
Wszyscy wiemy, że zdrowie zaczyna się od jedzenia, ale nie zawsze mamy czas i energię, aby przyrządzać kompletne, zbilansowane i smaczne potrawy. A gdyby tak zlecić to zadanie technologii? Slow cookers “wyznają” filozofię, która doskonale wpisuje się w ruch slow life: szacunek dla surowców i gotowanie z czasem, tak aby każda potrawa mogła rozwinąć swój pełny potencjał smakowy. Wszystko to w sposób, który nie wymaga naszej uwagi: decydując się na powolne gotowanie, możemy pozostawić garnek do pracy i skupić się na innych zadaniach.
Innym rosnącym trendem w segmencie zdrowej kuchni jest stosowanie frytkownic bezolejowych, które pozwalają uzyskać efekt bardzo zbliżony do smażenia przy użyciu bardzo małej ilości oleju, oferując tym samym dania o znacznie niższej zawartości kalorii i tłuszczu. A ci, którzy wolą gotować na parze (bardzo przydatna technika przygotowywania warzyw lub ryb, takich jak łosoś), przekonają się, że parowary są świetnymi sprzymierzeńcami zdrowego, nieskomplikowanego odżywiania.
Od żywności po pielęgnację ciała, telepracę czy fitness: technologia, w jej wielu odmianach, jest wielkim sprzymierzeńcem w dbaniu o siebie wewnątrz i na zewnątrz!